unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Asil Nadir Türkiye'ye iade edildi!

Kıbrıslı Türk işadamı Asil Nadir, 4 yıldır tutuklu bulunduğu İngiltere tarafından Türkiye'ye iade edildi. İstanbul'a getirilen Nadir işlemlerinin ardından Silivri Cezaevi’ne gönderildi.

Asil Nadir'in iadesi Türkiye'nin İngiltere ile yürüttüğü uzun diplomatik süreç sonunda gerçekleşti. İngiltere, Türkiye'nin talebine olumlu yanıt verdi ve Asil Nadir iade edildi.

Dün akşam saatlerinde Londra’dan İstanbul'a getirilen Nadir, Atatürk Havalimanı Emniyet Müdürlüğü’ndeki işlemlerinin ardından Silivri Cezaevi’ne gönderildi.

asil-nadir-cezaevi,lse7oa_gx0gu4udfhczg0g.jpg

75 yaşındaki Asil Nadir 80’li yıllarda İngiltere’nin en zengin işadamları sıralamasında yer alıyordu. Dünyaca ünlü taze meyve sebze ihracatı yapan firmalardan Japonya’nın ünlü elektronik şirketlerine kadar bir çok firmayı satın alarak büyüyen Asil Nadir, İngiltere’nin en zengin 10 işadamından biri haline gelmişti. O dönem Asil Nadir’in serveti milyar sterlinlerle ifade ediliyordu.

Türkiye’de de medya, elektronik, ambalaj ile meyva sebze ihracatı alanlarında yatırımları bulunan Asil Nadir’in sahibi olduğu Polly Peck İnternational şirketinin hisse senetlerinin değerini, kurduğu paravan şirketlerle borsada artırmakla suçlandı. 1990 yılında İngiltere’de tutuklanan Asil Nadir davalar nedeniyle ev hapsine alındı. Nadir 3 yıl sonra ev hapsindeyken rally şampiyonu bir pilotun kullandığı spor otomobille önce Fransa’ya ardından da özel bir uçakla Kıbrıs’a kaçtı.

Siyasi nedenlerden ötürü kendisine komplo kurulduğunu savunan Asil Nadir, aklanacağını düşünerek 2010 yılında İngiltere’ye gitti ve teslim olarak yargılanmayı talep etti.

asil-nadir-turkiye-ye-iade-edildi-6915078.jpeg

Tutuklanan Asil Nadir hakkında 13 dava açıldı. Nadir bunlardan aklanacağını ve birkaç milyar sterlin tazminat alacağını düşünürken 2 yıllık yargılama sonucunda 13 davanın 10’unda suçlu bulundu ve toplam 10 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Çok Okunanlar

Anadolu Ajansı seçim sonuçlarını 4 gün önceden açıkladı

Seçime 3 gün kala Gezici'den son anket

Ahmet Hakan, İnce için oran verdi

Konda ilk kez anket sonuçlarını açıkladı: Erdoğan ilk turda...

AA'nın ardından Milliyet de seçim sonuçlarını açıkladı 

İlgili Haberler

Güncel

24 Haziran seçimlerini izlemeye gelen gözlemci gözaltına alındı

Güncel

Ankara'da 'Vikingler' operasyonu

Güncel

İstanbul'da otele terör operasyonu

Güncel

İyi Parti milletvekili adayı hayatını kaybetti

Güncel

Yaralı askerden acı haber geldi!

Güncel

Erdoğan posteri sosyal medyanın diline düşünce kayyum yazıyı kaldırdı

Güncel

Kamyon, mescide girdi: Ölü ve yaralılar var

Güncel

Türkiye ilk F-35'ini teslim aldı

Güncel

Athena Gökhan'dan 'İnce' açıklaması

Güncel

Erciyesspor'dan Erdoğan'a seçim otobüsü

Güncel

İddiaya göre IMF Türkiye için acil durum grubu oluşturdu

Güncel

Ayı saldırdığı kişiyle uçurumdan düşüp öldü