unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

AKP'li Esayan'ın terörü bitirme formülü: Türkiye'yi bir kaç bin kilometre batıya kaydırmak!

"One minute" şocundan oy devşirirken "Mavi Marmara'ya izni biz verdik" derken, İsrail'le yapılan anlaşmanın ardından "Giderken bana mı sordunuz" diyerek çark etmenin tarihini yazan Erdoğan'ın ardından, AKP'liler de 'çark etme' konusunda ustalarını aratmayan manevraler yapmaya başladılar.

Bunun son örneği ise 'Erdoğan, Cumhuriyet'in Ermenilere yaptığı zulmü bitirdi' diyen AKP İstanbul Milletvekili Markar Esayan oldu.

Esayan, Akşam gazetesindeki köşesinde, Atatürk Havalimanı'nda yaşanan katliamla ilgili yazısında "Mümkün olsa da Türkiye’yi birkaç bin kilometre kuzeye veya batıya hareket ettirebilseydik, yaşadığımız sorunların birçoğu söz konusu bile olmayacaktı" diyerek, Türkiye'de yaşanan terör olaylarının nedenini 'coğrafyaya' bağladı. Oysa muhalefet yıllardır AKP iktidarını 'Türkiye'yi Ortadoğu bataklığına sokmayın' diye uyarıyordu. AKP'liler ise bu uyarıya "Sizin vizyonunuz bizi anlamaya yetmez. Biz Ortadoğu'nun lideri olduk" diye yanıt veriyorlardı. Peş peşe patlayan bombaların ardından "Biz bir ortadoğu ülkesiyiz. Artık bu tür saldırılara alışmamız lazım" diye halkı teröre alıştırmaya çalışıyorlardı.

Türkiye'yi bir kaç bin kilometre batıya ya da kuzeye taşımak mümkün değil ancak, bir kaç yüz güneye ve doğuya taşıyarak terör bataklığının içine sürükleyen AKP'nin milletvekili, ülkeyi taşımanın mümkün olmadığını bildiği için teröre alışmamız gerektiğini dolaylı bir biçimde anlatarak iktidarın içine girdiği çaresizliği bir kez daha açıkça ifade etti.

İşte AKP'li Markar Esyan'ın akıllara durgunluk verne o yazısı: 

Kaosa geçit yok…

Milletimizin başı sağolsun. 
Atatürk Uluslararası Havalimanı’nda kendisini yeniden vahşice gösteren DAEŞ terörü sivilleri hedef alan son yılların en ağır saldırısı.

 

Kelimeler kifayetsiz; ancak tam bu noktada kelimelere güvenmek ve konuşmaya devam etmek gerekiyor. 
Mümkün olsa da Türkiye’yi birkaç bin kilometre kuzeye veya batıya hareket ettirebilseydik, yaşadığımız sorunların birçoğu söz konusu bile olmayacaktı. 
Evet, coğrafya kaderdir sözü gerçekten doğru. Bu kaderi olumlu bir çizgide tutmak da o coğrafyada yaşayan bizlere düşüyor.

Ortadoğu’da taşlar yerinden oynarken, bundan etkilenmemek mümkün değildi. Türkiye’nin yapabileceği, bu etkiyi azaltmak ve bölgede istikrar unsuru olmaya devam etmekti. Bunu elinden geldiğince yapmaya çalıştı, çalışacak. 
Rusya’nın da açıklaması o ki, bu alçak saldırı, Türkiye’nin bu istikrar rolüne karşı yapılmıştır. Özellikle Rusya ile yakınlaşma, İsrail ile Gazze anlaşmasından hemen sonra.

Türkiye’nin aynı anda hem DAEŞ, hem PKK, hem irili ufaklı sol örgütler ve paralel yapının hedefinde olmasının böyle bir anlamı var. Sorunlu coğrafyaya komşu bir demokrasi olmak, diktatörler, vekalet savaşları ve terörist gruplar arasında oynanan oyun, bu tarihi kırılmanın bizi sert biçimde etkilemesine yol açıyor. 
Bazılarının dediği gibi, sırtımızı olup bitene çevirip etliye sütlüye karışmamamız halinde her şeyin güllük gülistanlık olacağına dair çocukça öneriler geçerli değil.

