unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

'Anayasa'nın çiğnenmesine alışmayacağız!'

Yayımlanan açıklama, “İstanbul Barosu olarak, “Yüksek' yargı başkanlarının anayasal konumlarına, temsil ettikleri makamların bağımsızlığı ve tarafsızlığına, saygınlığına yakışmayacak şekilde Cumhurbaşkanı ile yurt gezilerine çıkması ile ilgili olarak eleştiri ve kaygılarımızı belirtmiştik. Ne yazık ki yaşanan gelişmeler ve yapılan açıklamalar bu kaygılarımızı  haklı çıkarmıştır.' ifadeleriyle başlıyor.

İstanbul Barsosu’nun internet sitesinde yayınlana açıklamanan devamı şu şekilde:

HİÇBİR MAKAM YARGIYA EMİR VEREMEZ

“Nitekim Hükümet Sözcüsü; siyasi iktidarın yargıya bakış açısını “Türkiye Cumhuriyeti’nde yargı kurum ve kuruluşları da Cumhurbaşkanı makamına bağlıdır' şeklindeki “veciz' ifadeyle ortaya koyarak malumu ilan etmiş, bu itirafıyla yargı ile ilgili “özlemleri' ni özetlemiştir. Hükümet sözcüsünün “zihnindeki', “hayalindeki' yargının konumu bu olabilir. Ancak gerçekte yargının konumunu görmek istiyorsa, Anayasanın 6, 9, 11 ve 138. maddelerini okumalıdır. Bu hükümlere göre yargı, kimseye “bağlı' olmayıp, bağımsız olarak; Türk milleti adına ve Anayasaya, kanuna ve hukuka uygun olarak vicdani kanaatlerine göre hüküm verir. Hiçbir organ, makam, merci veya kişi yargıya emir ve talimat veremez, genelge gönderemez, tavsiye ve telkinde bulunamaz.

Hükümet sözcüsünün yukarıda bahsedilen beyanıyla, siyasi iktidarın sık sık dile getirdiği “Yeni Anayasa' nın ne denli “demokratik'  olacağı, bu Anayasa’da yargının ne denli “bağımsız' ve “tarafsız' olacağı bir kez daha anlaşılmaktadır. Esasen hükümet sözcüsünün bu ifadesinin yanında ayrıca ve özellikle “Yargı mensupları başkanları herhangi bir şekilde Cumhurbaşkanı çağırdığı zaman toplantıya katılırlar' şeklindeki “emredici' beyanı, bir bütün halinde yargıyı tahkir ve tezyif etmektedir. Beklentimiz yargı camiası ve mensuplarının da buna gerekli cevabı vermeleridir. İstanbul Barosu olarak, Hükümet sözcüsünün bu “veciz' ifade ve yaklaşımı hususunda “Yüksek yargı' başkanlarının, özellikle Yargıtay Başkanının görüşlerini merak etmekteyiz.

KURUMU YIPRATAN YARGITAY BAŞKANI’NIN TUTUMU

Öte yandan yazılı açıklama yapan Yargıtay Başkanına hatırlatmak isteriz ki; yargı kurumunu asıl yıpratan, bizzat Yargıtay Başkanının kendi tutum ve söylemleridir. Kendisinin elbette ki yasal yollara başvurma hakkı bulunmaktadır. Ancak yargının saygınlığını korumanın asıl yolu, haklı eleştiri ve tepkilere karşı “yasal yollara' başvurmaktan ziyade, o saygınlığa yaraşır tutum ve davranışları içeren “yollara' başvurmak, Anayasal konumun gereğini yerine getirmektir.

Bilinmesini isteriz ki İstanbul Barosu olarak; Anayasaya, hukuka, yargının bağımsızlığına ve tarafsızlığına, kuvvetler ayrılığına aykırı, saygınlığını zedeleyen her türlü tutum ve davranışa karşı çıkmaya, uyarı ve eleştiri görevimizi yapmaya kararlılıkla devam edeceğiz. Hiç bir şey bizi bu görevimizden alıkoyamaz.

Son olarak belirtmek isteriz ki; Anayasanın, hukukun çiğnenmesine, kuvvetler ayrılığının ayaklar altına alınmasına hiç bir şekilde alışmayacağız. Ancak sizler, bugün olmasa bile yarın, er veya geç Anayasaya ve hukuka saygılı olmaya ve uymaya, anayasal yetkilerin dışına çıkmamaya, yargı bağımsızlığını ve denetimini kabullenmeye alışacaksınız.'

Çok Okunanlar

Anadolu Ajansı seçim sonuçlarını 4 gün önceden açıkladı

AA'nın ardından Milliyet de seçim sonuçlarını açıkladı 

Seçime 3 gün kala Gezici'den son anket

Ahmet Hakan, İnce için oran verdi

ANAR Müdürü Uslu'dan kritik iddia: Erdoğan, MHP ile...

İlgili Haberler

Güncel

Meral Akşener'den 'TİKA' iddiası

Güncel

'Demirtaş Ketıl Sohbeti' başladı: Seven alsın seveni

Güncel

Seçimlere 2 gün kala Milli Eğitim Bakanı'ndan ‘yatırım': 10 bin öğrenci mezun ediliyor

Güncel

Muharrem İnce'den Erdoğan'a son çağrı: Kabul edersen İstanbul mitingimi iptal ederim

Güncel

Muğla'daki gece kulübüne düzenlenen silahlı saldırıyla ilgili yeni gelişme

Güncel

Erdoğan'dan bedelli askerlik açıklaması

Güncel

Kılıçdaroğlu: Ece Sevim Öztürk'ün tutuklanması demokrasi ayıbıdır

Güncel

Yurt dışından gelen oy çuvalları tasnif edildi

Güncel

Kayıp Leyla'nın arama çalışmalarında şüpheli beyaz minibüsün sırrı çözüldü

Güncel

Seçim günü o seferler ücretsizler

Güncel

Sağlık emekçileri 'şiddete hayır' dedi

Güncel

Suruç olayları Meclis gündemine taşındı