unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

AKP'li Başkan: Bizi Atatürk kurtarmadı

Rize’de 15 Temmuz Demokrasi ve Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk anıtının, yerine ’15 Temmuz Şehitler’ anıtı konulmak üzere kaldırılacağının duyulmasının ardından karar kamuoyunda büyük tepki çekmişti.

İŞÇİLER ZAFER POZU VERDİ

Geçtiğimiz gün Atatürk’ün heykeli Rize’deki meydandan sökülerek valilik önündeki tören alanına taşındı. Heykeli söken işçilerin, heykeli sökerken çektirdiği fotoğraflar ortaya çıktı. CHP İzmir Milletvekili Tuncay Özkan kendi sosyal medya hesabından paylaştığı fotoğraflarda bir işçinin heykel söküldükten sonra zafer pozu verdiği görülüyor. O pozlar sosya medyada "İşte yeni atanız" notuyla paylaşıldı.

'ATATÜRK RİZEYİ KURTARMADI' ÇIKIŞI'

Tartışmalar devam ederken Rize Belediye Başkanı Reşat Kasap'tan ilginç bir çıkış geldi. Kendisine Atatürk'ün Rize ile ilgili bir sözünü hatırlatan takipçisine yanıt veren Reşat Kasap, "2 Mart 1918 RİZE'NİN KURTULUŞU. ATATÜRK henüz Samsuna çıkmamıştı. Önce öğrenin." diye yazdı.

rize4.jpg

RİZE NASIL KURTULDU?

Dünya Savaşında Osmanlı İmparatorluğunun paylaşılması amacıyla İngiltere ve Fransa, yaptıkları Petrograt Protokolü ile Erzurum, Van ve Bitlis dışında Trabzon’a kadar Doğu Karadeniz kıyılarının Rusya’ya bırakılması konusunda anlaşmaya varılmıştı. Bu antlaşma kapsamında Ruslar ordularıyla hem karadan hem de denizden Karadeniz kıyılarına doğru yola çıktılar. Fazla zorlukla karşılaşmayan Ruslar 6 Mart 1916 tarihinde Rize’yi işgal etti.

17 Ekim 1917 tarihinde Rusya'da gerçekleşen devrimle Çarlık dönemi yıkılıp yerine Sovyetler Birliği'nin kurulmasıyla, aldıkları kararlarla işgal ettikleri devletlerden geri çekilmeye başladılar. 1916 yılında işgal ettikleri Doğu Karadeniz Bölgesini 1918 yılında terk ettiler.  Rusya'nın Rize’den çekildiği tarih olan 02 Mart tarihi de kentin kurtuluşu olarak kutlanıyor.

 

Çok Okunanlar

Polis korumasında oy hırsızlığı böyle görüntülendi

Sosyal medya bu görüntüyü konuşuyor: İnce'yi görünce suratını astı

Saldırıya uğrayan Ümit Özdağ'dan ilk açıklama

TRT'ye atanan Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Akış'tan tehditler: Ateş edeceğiz

'AKP'ye yakın cemaat saf değiştirdi'

İlgili Haberler

Güncel

YSK'ya giden yollar kamyonla kapatıldı

Güncel

Saadet Partisi'nden ilk seçim açıklaması

Güncel

AKP'li anketçiden son çırpınışlar

Güncel

DHA, Erzurum'da öldürülen İyi Partiliyi 'Kan davası' diye gördü

Güncel

İHD'den il il seçim ihlalleri raporu

Güncel

Hürriyet seçim usulsüzlüklerini görmedi

Güncel

Urfa'dan sonra Erzurum'da da toplu oy kullanımı

Güncel

AKP'den sahte müşahit kartları

Güncel

Ahmet Şık, yürüyemeyen kadını sandığa taşıdı

Güncel

Bu mahallede oy verme işlemi 30 dakika sürdü

Güncel

Bakırköy'de seçim günü elektrik kesintisi

Güncel

HDP adaylarından Suruç çağrısı