unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Amasya'da 30 köy HES'e karşı ayaklandı

Amasya ile Tokat il sınırındaki Yeşilırmak nehri üzerindeki Yeşildere Vadisi’nde 2011 yılında Hatko Enerji Elektrik Üretim ve İnşaat A.Ş. firması köylülerin karşı çıkmasına rağmen HES yapmak için harekete geçti. 5 Aralık 2011’de Amasya Valiliği, firmaya “Çevresel Etki Değerlendirmesi Gerekli değildir' belgesi verdi. Aralarında Sarıkız, Keçili, Albayrak, Yeşildere, Arduçlar, Kayrak, İbecik, Damudere, Karaçavuş köylerinin bulunduğu yaklaşık 30 köyü olumsuz etkileyecek projeye karşı yöre halkı eylem yaptı. Eyleme, CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Amasya Milletvekili Mustafa Tuncer, Tokat Milletvekili Kadim Durmaz, CHP Amasya İl Başkanı Reşat Karagöz, Merkez İlçe Başkanı Ali Kilci, Turhal İlçe Başkanı Galip Doğan da destek verdi. Köylü kadınlar HES’e karşı direnişin en önünde yeraldı.

Hatice Teyze: HES istemiyoruz

Bölgede HES istemediklerini belirten köylüler Amasya Tokat karayolunu yaklaşık 1 saat trafiğe kapattı. En önde köylü kadınların yer aldığı eylemde, jandarma yolun açılması için köylüleri güçlükle ikna etti. 70 yaşındaki Hatice Güneş, “Bizim suyumuzu, köyümüzü elimizden aldıklarında biz nereye gideceğiz? Siz vatandaş değil miyiz? Biz toprağımızda, ırmağımızda HES istemiyoruz' dedi.

Özgür Özel: Haklı mücadelenizin yanındayız 

Eylemde konuşma yapan Özgür Özel de “Bugün yürürlükte olan kanuna göre 10 Megawatt’ın altında HES yapmak yasak. Buraya 3 megawattlık bir HES yapıyorlar. Bu şirket HES yapmak için bugün başvursa bu izni alamaz. Maalesef 2011 yılında alınmış biz izinle buraya HES yapmak istiyorlar. Köylülerin topraklarını kamulaştıracaklar, bu insanlar ekmeksiz aşsız kalacaklar. Biz buna izin vermeyeceğiz. Haklı mücadelenizi sonuna kadar destekleyeceğiz' dedi.

Hukuki süreç devam ediyor

Köylülerin avukatı Erdem Türem de hukuki sürecin devam etiğini belirterek, “Tokat İdare Mahkemesi’ne 29 Haziran 2015’te yürütmeyi durdurma davası açtık. Mahkeme dosyası Danıştay 14. Dairesi’ne gönderdi. 5 aylık sürenin ardından Danıştaş 14. Dairesi dosyayı Samsun 2. İdare Mahkemesi’ne gönderdi. Hukuk mücadelemizi sürdüreceğiz' diye konuştu.

Çok Okunanlar

Erdoğan balkon konuşmasını iptal etti!

Polis korumasında oy hırsızlığı böyle görüntülendi

Muharrem İnce'den ilk açıklama

Sosyal medya bu görüntüyü konuşuyor: İnce'yi görünce suratını astı

İşte Adil Seçim'e göre oy oranları

İlgili Haberler

Güncel

Vatandaşlar sandıkları almadan giden otobüsün camlarını indirdiler

Güncel

Karamollaoğlu: Bugünkü neticeden çok daha iyisini beklerdik

Güncel

İstanbul'un seçimlerdeki gerçek sonuçları!

Güncel

Eren Erdem: Manipülasyon büyük, Erdoğan %50 altına inecek

Güncel

AKP'liler müşahitlere saldırı, sandıklar okulda rehin

Güncel

KONDA Araştırma'dan seçim yorumu

Güncel

Selahattin Demirtaş'ın sandığından İnce ve HDP çıktı

Güncel

TRT seçimlere katılım oranını açıkladı

Güncel

Adil Seçim Platformu: Sandıklara sahip çıkmaya devam

Güncel

HDP: Sandıkları terk etmeyin

Güncel

Akşener: Sandıklardan ayrılmıyoruz

Güncel

HDP'den baraj açılması