unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Almanya'daki demokrasi güçleri seçimlerde tek vücut

24 Haziran seçimleriyle ilgili Almanya Dortmund'da düzenlenen toplantıya, Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu (AABF) Yönetim Kurulu Üyesi ve Yol TV'den gazeteci Özkan Lafata'nın moderatörlüğünü yaptığı toplantıya Dortmund AKM Derneği üyeleri, komşu şehirlerdeki kardeş derneklerin başkanları, üyeleri, Mesut Kabakçı ve diğer eyalet yöneticilerinin yanısıra misafirler katıldılar. Bilgilendirme içerikli toplantıya CHP Köln Derneği Başkanı Günay Çapan, AABF Kuzey Ren Vesfalya Eyaleti Başkanı (KRV) Soner Solmaz, Dortmund Alevi Kültür Merkezi (AKM) Başkanı ve AABF Başkan Yardımcısı Aziz Aslandemir ise konuşmacı olarak katıldılar.

img_1357.jpg

HALK DEĞİŞİM, DEMOKRATİK BİR TÜRKİYE İSTİYOR
Toplantıda söz alan konuşmacıların hepsi tüm olumsuz, adil olmayan seçim koşullarına, HDP'li cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş'ın tutukluluğuna rağmen muhalif kesimin, demokrasi güçlerinin tek vücut olarak Türkiye'de değişim istediğini, Muharrem İnce'nin ve HDP'nin mitinglerindeki coşkunun, canlılığın ve şevkin bunu gösterdiğini önemle vurguladılar.

foto1-013.jpg

Dortmund Cem evindeki toplantıda ev sahibi olarak katılımcıları selamlayan Aziz Aslandemir 'Biz Aleviler bu seçimlerde zorlanmadan tercihimizi yaptık. Üyelerimizin siyasi tercihlerine direkt müdahele edemeyiz ama onlar CHP ve HDP'den yanadır. Erdoğan'ın politikaları artık iflas etmiştir. Normal şartlarda seçimi kazanması mümkün değil, kazansa bile yönetmesi çok zor olacaktır. Çünkü halkı, bunalttı, ayrıştırdı. Alevilerin ve Kürtlerin varlığını inkar ederken, kendisine muhalif olan her kesime baskıları inanılmaz derecede artmış bulunuyor. Biz de değişimden yanayız ve Alevilere eşit haklar verilmesini istiyoruz'’ dedi.

img_1358.jpg

Yine diğer konuşmacı Köln CHP Başkanı Günay Çapan ise Millet İttifakı'nı ve tüm demokratların birliğini savunarak '’Şu anda artık isimleri tartışmak anlamsız. Bizler için bu aşamada en önemli konu, tek adam Tayyip Erdoğan'a ve kurmuş olduğu baskı düzenine karşı en geniş ittifakı oluşturup onu seçimlerde yenmektir.'’ ifadelerini kullandı.

Dortmund'daki buluşmada söz alan Unna ve Çevresi Aleviler Birliği Başkanı İsmail Koç '’Minibüs servisimiz 15.06.2018 cuma gününe kadar vatandaşlarımızı Alevi-Sünni hiç fark etmez sandıklara taşıyacağız. Demokrasi, Özgürlük ve Barıştan yana herkes umutlarının gerçekleşmesi için oy atmalıdır'’ diye konuştu.

img_1349.jpg

Dortmund'daki son konuşmacı AABF KRV Başkanı Soner Solmaz da '’Eyaletteki tüm AKM'lerini ve üyelerini seçimler için seferber ettik. Çünkü Almanya'da seçimlere ve AKP'nin gitmesi yönünde yoğun ilgi ve gayret var. Türkiye'de ve burda halklar demokrat, tam laik bir Türkiye istiyor. Bu kez AKP yenilecektir.’’ şeklinde konuştu.

Almanya'da Dortmund AKM gibi daha birçok Türk derneği seçimler için kolları sıvamış durumda. Örneğin, Ahlen CHP Grubu, Hagen Demokratik Türk Birliği, Unna ve Çevresi AKM, Hamm AKM, CHP Berlin, üye olsun olmasın demokrat kesimden herkesi minibüslerle, otobüslerle sandıklara taşıyorlar.

Dortmund'daki toplantı moderatör Özkan Lafata'nın '’Oy ver gitsinler’’ sloganı ve katılımcılara teşekkürü ile son buldu.

foto2-006.jpg

 

 

 

Çok Okunanlar

Ahmet Hakan: Acaba o isim aday olsa yüzde kaç oy alırdı?

Abdulkadir Selvi: Çiller'e, Akşener'i sordum 

AKP'li kadın: Tayyip senin her yerini yerim

CHP'den çok konuşulacak seçim videosu

Melih Gökçek'e Twitter'da büyük anket şoku!

İlgili Haberler

Güncel

Boğaz Köprüsü'nde Akşener pankartı

Güncel

Gazeteci Sedat Sur'a 'Suruç' soruşturması

Güncel

Bekir Coşkun: 'HDP'ye oy vereceğim' diyenlere kızmayın

Güncel

DİSK'in 'TAMAM' broşürüne YSK engeli

Güncel

Erdoğan: Şu anda Kandil'e biniyoruz

Güncel

Tonlarca çayı kimyasal boya ile piyasaya süreceklerdi

Güncel

Demirtaş: Erdoğan'ın fotoğrafı yanımdaki arkadaşın elindeydi

Güncel

CHP'den Melih Gökçek hakkında suç duyurusu

Güncel

Erdoğan'ın posterlerinin kaldırılması kararına iptal

Güncel

Özhaseki itiraf etti: Müteahhitlik yapıyoruz

Güncel

Adıyaman'da çöp kamyonu devrildi: 2 işçi hayatını kaybetti

Güncel

Gazeteci Ece Sevim Öztürk ifade verdi