unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

AKP'nin dokunulmazlık teklifini CHP değerlendirecek

AKP Grup Başkanvekili Naci Bostancı, CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel'i TürkiyeBüyük Millet Meclisi'ndeki (TBMM) makamında ziyaret etti. Görüşmenin ardından gazetecilere açıklamalarda bulunan Özgür Özel, Adalet ve Kalkınma Partisi'nin iletmiş olduğu teklifte kendilerine daha önce gelen tekliften farklı olarak Başbakanlığa ve Adalet Bakanlığına intikal etmiş olan dosyaların da 15 gün içinde ilgili mercilere, yargı mercilerine intikal ettirilmesi olduğunu söyledi. 

Özel, "CHP olarak bu süreci şöyle değerlendiriyoruz. Yasanın çıktığı tarihte Adalet Bakanlığına, Başbakanlığa gelmiş dosyalar yoktu ilk teklifinde Adalet ve Kalkınma Partisinin. Bu bir eksiklikti, biz bunu yasanın çıktığı tarihe kadar işlenmiş olan tüm suçları kapsaması gerektiğini söylüyoruz. Bu konuya Adalet ve Kalkınma Partisi'nin böyle yaklaşmadığı ama Başbakanlık ve Adalet Bakanlığı'nda bekleyen dosyaları da intikal ettirme olarak yaklaştığı anlaşılıyor. Bir temel ayrılık noktamız da şu olarak görüldü; biz sadece milletvekilleriyle ilgili dokunulmazlığın yeterli olmayacağını, ilgili şu anki bakanlar ve geçmişteki bakanlarla ilgili yasanın çıktığı tarihe kadar, çıkacağı tarihe kadar işlenmiş tüm suçların da Anayasa 100'deki soruşturma komisyonu kurulma ihtiyacı olmaksızın ilgili yargı merci olan ki bakanlar için burası Yüce Divan olarak göreve yapacak olanAnayasa Mahkemesi'dir. Bunun olması gerektiğini düzenlemiştik. Sayın Naci Bostancı'nın bize sunduğu karşı teklifte bu yok. Onlar mevcut bakanların ya da geçmişte görev yapmış bakanlarla ilgili gelecek, kanun çıktığı tarihe kadar işledikleri suçlarla ilgili gelecek fezlekelerin de işleme alınmasıyla ilgili bir adım atmıyorlar. Bu bizim açımızdan son derece önemli bir durumdur." dedi. 

CHP'nin teklife ne zaman cevap vereceğinin sorulması üzerine ise Özel, "Bu teklifi Sayın Genel Başkanımıza derhal ilettik ve bunun yanında Genel Başkanımızın takdiriyle partimizin yetkili organlarında görüşüldükten sonra önümüzdeki günlerde Adalet ve Kalkınma Partisine bu konudaki görüşümüzü de ileteceğiz." karşılığını verdi.

"Rezervleriniz var, sıcak bakmadığınız anlaşılıyor." denmesi üzerine de Özel, "Şöyle, grup başkanvekilleri olarak bizim ilgili yetkili kurullarımızdan bize verilen görev bizim yapmış olduğumuz üçlü öneri kabul edilirse bu konuda derhal harekete geçme noktasındadır. Ancak bizim önerimiz dışında bir öneri geldiği için bunu yetkili kurullarımız değerlendirecek." diye konuştu. 

"Adalet ve Kalkınma Partisinin bakanlarla ilgili hem geçmişteki bakanlar hem de bugünkü bakanlarla ilgili bir endişesinin olduğu veya onları bu dokunulmazlık zırhının arkasında tutmayı son derece önemsedikleri anlaşılıyor." diyen Özel, AK Parti'nin kendi teklifinde ısrarcı olması, tek başına bu teklifi getirmesi durumunda tavrın ne olacağının sorulması üzerine, "Bu değerlendirmeyi yetkili kurullarımız yapacak elbet ama şunun da önemle altını çizmek lazım. Anayasanın amir hükmü gereğince bu konunda gruplar grup kararı alamazlar. Ancak CHP'nin, Adalet ve Kalkınma Partisinin bu biraz revize ettiği ama bizim beklentimizin çok gerisinde olan bu teklifine karşı nasıl bir yanıt vereceğimiz sonuçta yetkili kurulun alacağı karar." şeklinde konuştu.

Çok Okunanlar

Anadolu Ajansı seçim sonuçlarını 4 gün önceden açıkladı

AA'nın ardından Milliyet de seçim sonuçlarını açıkladı 

Seçime 3 gün kala Gezici'den son anket

Ahmet Hakan, İnce için oran verdi

Konda ilk kez anket sonuçlarını açıkladı: Erdoğan ilk turda...

İlgili Haberler

Politika

Erdoğan'ın Kılıçdaroğlu'na açtığı 'tape' davasında gelişme

Politika

HDP'den sahte bildirilere ilişkin açıklama

Politika

SONAR'dan son anket: Seçim ikinci tura kalıyor; Muharrem İnce...

Politika

Ambarlı gümrüğünde intihar girişimi!

Politika

Erdoğan'ın buzdolabı hesabı böyle çöktü

Politika

Komplike Dergi, basılı yayın hayatına hazırlanıyor!

Politika

Bakan Özhaseki'nin 'içi sızlamış': Temel ağabeyi dinleyince...

Politika

Erdoğan: Parası olan Yavuz Sultan Köprüsü'nden geçer, diğerleri öbüründen

Politika

Guardian'dan çok konuşulacak yazı: Erdoğan'ı kovun...

Politika

Torpil patlatma kavgasında gözaltına alınan şahıslar tutuklandı

Politika

Adalet Bakanı Gül: Ezber bozacak delillere ulaşıldı

Politika

OHAL Komisyonu'ndan 1300 işe iade kararı