unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

'Anna Karenina’ müzikale uyarlandı

The Guardian'da yer alan habere göre müzikalin yapımcıları, Tolstoy’un dev romanını iki saatlik bir gösteriye sığdırmanın çok zor olduğunu, ama yine de metnin esasına sadık kalacaklarını belirtiyorlar.“Anna Karenina', daha önce hem sahneye hem de beyazperdeye pek çok kez uyarlanmıştı. Tolstoy’un romanının 1935 yılındaki sinema uyarlamasında Anna Karenina’yı Greta Garbo canlandırmıştı. 2012 yılındaki uyarlamada ise senaryoyu ünlü tiyatro yazarı Tom Stoppard kaleme almış, başrolü de Keira Knightley üstlenmişti.

Geçen yıl Fyodor Dostoyevski’nin “Suç ve Ceza' adlı romanının müzikalinin sahnelendiği Operetta tiyatrosunun “Anna Karenina' müzikalinde özellikle romanın ünlü sahnesinin nasıl sergileneceği merak ediliyor. Yapımcılar, Anna Karenina’nın kendini trenin altına atarak intihar ettiği sahnenin ayrıntılarıyla ilgili bilgi vermekten kaçınsalar da, “Müzikal de romandaki gibi sona erecek. Bir tren olacak. Çok duygusal ve teatral bir son hazırladık' diyorlar.
Tolstoy’un yaşam felsefesi iki büyük romanı arasındaki dönemde değişmeye başlamıştı. Tolstoy, 1865-69 yılları arasında yayımlanan “Savaş ve Barış' gibi iyimser bir roman olmayan “Anna Karenina'da, içlerindeki çatışmalar genellikle çözümsüz kalan karakterlere yer vermişti. Yasak aşkı kaçınılmaz olarak trajik sona varacak olan Anna’yı ahlak kurallarına karşı çıktığı için değil, yüksek sosyetenin ikiyüzlülüğünü seçmediği için cezasını çeken bir karakter olarak betimlemişti. Romanda, bu yasak aşk ile kendi yaşantısını anımsatan mutlu aşk ve evlilik arasında da bir karşıtlık kurmuştu.

Mutlu evliliğine ve romancı olarak kavuştuğu ün ve yüksek gelire karşın, “Anna Karenina'yı bitirdiğinde Tolstoy kendinden hoşnut değildi. Gençlik çağından beri yaşamın amacını kavramak için gösterdiği çaba, bu yıllarda ruhsal bir bunalıma sürüklenmesine yol açacak, kendine özgü bir Hıristiyanlık anlayışına yönelen Tolstoy Rus Ortodoks Kilisesi tarafından aforoz edilecekti.Ünlü yazarın bu özgün din anlayışı, ilk kez 1901 yılında verilen Nobel Edebiyat Ödülü’nün en güçlü adayı olmasına karşın, ödülün kendisinden esirgenmesine yol açacaktı.  

Çok Okunanlar

AKP'nin mitingine kaç kişi katıldı?

Alaattin Çakıcı'dan Meral Akşener açıklaması

Pentagon'dan Menbiç açıklaması

Tuncay Özkan da KHK'ya takıldı

İnce: Erdoğan Allah'tan korkmaz, kuldan utanmaz bir yalancı

İlgili Haberler

Kültür Sanat

"Yalova Müzik Festivali 2018", 2 Ağustos'ta başlayacak

Kültür Sanat

Munzur Festivali tarihi açıklandı

Kültür Sanat

Zülfü Livaneli'den “Gölgeler'e saygı duruşu

Kültür Sanat

Leman'ın yeni sayısı Demirtaş'lı, ketıl'lı

Kültür Sanat

11 yaşındaki yetenek İtalya'dan birincilikle döndü

Kültür Sanat

Dünyanın en büyük sanat fuarı açıldı

Kültür Sanat

'Ayla' yeniden vizyona girecek!

Kültür Sanat

Yeni Ülke okuyucusuyla buluşuyor

Kültür Sanat

Google'dan sanatçı Füreya Koral'a özel doodle

Kültür Sanat

Brüksel'deki Şirinler Köyü ziyarete açıldı

Kültür Sanat

Ahlat Ağacı'nda mektubu 6 dakika boyunca tartışılan yazara telif ödenmedi

Kültür Sanat

Kadınlar MorFest'te buluştu: Seçimimiz feminizm