", "author": { "@type": "Person", "name": "www.abcgazetesi.com" }, "publisher": { "@type": "Organization", "name": "www.abcgazetesi.com", "logo": { "@type": "ImageObject", "url": "/cdn-photo/16396/imgs/190420181810218089950.png", "width": 152, "height": 55 } } }

unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Anayasa paketinde diploma şartı kafaları karıştırdı

Sözcü'den Zeynep Gürcanlı'nın haberine göre, Meclise AKP ve MHP’nin ortaklaşa sunduğu Anayasa Paketi’nden 4 yıllık fakülte mezunu olmak şartının çıkarıldığı iddia edildi. Böylece Tayyip Erdoğan'ın önündeki diploma engeli de kaldırılmış oldu. Bilindiği gibi Erdoğan'ın diplomasının sahte olduğu ve 4 yıllık fakülte mezunu olmadığı ileri sürülmüş, bu iddiayı çürütecek bir belge (orijinal diploma ve transkrip/not dökümü) gösterilememişti. 

Yeni anayasa taslağındaki bu dikkat çeken düzenlemeye (maddeye) göre; Cumhurbaşkanı seçilme şartları arasında eğitim düzeyi “yüksek öğrenim yapmış' olarak değiştirilecek. Böylelikle Erdoğan’ın diploma tartışmalarının önüne geçilmesi düşünülüyor. Erdoğan'ın 4 yıllık fakültü/üniversite mezunu değil, 2 yıllık yüksek okul mezunu olduğu bilirniyor. Yeni düzenlemedeki "yüksek öğrenim" şartının böylelikle karşılanmaya çalışıldığı anlaşılıyor.

YÜZ KIZARTICI SUÇ

Ancak, bu düzenleme yapılsa da iddia edildiği gibi Erdoğan'ın sahte diploma ile cumhurbaşkanı olması, bu görevden düşürülmesini anlamına geliyor. Bugüne kadar cumhurbaşkanı sıfatıyla imzaladığı bütün karar ve belgelerin de geçerliliğini yitirmesine yol açıyor. Ayrıca "resmi evrakta sahtecilik" yüzkızartıcı ağır bir suç oluşturduğu için, bu şart kaldırılsa bile yeniden cumhurbaşkanı seçilmesi de tehlikeye giriyor.

EMİNAĞAOĞLU: DİPLOMA ŞARTI DEĞİŞMEDİ

Gürcanlı'nın iddiası hakkınd ABC'ye açıklama yapan YARSAV Eski Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu, anayasa paketi ile cumhurbaşkanı seçilme şartının değişmediğine dikkat çekti. Eminağaoğlu'nun açıklaması şöyle:

"Anayasa ile, anayasa değişiklik teklifinde, Cumhurbaşkanı seçilme nitelikleri içindeki yükseköğrenim koşulundan herhangi bir farklılık yaratılmamıştır.
Anayasa'nın 101 inci maddesinde, Cumhurbaşkanı'nın diğer nitelikler yanında, yüksek öğrenim yapmış Türk vatandaşları arasından seçileceği hüküm altına alınmıştır.
Anayasa değişiklik teklifinde, Cumhurbaşkanı'nın diğer nitelikler yanında, yüksek öğrenim yapmış doğuştan Türk vatandaşları arasından seçileceği hüküm altına alınmıştır.
Yüksek öğrenim kavramının tanımı Anayasada yer almamaktadır. 
1981 tarih ve 2547 sayılı Yükseköğretim Yasası'nın 3 üncü madesinde sadece yükseköğrenim tanımı yapılmıştır. Buna göre yükseköğrenim, ortaöğretime dayalı, en az dört yarı yılı kapsayan her kademedeki eğitim-öğretimin tümüdür. 
Yükseköğrenim ve yükseköğretim kavramları aynı şeyi ifade etmektedir.
Orta öğetime dayalı en az iki yıllık bir yükseköğretim kurumunu bitirmek Cumhurbaşkanı olabilmek için aranan koşul yönünden yeterlidir.
Erdoğan yönünden diploma konusundaki sorun, böyle bir okuldan mezun olup olmadığı, okulu tamamlayıp tamamlamadığı üzerinedir."

