unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

AKP'nin heykel düşmanlığı yine sahnede!

Metro istasyon çıkışında toplanan AK Parti Gençlik Kolları üyesi 10 kişilik grup, metro havalandırma bölümüne üzerinde 'Dikkat! Bu istasyonda sanat, 18 yaşından küçükler için olumsuz örnek teşkil edebilecek formlarda sergilenmektedir' yazılı pankartlar astı.

Grup adına basın açıklamasını yapan Siyasi ve Hukuk İşlerinden sorumlu Başkan Yardımcısı Onur Selbi, "İzmir'de vatandaşlarımız tarafından aktif bir şekilde kullanılan İzmirspor metro istasyonunda yer alan çıplak erkek heykeli, vatandaşların ve çocukların dikkatini çekmiş, özellikle çocuk sahibi olan ailelerin cinsel uzvu teşhir edilerek sergilenen çıplak heykele karşı isyan etmesine neden olmuştur. Günümüz yüzyılında her yaştan, her ırktan, her etnik gruptan ve her ekonomik seviyeden çocuklar kolayca cinsel teşhire maruz kalabilmektedir. İzmirspor metro durağında yer alan çıplak erkek heykeli, alenen çocukların cinsel teşhire uğraması sonucunu doğurmakta ve vatandaşlarımızı rahatsız etmektedir. CHP İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından işletilen İzmir Metro A.Ş tarafından metroya konulduğu bilinen bu heykel, toplumun genel algısına, örf ve adetimize, ahlaki duyarlılığımıza da aykırılık teşkil etmektedir" dedi.

heykel.jpg

İspanyol heykeltraşa ait

Daha önce de bu konunun gündeme getirilmesi üzerine Metro AŞ'den yapılan açıklamada 2012 yılındaki Uluslararası Heykel Çalıştayı'nda sanatçıların ahşap malzemeyle eserler ürettiği ve bu eserlerin kentin değişik yerlerinde sergilendiği, ardından metro istasyonlarına konulduğu hatırlatılmıştı.

Sözkonusu heykelin de dört yılı aşkın zamandır aynı yerde durduğu, İspanyol sanatçı Almacino Gonzales Andres tarafından yapılmış 'Müzisyen' adlı mitolojik bir figür olduğu bildirildi.

Açıklamada, "Çağdaş ülkelerde her türlü sanat eseri sokakları, mekanları süslerken, İzmir gibi kültür, sanattan nasibini fazlasıyla almış bir kentte mitolojik bir figür olan heykele 'ahlak dışı' diye saldırmaya çalışmanın başka nedenleri olsa gerektir" denilmişti.

Çok Okunanlar

Muharrem İnce başkan yardımcılarını açıkladı

Sedat Peker'den Bahçeli açıklaması

Meral Akşener'den Tansu Çiller açıklaması

Sigaraya en az yüzde 50 zam geliyor

YSK genelgeyi gönderdi... O zarflar da geçerli sayılacak!

İlgili Haberler

Politika

Erdoğan'dan koalisyon açıklaması

Politika

Başbakan Yıldırım'dan Kandil açıklaması!

Politika

TSK'dan Menbiç açıklaması

Politika

Erdoğan: Parlamenter demokrasi diye bir şey söz konusu değil

Politika

Çevirmene ‘terör propagandası' davası

Politika

Karamollaoğlu'ndan AKP'ye: İstifa için adaylarımıza baskı var, acınacak haldesiniz

Politika

HDP'den Diyarbakır'da büyük miting

Politika

Ahmet Şık'tan Erdoğan'a: 'Hiç utanmadan “çözüm sürecini HDP bitirdi” diyor

Politika

Meral Akşener: Bunları onlara yedireceğiz!

Politika

Kılıçdaroğlu: Muharrem İnce iktidarın dengesini bozdu

Politika

Erdoğan ses kaydıyla oy istiyor!

Politika

F-35'leri teslim alacak Türk heyet ABD'ye ulaştı