İki büyük savaş sonrası açık kalan hesapların kapatılmaya çalışıldığı, ilan edilmemiş bir üçüncü savaşın içindeyiz aslında. Biraz objektif olanlar, hemen yanı başımızda oluşan bu cehennemin etkilerinin başarılı şekilde minimize edildiğini görecektir.

Ancak şu gerçeği de görmek şarttır. Olay Türkiye’nin tayin edebileceği ölçülerin çok ötesindedir. ABD, AB ve BM’nin sorumluluk ve işbirliğinden uzak, çıkarcı davranışları ile sorun küresel bir boyut kazanmıştır. DAEŞ’in meydana gelişinin kendisi bile bir mühendisliği çağrıştırmaktadır. PKK/PYD’ye verilen açık destek de bu durumun diğer boyutudur. Türkiye Suriye savaşının etkileri ve PKK terörü karşısında yalnız bırakılmıştır. 
Bu saldırı bu manada bir dönüm noktası olacak.

Nasıl bir strateji değişikliğine gidilecek hep birlikte izleyeceğiz. Bunun duygusal boyutta olmayacağını ama proaktif olacağını söyleyebilirim. Rusya ile yakınlaşma bunun kolaylaştırıcısı olacaktır. Sanırım saldırının da mesajı buna dönüktür.

Suriye sınırında bir güvenli bölge oluşturulmasında bazı önemli gelişmeler olabilir. Bu konuda uluslararası destek sağlamak dünyanın Türkiye’ye borcudur. 
Zor bir dönemden geçiyoruz. Türkiye bir varlık mücadelesi veriyor. Bu darboğazdan güçlenerek çıkacağız. Ödenen bedelleri biraz olsun hafifletecek olan budur. Bu dönemde güçlü bir lider, güçlü bir hükümet, sağlam bir ekonomiye sahip olmak hayati bir şans. Bu kırılmaya 1990’lar veya iki binlerin başında yakalanmış olsaydık, yaşanacakları tahmin bile etmek istemiyorum.

Yaralarımızı hızlıca sararak, terörün kaosla ülkemizi teslim alma hedefine engel olacak, saldırıların bizleri daha da kenetlediğini göstererek teröre en etkili cevabı vereceğiz. 
Milletimizin tekrar başı sağolsun.

Çok Okunanlar

Anadolu Ajansı seçim sonuçlarını 4 gün önceden açıkladı

Muharrem İnce başkan yardımcılarını açıkladı

Ahmet Hakan, İnce için oran verdi

Seçime 3 gün kala Gezici'den son anket

Sedat Peker'den Bahçeli açıklaması

İlgili Haberler

Politika

Bir konservatuvar binası daha kapatılıyor

Politika

Adil Seçim Platformu'ndan seçmenlere çağrı: Sandıklara sahip çıkın

Politika

AKAM, alanlarda hangi liderin önde olduğunu açıkladı!

Politika

Erdoğan: Seni zaten Bay Kemal başından defetmek için aday yaptı

Politika

İstanbul Valiliği'nden önemli 'trafik' uyarısı

Politika

Başbakan Yıldırım, İnce'yi hedef aldı

Politika

Ayhan Bilgen: Erdoğan'ın bu noktaya gelmesi olumlu

Politika

Süperpak emekçilerinin direniş devam ediyor

Politika

AKP'li başkan, tepkili yurttaşı korumalarına dövdürdü

Politika

Sözleşmeli asker intihar etti

Politika

'Millet İttifakı Tutum Belgesi' açıklandı

Politika

Arınç'ın damadı kendisini bu sözlerle savundu: Pek çok cemaate sevgim saygım var