unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Altemur Kılıç İstanbul'da uğurlandı

Antalya'nın Alanya İlçesi'nde tedavi gördüğü hastanede 92 yaşında vefat eden gazeteci- yazar ve diplomat Altemur Kılıç'ın cenazesi, defnedilmek üzere İstanbul'a gönderildi. Eşi Güzide Kılıç, "Vasiyeti, babasının koynuna girmek ve Türk bayrağına sarılmaktı" dedi. 

Alanya'nın Tosmur Mahallesi'ndeki evinde eşi Güzide Kılıç'la birlikte yaşayan duayen gazeteci Altemur Kılıç, geçen ağustos ayından beri tedavi gördüğü Başkent Üniversitesi Alanya Araştırma ve Uygulama Hastanesi'nde önceki akşam yaşamını yitirdi. Altemur Kılıç'ın cenazesi bugün İstanbul'a götürülmek üzere hastaneden alındı. Hastaneye, Altemur Kılıç'ın eşi Güzide Kılıç, gelini Çiğdem Özeren, Alanya Belediye Başkanı MHP'li Adem Murat Yücel, siyasi parti temsilcileri ve vatandaşlardan oluşan yaklaşık 100 kişi geldi.

Altemur Kılıç'ın bayrağa sarılı tabutu, tekbirlerle morgdan alınarak cenaze aracına konuldu. Araç, Acil Servis önünde tekerlekli sandalyede beklediği sırada yanına getirilen Güzide Kılıç, eşinin cenazesini görünce gözyaşlarına boğuldu.

'ATATÜRK AŞIĞIYDI'

Güzide Kılıç cenaze götürülmeden gazetecilere Altemur Kılıç'ın vasiyeti hakkında bilgi verdi. Kılıç'ın son arzusunun babasının koynuna girmek olduğunu belirten Güzide Kılıç, "Vasiyeti, babasının koynuna girmek ve Türk bayrağına sarılmaktı. Kore Gazisi ve Atatürk aşığı olduğu için son arzusu buydu" dedi.

'ENDER BİR İNSANDI'

Kılıç'ın gelini ve aynı zamanda yeğeni olan Çiğdem Özeren, "Babam çok ender bir adamdı. Hepimizin başı sağ olsun. Türkiyemizin başı sağ olsun. Ben son geldiğimde konuştu, hep söylediği şey zayıfladığım oldu. Hastalığına rağmen çok dikkatliydi. Her zaman Türk bayrağı ile gömülmek istiyordu. Atatürk'ü ondan öğrendik. Tarihi o öğretti. Ender bir babaydı, ender bir insandı. Karıncayı bile incitmekten çekinen bir insandı. Gazeteleri arasında yaşayan biriydi. Güzel bir hayat yaşadı, doktorlarımız da son günlerinde onu hep rahat ettirdi" diye konuştu.

'DÜŞMANLARINI BİLE DÜŞÜNÜRDÜ'

Altemur Kılıç'ın yakın koruması Savaş Özbek de yaşadıkları bir anıyı paylaşarak, şunları söyledi:

"Bir keresinde İstanbul'da bir programdan çıkmıştık. Mecidiyeköy'de silahlı saldırıya uğradık. Biz de korumaları olarak hemen karşılık vermiştik tabi. Altemur beyin bana araçta sorduğu şey, 'Acaba onların da canı yanmış mıdır? Ölmüşler midir?' olmuştu. Bu kadar sevecen, kimseye zararı olmayan bir insandı. Mekanı cennet olsun."

'ELİMİZDEN GELENİ YAPTIK'

Altemur Kılıç'ın tedavisiyle ilgilenen doktoru Kalp Cerrahı Olcay Eldem ise vefatıyla ilgili şöyle dedi:

"Altemur Kılıç, 12 yıldır kardiyoloji ve nöroloji bölümlerince sıkı takip edilmekteydi. Son 4 yıldır yaşlılığa bağlı nörolojik olarak rahatsızlıklarında ağırlaşma meydana gelmişti. 2.5 ay önce de yeme içme zorluğu ve buna bağlı gelişen akciğer enfeksiyonu nedeniyle yoğun bakıma alınmıştı. Ara sıra alevlenip sönen enfeksiyonlar nedeniyle ağır bir ilaç kullanım dönemi oluştu. Dolaşım yetmezliği yaşadı ve bu durumda başta akciğer olmak üzere çoklu organ yetmezliği durumu görüldü. Son tedaviler de etki etmeyince kendisini kaybettik."

Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel de Türkiye'nin büyük bir değerini kaybettiğini aktarırken, başsağlığı diledi.

Altemur Kılıç'ın cenazesini taşıyan araç tekbirler eşliğinde İstanbul'a yola çıktı. Kılıç'ın cenazesi yarın babası Kılıç Ali'nin mezarının da bulunduğu Zincirlikuyu Mezarlığı'nda defnedilecek. 

Çok Okunanlar

Muharrem İnce başkan yardımcılarını açıkladı

Sedat Peker'den Bahçeli açıklaması

Meral Akşener'den Tansu Çiller açıklaması

Sigaraya en az yüzde 50 zam geliyor

YSK genelgeyi gönderdi... O zarflar da geçerli sayılacak!

İlgili Haberler

Medya

Gazeteci Ece Sevim Öztürk tutuklandı

Medya

Gazeteci Çiğdem Toker'in davası ertelendi

Medya

Twitter'a yeni özellik

Medya

Gazeteci Ece Sevim Öztürk'ün gözaltı süresi uzatıldı

Medya

TELE1 Kanalı'na "Basın Özgürlüğü Ödülü!"

Medya

Gözaltına alınan gazeteci Berzan Güneş tutuklandı

Medya

Hürriyet Okur Temsilcisi Bildirici'den Selvi'ye 'anket' eleştirisi

Medya

Vefat eden Erdoğan Demirören son yolcuğuna uğurlanıyor

Medya

Ahmet Hakan: Arapça da dünya dilidir Muharrem Bey

Medya

Zaman gazetesi davasında karar

Medya

TELE1'in borçları gerekçe gösterilerek yayını kesilmişti: D-Smart yayınları yeniden açıldı!

Medya

D-Smart TELE1'in yayınlarını durdurdu