unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Almanya "tehlikeli ve silahlı" faili arıyor

Almanya'da polis, TIR’la Berlin’deki Noel panayırına düzenlenen saldırının failini yakalamak için Almanya genelinde başlattığı aramanın kapsamını genişletti. Komşu ülkelerin emniyet makamları ile bağlantıya geçen Alman yetkililer, Anis Amri adlı zanlıyı yakalamak için diğer Avrupa ülkelerini alarma geçirdi.

Alman güvenlik makamları zanlıyı “tehlikeli“ kategorisinde değerlendiriyor ve silahlı olduğunu tahmin ediyor. Zanlının başına 100 bin euro ödül konduğunu açıklayan Federal Başsavcılık, halktan da yardım isteyerek herhangi bir bilgi ile karşılaştıklarında hemen polisle paylaşmalarını istedi. Savcılık yetkilileri, 24 yaşındaki Tunuslu zanlının “şiddete hazır ve silahlı“ olabileceği uyarısında bulundu.

İTALYA'DA CEZA EVİNE GİRMİŞ

Zanlının bağlantılarını ve Almanya’ya nasıl geldiğini ortaya çıkarmak için de kapsamlı bir soruşturma yürütülüyor. İtalyan basınına yansıyan haberlere göre Anis Amri adlı kişi Temmuz 2015’te Almanya’ya gelmeden önce 4 yıl İtalya’da yaşadı. İtalya'ya 2011 yılında gelen Amri’nin bir okulu kundaklamak suçundan 4 yıl hapis cezasına çarptırıldığı belirtiliyor.

Die Welt gazetesinin İtalyan hükümet kaynaklarına dayandırdığı haberde de Amri’nin Sicilya adasındaki Catania kenti yakınlarındaki Belpasso adlı bir yerde tutuklandığı, cezasını çekmesi için önce Catania ve Palermo’daki cezaevlerine gönderildiği, Mayıs 2015’te de Caltanissetta’ya nakledildiği bilgisi yer aldı.

Amri’nin Caltanissetta’daki cezaevinden serbest bırakıldıktan kısa bir süre sonra da Almanya’ya geldiği ifade ediliyor.

36866226_401.jpg

ALMANYA'DA İZLEMEYE ALINMIŞ

Federal Başsavcılık, Amri'nin otomatik silah satın almak istediğine dair bilgiler üzerine mart-eylül ayları arasında izlendiğini, ancak Amri'nin saldırı düzenleyebileceği şüphesinin teyit edilememesi üzerine hukuki gerekçe eksikliğinden izleme önlemlerinin sona erdirildiğini bildirdi.

Kuzey Ren Vestfalya eyaleti İçişleri Bakanı Ralf Jäger dün yaptığı açıklamada Amri'nin iltica başvurusunun reddedildiğini, ancak geçerli kimlik belgelerinin olmaması nedeniyle sınırdışı edilemediğini belirtmişti.

36858482_401.jpg

IŞİD BAĞLANTISI

Zanlının IŞİD'le bağlantısı olduğu şüphesi de artıyor. Saldırının sorumluluğunu üstlenen IŞİD, eylemin "askerlerinden biri tarafından" düzenlediğini duyurmuştu. Amerikan New York Times gazetesi de Anis Amri'nin IŞİD'le bağlantısı olduğuna işaret ederek zanlının internet üzerinden nasıl bomba yapıldığını araştırdığını yazdı.

Gazete ayrıca Amri'nin ABD istihbaratı tarafından bilinen bir isim olduğunu ve ABD'ye uçuş yasağı listesinde yer aldığına haberinde yer verdi.

 

Çok Okunanlar

Muharrem İnce başkan yardımcılarını açıkladı

Sedat Peker'den Bahçeli açıklaması

Meral Akşener'den Tansu Çiller açıklaması

Sigaraya en az yüzde 50 zam geliyor

YSK genelgeyi gönderdi... O zarflar da geçerli sayılacak!

İlgili Haberler

Dünya

Trump'tan göçmen çocuklar ile ilgili karar

Dünya

Moskova'da bomba paniği

Dünya

SPD Sözcüsü Dr. Nils Schmid ABC'ye konuştu: Türkiye'nin seçimleri ve AB üyeliği

Dünya

Dünya Sağlık Örgütü trans kimlikleri ‘ruhsal bozukluk' kategorisinden çıkardı

Dünya

Papa Francis'ten Trump'a 'sıfır hoşgörü' eleştirisi

Dünya

AP'den Brexit çağrısı: Uzlaşın

Dünya

Walt Disney, 21st Century Fox'u satın alıyor

Dünya

Kongre binasında Trump'a küfürlü protesto

Dünya

Makedonya'nın ismi bizi de ilgilendiriyor... | Sait Yılmaz

Dünya

Makedonya parlamentosundan 'isim değişikliği' kararı

Dünya

Başbakan sözümü tuttum dedi: Eğlence amaçlı esrar yasallaştı

Dünya

Taliban en az 30 Afgan askerini öldürüp askeri üssü ele geçirdi