unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

'AKP'li belediye 270 bin kişiyi mağdur edecek'

Üsküdar nüfusunun yarısını barındıran 16 mahallesinde kentsel dönüşüm çalışmalarının başlamasının önünü açan 1/5000 ölçekli 'Üsküdar Geri Görünüm ve Etkilenme Bölgeleri Koruma Amaçlı Revizyon Nazım imar planı’ İstanbul Büyükşehir Belediye(İBB) Meclisi’nde oyçokluğu ile kabul edildi.

Karara tepki gösteren CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, “Canı istedikleri zaman plan değiştiriyorlar. Her sene plan değişikliği yapıyorlar. Plan değişikliklerinin amacı Boğaz’da yeni rant alanları yaratmak. İnsanları yaşam alanlarından atacaklar. Bu kabul edilemez.  Yapılanın adı kentsel dönüşüm adı altında zorbalıktır. 

Daha önce Sulukule, Fikirtepe gibi bölgelerde yaşanan senaryonun aynısı Üsküdar’da da sahneye koyuyorlar. Bunun da baş aktörü Üsküdar Belediye Başkanı’dır. Bir belediye başkanı kendi bölgesinde yaşayan insanların mağdur edilmesine sessiz kalabilir mi? Onu da geçelim, buna sebep olabilir mi?' ifadesini kullandı.

'BELEDİYE VATANDAŞLARA BİLGİ VERMİYOR?’
Ortada büyük bir 'aldatmaca ve mağduriyet’ olduğunu söyleyen CHP’li Yarkadaş sözlerini şöyle sürdürdü:
“Üsküdar Belediyesi konuyla ilgili detaylı bilgi vermiyor. Verilen kısıtlı bilgilerde de aldatıcı bilgiler mevcut. Daha planlar bile askıya çıkmadan, şirketler yurttaşların evlerine gidiyor. Üsküdar yakın zamanda büyük bir inşaat sahası ve rant alanına dönüşecek. Bu düpedüz yandaşlara rant yaratma projesidir. Vatandaşlara bir elinde acil kamulaştırma kararı diğer elinde de kentsel dönüşüm planlarıyla gidiyorlar. İkisinden birini seç diyorlar. İstediklerini dayatarak vatandaşı çaresiz bırakıyorlar.'

'VATANDAŞLAR MAĞDUR EDİLİYOR’
“Üsküdar’ın Kandilli, Kuleli, Küçüksu, Çengelköy, Güzeltepe, Bahçelievler, Mehmet Akif Ersoy, Yavuztürk, Kirazlıtepe, Küplüce, Beylerbeyi, Burhaniye, Ferah, Kısıklı, Kuzguncuk ve İcadiye olmak üzere 16 mahallesini kapsayan alan yeniden planlanacak. Bölgede Üsküdar nüfusunun yarısına yakın yaklaşık 270 bin yurttaş yaşıyor. Bu vatandaşların kentsel dönüşüm adı altında mağdur edilmesi ve bölgenin siluetinin değiştirilmesi kabul edilemez.  Bu imar planı 2960 sayılı Boğaziçi Kanunu’na da aykırıdır. Biz planlar askıya çıktıktan sonra gereken itirazlarımızı yapacağız. 

Çok Okunanlar

Erdoğan balkon konuşmasını iptal etti!

Polis korumasında oy hırsızlığı böyle görüntülendi

Muharrem İnce'den ilk açıklama

İşte Adil Seçim'e göre oy oranları

Sosyal medya bu görüntüyü konuşuyor: İnce'yi görünce suratını astı

İlgili Haberler

Politika

CHP'li vekilden Kılıçdaroğlu'na istifa çağrısı

Politika

TGS, Erdoğan'ın 'OHAL'i kaldırma' sözünü hatırlattı

Politika

Trabzonspor'da kombine satışları başlıyor

Politika

KKTC Cumhurbaşkanı İnce'yi aradı

Politika

YSK kesin sonuçları açıklayacağı tarih belli oldu

Politika

Seçmenler için 'ezik insanlar' dedi, Meclis'e girdi

Politika

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'ndan seçim açıklaması

Politika

Erdoğan, Putin'le telefonda görüştü

Politika

İl Seçim Kurulu, İstanbul'un seçim sonuçlarını açıkladı

Politika

AKP'den 'bedelli askerlik' ve OHAL açıklaması

Politika

AKP Sözcüsü Ünal: İnce'nin bugünkü tavrını takdir etmek lazım

Politika

Rusya Dışişleri'nden Erdoğan açıklaması