unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

AKP'nin en büyük korkusu: 330

AKP'nin anayasa değişikliği paketinde gizli oylama nedeniyle büyük kaygı yaşadığı iddia edildi. Cumhuriyet'ten Emine Kaplan'ın haberine göre, Meclis’te 330’un ya da referandumda yüzde 50’nin altında kalınması ihtimali AKP'de gerilim yarattığı iddia edildi.

Kaplan'ın kulis bilgilerine dayandırdığı haberinde yer alan maddeler şöyle:

Ya Meclis’ten geçmezse: MHP’den en az 25 milletvekilinin öneriye 'evet’ oyu vereceği şeklinde geliyor. Ancak oylama gizli, kimin ne oy vereceğini belirlemek mümkün değil, bunun bir garantisi yok. AKP’den de fireler olabilir. Eğer MHP’den 20 kadar milletvekilinden destek gelir, partiden de 5-6 fire olsa 330 rakamına ulaşmak çok riskli hale gelir. Öneri, 330’un 1-2 oy altında da kalabilir, 1-2 oy üstünde de çıkabilir. Bıçak sırtı bir tablo ortaya çıkar. Oylamaların seyrine bakılarak paketin son oylaması yapılmadan rafa kaldırılabilir. Böyle bir tablo, erken seçim olasılığını güçlendirir.

Referandumda yüzde 50’nin altında kalırsa: Öneri, Meclis’te 330’un üzerinde oyla geçerse referandum süreci başlayacak. Referandumda, anayasa paketinin yüzde 50’nin altında kalması, hem parti hem de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı büyük sıkıntıya sokar. Anketlerde yüzde 50 bandında da gözükse rüzgâr ters esebilir. Halkın, referandumda 'hayır’ dediği bir konu uzun bir süre gündeme getirilemez. Mevcut sistemdeki sistem krizi aşılamaz bir noktaya gelir. Bu durumda Cumhurbaşkanı’nın parlamenter sistem içine çekilmesi ve yetkilerinin daraltılması gibi konular gündeme getirilir.

Yedek vekillik ve 18 yaş sıkıntısı: Anayasa paketine yedek vekillik ve milletvekili seçilme yaşının 18’e düşürülmesi yönünde maddeler konulması sıkıntı yaratır. Milletvekilleri, iki düzenlemeyi de istemiyor. Oylamalarda partide beklenmedik şekilde yüksek fire gelebilir. İki maddenin, iktidar milletvekillerinin firesiyle düşmesi durumunda partinin imajını zedeler.

Çok Okunanlar

Ahmet Hakan: Acaba o isim aday olsa yüzde kaç oy alırdı?

AKP'li kadın: Tayyip senin her yerini yerim

Abdulkadir Selvi: Çiller'e, Akşener'i sordum 

CHP'den çok konuşulacak seçim videosu

Melih Gökçek'e Twitter'da büyük anket şoku!

İlgili Haberler

Politika

Transseksüellik 'hastalık' listesinden çıkarıldı

Politika

Ahmet Türk'ten Muharrem İnce açıklaması: CHP'yle mesafeyi azalttı

Politika

Böke'den AKP'ye: Kavga ederek faiz düşürülmez

Politika

Bakan Yılmaz'dan 'ev ödevi' açıklaması

Politika

Egemen Bağış'tan İnce yorumu: Bizden öğrendi

Politika

Karamollaoğlu: Şırnak adayımız istifaya zorlanıyor

Politika

AKP'nin hesabına göre, MHP Meclis'te grup kuramıyor

Politika

Selvi: Cumhur İttifakı bir sinerji meydana getiremedi

Politika

Independent: Muhalefette, Erdoğan'ın durdurulabileceği umudu büyüyor

Politika

Avrupa'da oy verme işlemi sona erdi

Politika

İnce'den Erdoğan'a, Ömer Halisdemir cevabı: Yine çuvalladın!

Politika

Kılıçdaroğlu'ndan sandık güvenliği açıklaması