unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Almanya MİT dosyasını açtı

Alman Federal Meclisi'nde “Ermeni soykırımı tasarısının' bir ret ve bir çekimser oyla kabul edilmesinin ardından gerilen Türkiye-Almanya ilişkilerinin ardından Alman Der Spiegel Dergisi’nin Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) dosyasını açması dikkat çekti.

1915 olaylarını “soykırım' olarak niteleyen tasarı Almanya Parlamentosu’nda kabul edildi. Bu gelişmenin ardından Türkiye-Almanya ilişkilerinde gerginlikler yaşanırken Alman Der Spiegel Dergisi MİT dosyasını açtı. Dergide, üç PKK’lının Ocak 2013 tarihinde Paris’te öldürülmesinde daha önce de gündeme gelen “Türk ajanların yardım ettiği' iddiasına yer verildi. Der Spiegel’in edindiği bilgiye göre, bu sanık Ömer Güney’in iddianamesinde de yer aldı.

“TÜRKİYE VE AB ARASINDA AĞIR POLİTİK SONUÇLARI OLABİLİR'

Alman Der Spiegel'in haberinde, MİT ajanının amirlerinin talimatı ile mi, yoksa “çözüm sürecine' zarar vermek için kendiliğinden mi bu cinayete karar verdiğinin henüz açıklık kazanamadığı belirtildi.

Der Spiegel haberinde "Ankara’nın istihbarat teşkilatının Paris’teki adam öldürme işine karışması iddiasının Türkiye ve AB arasında ağır politik sonuçları olabilir. AB’ye üye olmak isteyen bir ülkenin istihbaratının AB içinde adam öldürmesi çok ciddi bir durum' yorumunu yaptı.

Türkiye ile Almanya arasında “Ermeni Soykırımı' kararı ve Böhmermann konularındaki gerginliğe dikkat çeken Der Spiegel, gerilimin artmasından endişeli olduğunu ifade etti.

Spiegel Ocak 2014’te internete düşen Ömer Güney’in ses kaydını da hatırlattı.

“TÜRKİYE PANİK OLDU'

Fransa’daki PKK’lıların öldürülmesinde MİT’in “şüpheli' olduğu konusunda Odatv’ye konuşan Federal İçişler Komisyonu’nda görev yapmış olan eski parlamenter ve avukat Memet Kılıç, Türkiye’nin bu cinayet nedeniyle panik olduğunu öne sürdü.

Memet Kılıç, şunları söyledi:

“Ben 29 ve 30 Ocak 2013 tarihlerinde eski Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin’in böyle şeylerin Almanya’da da olabileceği yolundaki ifadelerini soru önergesi olarak Federal Meclise vermiştim. Almanya o dönem olayı geçiştirmeyi tercih eden yanıtlar verdi. Ardından Erdoğan’ın 25 Ocak 2013 tarihli bir demecinde Almanya’yı terörü desteklemek ile suçlayıp tehdit etmesi meselesi de geçiştirildi. Şimdi panik olmuş gözüküyorlar" dedi.

Çok Okunanlar

Muharrem İnce başkan yardımcılarını açıkladı

Sedat Peker'den Bahçeli açıklaması

Meral Akşener'den Tansu Çiller açıklaması

Sigaraya en az yüzde 50 zam geliyor

YSK genelgeyi gönderdi... O zarflar da geçerli sayılacak!

İlgili Haberler

Dünya

Trump'tan göçmen çocuklar ile ilgili karar

Dünya

Moskova'da bomba paniği

Dünya

SPD Sözcüsü Dr. Nils Schmid ABC'ye konuştu: Türkiye'nin seçimleri ve AB üyeliği

Dünya

Dünya Sağlık Örgütü trans kimlikleri ‘ruhsal bozukluk' kategorisinden çıkardı

Dünya

Papa Francis'ten Trump'a 'sıfır hoşgörü' eleştirisi

Dünya

AP'den Brexit çağrısı: Uzlaşın

Dünya

Walt Disney, 21st Century Fox'u satın alıyor

Dünya

Kongre binasında Trump'a küfürlü protesto

Dünya

Makedonya'nın ismi bizi de ilgilendiriyor... | Sait Yılmaz

Dünya

Makedonya parlamentosundan 'isim değişikliği' kararı

Dünya

Başbakan sözümü tuttum dedi: Eğlence amaçlı esrar yasallaştı

Dünya

Taliban en az 30 Afgan askerini öldürüp askeri üssü ele geçirdi