“DİPLOMA ARŞİVDEN ÇIKMADI'

Sözcü gazetesinden Zeynep Gürcanlı bugünkü “Kandırılanların kandırdıkları' başlıklı yazısında, Yeni Anayasa Paketi’nde yer alan o maddeye de değindi. Gürcanlı'nın yazısı şöyle: 

Anayasa teklifine diploma ayarı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın üniversite diploması, altı ay önce Türkiye'de büyük tartışma çıkarmıştı.

O kadar ki, Erdoğan bile geçtiğimiz haziran ayında yaptığı bir açıklamayla, Marmara Üniversitesi rektörüne 'Arşivden çıkartın şunu, ne yapacaksınız yapın' çağrısında bulunmuştu.

Hazirandan bu yana altı ay geçti, rektör hâlâ diplomayı arşivden çıkartmadı.

Ancak Türkiye'nin darbe-terör-ekonomik kriz gibi ağır gündem maddeleri içinde diploma konusu da kayboldu gitti.

Ta ki, AKP ve MHP'nin üzerinde uzlaştığı, Cumhurbaşkanlığı adı altında başkanlık sistemini getiren anayasa değişiklik teklifi TBMM'ye sunulana kadar.

Teklif gün yüzüne çıkınca, cumhurbaşkanı seçilme şartları arasındaki kritik bir değişiklik yapıldığı da

anlaşıldı.

Mevcut Anayasa'da Cumhurbaşkanı olmak için 'dört yıllık üniversite mezunu' olma şartı aranıyor.

Yeni Anayasa teklifinde ise 'dört yıl' ibaresi kaldırıldı. Cumhurbaşkanı olmak için eğitim düzeyi şartı 'yüksek öğrenim yapmış' olarak belirlendi.

Böylece, iki ya da üç yıllık yüksek okul mezunlarına da Cumhurbaşkanlığı yolu açıldı.

Kısacası…

Eğer Anayasa değişiklik paketi önce TBMM'den, ardından da referandumdan çıkarsa, 3 Kasım 2019'da yapılacak olan cumhurbaşkanlığı seçim sürecinde, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın diploması hiç konu olmayacak.

GÜRCANLI ÖZÜR DİLEDİ

Zeynep Gürcanlı, daha sonra Twitter adresinden açıklama yaparak söz konusu iddiaya açıklık getirdi ve diploma şartının kaldırılmadığını duyurdu.

 

 

Çok Okunanlar

Anadolu Ajansı seçim sonuçlarını 4 gün önceden açıkladı

Muharrem İnce başkan yardımcılarını açıkladı

Ahmet Hakan, İnce için oran verdi

Seçime 3 gün kala Gezici'den son anket

Konda ilk kez anket sonuçlarını açıkladı: Erdoğan ilk turda...

İlgili Haberler

Güncel

HDP mitinginde gözaltına alınan 3 kişi tutuklandı

Güncel

Suruç'ta Şenyaşar ailesinden bir kişi daha gözaltına alındı

Güncel

BBP'li Destici'den bedelli askerlik açıklaması

Güncel

CHP'li Yarkadaş: Zorbalık 24 Haziran'da bitecek

Güncel

Sosyal medya operasyonu: 34 gözaltı

Güncel

KOS: Istranca'da ormanlar katlediliyor

Güncel

Altıok: Dindar ve Kindar nesil 25 yıl sonra iş başında

Güncel

Konda ilk kez anket sonuçlarını açıkladı: Erdoğan ilk turda...

Güncel

Bursa'da otobüs devrildi: Ölü ve yaralılar var

Güncel

Karamollaoğlu: Ekşicileri yeşillendireceğim

Güncel

YSK kararıyla Datça'daki Erdoğan posteri kaldırıldı

Güncel

Anadolu Ajansı seçim sonuçlarını 4 gün önceden açıkladı