unnamed-010.gif

24257314_145708686196461_1413277131_n.png

darbeicindedarbegif.gif

unnamed-011.gif

Anketler Erdoğan'ı beklemeye itmiş!

Güncelleme: 01.05.2016 14:28

AKP ve Erdoğan, ülkeyi başkanlık sistemine sürükleyecek bir anayasa hazırlanması ve ardından da referandumla başkanlık sistemine geçiş için 2016 yılını belirlemişken, birden hem Saray'dan hem Davutoğlu'ndan bu sürecin "demlenmeye" bırakıldığı açıklanmıştı. Bu 'demlenme' sürecinin altından Erdoğan'ın başkanlık hevesine yönelik kamuoyu desteğinin düşük olduğu ortaya çıktı. Metropoll Araştırma Şirketi'nin başkanlık anketine göre, halkın yüzde 48'i başkanlığa karşı çıkarken, yüzde 38'lik bir kesim destek veriyor. Ankete göre, yüzde 13 ise kararsız durumda.

Metropoll Araştırma Genel Müdürü Özer Sencar, kişisel Twitter hesabından anket sonuçlarını paylaştı. Ankette, katılımcılara "Başkanlık ile ilgili bir referandum yapılsa evet mi yoksa hayır mı oyu verirsiniz" sorusu yöneltildi. 

Ankara kulislerinde de, Cumhurbaşkanlığı ve Başbakanlığa sunulan kamuoyu araştırmalarında başkanlığa desteğin az olması üzerine iktidarın yeni anayasa planlarını 2017'ye çevirdiği konuşuluyor. 

ÖZEL YOL HARİTASI
Anayasa çalışmalarına katılan bir yetkiliye göre, terörle mücadelenin halkın önceliği haline geldiği bir dönemde güvenlik güçleri terörle mücadele ederken, her gün şehithaberleri gelirken, sokaktaki vatandaş başkanlık gibi bir tartışmaya sıcak bakmıyor, bunu çok öncelikli bir konu olarak görmüyor. Öyle görünüyor ki gelecek 8 ay boyunca AKP, halka başkanlık sistemi propagandası yapıp, Meclis'in işlemediğini ve mevcut yapıda ülkenin felakete gittiği anlatarak hem yaşanan süreçteki sorumluluğunu gizlemeye çalışacak, hem de ülkenin yönetilememe halini başkanlık sistemi için bir fırsata dönüştürmeye gayret edecek.