unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Ali İsamil'i katleden polis: Biz darbeyi bastırdık,Bana Tayyip’in p… dedi

Gezi Parkı Direnişi sırasında Eskişehir’de polis ve esnaf tarafından dövülerek öldürülen Ali İsmail Korkmaz’ın yeniden görülen davasında, sanık polis Mevlüt Saldoğan, Ali İsmail’in kendisine küfrettiğini öne sürdü. Sanık polis Yalçın Akbulut ise Ali İsmail'in eşya taşırken düşüp öldüğünü, kendisini ise 'paralel yapı' ve DHKP-C'nin sanık sandalyesine oturtulduğunu iddia etti.

Darbeyi bastırıyorlarmış

Yargıtay 1’inci Ceza Dairesi’nin yeniden görülmesine karar verdiği dava, Kayseri’de başladı. Duruşmaya Ali İsmail’in ailesi katılırken, sanık polisler Mevlüt Saldoğan ve Yalçın Akbulut da ifadelerini SEGBİS sistemiyle verdi.

Bundan önceki yargılamada, 'darbe girişimine müdahale ettiklerini’ savunan sanık polisler, bu kez çatışma ortamından medet umdu.

Saldoğan, 'terörle mücadele eden polisler'den bahsetmeye başlayınca, Ali İsmail’in ağabeyi avukat Gürkan Korkmaz duruma, “Benim kardeşim öldü biz burda ağlaşmadık' diyerek müdahale etti.

Mahkemenin de uyarmasıyla Saldoğan, bundan önceki savunmasının bir benzerini yaptı. Saldoğan, “Vurduğum kişi Ali İsmail Korkmaz değildi. Ben devletimi savundum. Ben meslek hayatım boyunca terörle mücadele ettim ve o dönemde darbe girişimini bastırmakla görevlendirildim' dedi.

Saldoğan, bununla da yetinmeyip Ali İsmail’in kendisine küfrettiğini söyleyip 'haksız tahrik indirimi’ istedi. Ali İsmail’in annesi Emel Korkmaz, Saldoğan ifade verdiği sırada salonu terk etti.

Yine 'paralel’

Eski ifadesini tekrarlayan sanık polis Yalçın Akbulut da, “Dövülen şahıs daha uzun boyluydu. Ali İsmail Korkmaz eşya taşırken düştü' dedi. Mahkum olmasını 'paralel yapı’ ve DHKP-C’ye bağlayan Akbulut, gerekirse Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne gideceğini söyledi.

Sanıkların savunmasının ardından söz alan avukatlardan, Korkmaz ailesinin avukatı Ayhan Erdoğan, kasten adam öldürmenin tartışmasız olduğunu, tartışılması gerekenin öldürmenin nitelikli halleri olduğunu söyledi.

Gezi’den haksız tahrik talebi

Mevlüt Saldoğan’ın avukatı Murat Karayılan’sa, eski savunmalarını tekrarlamayı tercih etti. Karayılan, “Bu davanın mağduru, faili belli değildir. Dövülen Ali İsmail Korkmaz, döven de bu polisler değildir. Ali İsmail Korkmaz’ın ölüm nedeni dayak değil kullandığı ilaçlardır' deyince aile tepki gösterdi.

Bunun üzerine Karayılan, Korkmaz ailesinin salondan çıkarılmasını isteyip müvekkili için de, “Gezi olaylarının toplumda yarattığı korku, hiddet dikkate alınarak müvekkilime haksız tahrik uygulansın' talebinde bulundu.

Sanık Yalçın Akbulut da “Tek suçum yasadışı eylem yapan kişiyi kovalamak, ceza verilecekse bundan verilsin' diye konuştu.

Duruşmaya, son sözlerin alınmasının ardından saat 14:00’a kadar ara verildi.

Dava neden yeniden görülüyor?

Güvenlik nedeniyle Kayseri’ye alınan dava, 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülmüş, tutuklu sanık polis memuru Mevlüt Saldoğan’a, 'kasten yaralama sonucu ölüme neden olma’ suçundan 13 yıl hapis cezası verilmişti. Bu ceza daha sonra'iyi hal’ nedeniyle 10 yıl 10 aya düşürülmüştü.

İsmail Koyuncu, Ramazan Koyuncu ve Muhammet Vatansever adlı esnaflar altışar yıl sekizer ay, tutuksuz yargılanan polis memuru Yalçın Akbulut’aysa 10 yıl hapis cezası verilmişti.

Ancak Yargıtay 1’inci Ceza Dairesi, yerel mahkemenin kararını usul yönünden bozmuştu. Saldoğan hakkında kasten öldürmeden dava açıldığını, ama ağırlaştırılmış yaralamadan ceza verildiğini hatırlatan Yargıtay, Saldoğan’ın kasten öldürmeden savunma yaptığını ama ağırlaştırılmış yaralamadan ek savunma verilmediğini vurgulamıştı.

Aileyse, cezanın 'kasten yaralama sonucu ölüme neden olma’ değil 'kasten öldürme’ suçundan verilmesini istemişti. Yargıtay’ın kararı bozmasıyla Saldoğan ve Akbulut yeniden yargılanmaya başladı.

Çok Okunanlar

Alaattin Çakıcı'dan Meral Akşener açıklaması

AKP'nin mitingine kaç kişi katıldı?

Pentagon'dan Menbiç açıklaması

Tuncay Özkan da KHK'ya takıldı

Temel Karamollaoğlu TELE1'E konuk oldu: 'Ak Parti'de büyük bir çözülme bekliyorum'

İlgili Haberler

Güncel

İstanbul'da ölmek için 2.5 seneniz var

Güncel

Türkiye'de 1 yılda 552 kütüphaneye kilit vuruldu

Güncel

Mersin'de bu yıl Onur Haftası etkinlikleri yapılmayacak

Güncel

Siirt'te 1 asker şehit oldu

Güncel

Köpeği yumruklayan kişi hakkında yeni gelişme

Güncel

Çavuşoğlu'ndan Menbiç açıklaması

Güncel

Enes Kanter'in babasına FETÖ'den hapis istemi

Güncel

Millet Kıraathanesi'nde KFC ve Burger King

Güncel

Saadet Partisi'nin seçim bürosuna saldırı

Güncel

Ahmet Hakan'dan cumhurbaşkanı adaylarına çağrı

Güncel

Kuleli Askeri Lisesi'nin akıbeti belli oldu

Güncel

Edirne'de 379 kaçak ve sığınmacı yakalandı