unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

'Atatürk, tarih değil gelecektir!'

Konferansta konuşan Azerbaycan Atatürk Merkezi Genel Müdürü, Azerbaycan Milletvekili Nizami Caferov, Atatürk'ün Türkiye için yaptıklarının aslında tüm dünya için örnek olduğunu ifade ederek; "Atatürk, tarih değil gelecektir" diye konuştu.

Atatürk'ün dünyaya kattığı değerler

Büyükçekmece Belediyesi, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün aramızdan ayrılışının 78’inci yıl dönümü anma etkinlikleri kapsamında 'Atatürk’ konulu bir konferans düzenledi. Azerbaycan Atatürk Merkezi Genel Müdürü, Türkiye-Azerbaycan Dostluk Grubu Eski Başkanı ve Azerbaycan Milletvekili Nizami Caferov’un konuşmacı olarak katıldığı ’Atatürk’ konulu konferansta, Gazi Mustafa Kemal’in hayatı, Türk dünyası ve dünyaya kattığı değerleri anlatıldı. Konferansa Büyükçekmece Garnizon Komutan Per. Albay Caner Demirkol, ANAP eski milletvekillerinden Şamil Ayrım, belediye meclis üyeleri ve çok sayıda dinleyici katıldı. 

unnamed-111.jpg

"Atatürkçülük bilim dalıdır"

Konferansta konuşan Azerbaycan Atatürk Merkezi Genel Müdürü Nizami Caferov, "Mustafa Kemal Atatürk, bu dünyanın en büyük liderlerinden. Bana göre Atatürk’ün gördüğü işlerin, kahramanlıklarının çok mükemmel bir tarihi hem de aynı derecede mükemmel bir felsefesi var. Türkiye Cumhuriyeti nasıl kuruldu ve Türk insanı bugünkü vatandaşlığını ve bugünkü devlet idareciliğini bugünkü entelektüel seviyesini nasıl elde etti. Bunlar büyük bir ilimdir. Sadece bir faaliyet değil bir kahramanlık değil geleceği yönelik bir düşünce sistemidir. Onun için de biz Azerbaycan’da Atatürk Merkezi olarak Atatürk’ü daha çok bu yönde, kültürel, felsefi bir bilim olarak, bir bilim dalı olarak araştırırız. Daha doğrusu birbiriyle ilgili bilimlerin, fenlerin bir yekünü olarak araştırırız. Ve, öyle bilirim ki biz burada haklıyız. Çünkü Atatürk’ün gördüğü işler, Atatürk’ün kurduğu büyük eser olan Türkiye Cumhuriyeti gelişmekte ve Atatürk’ün ideaları, Atatürk’ün tecrübesi de bütün dünya üzerinde etkisini göstermektedir" dedi.

Caferov, Atatürk'ün yaptıklarının sadece yaşadığı dönem açısından değil gelecek açısından da çok önemli olduğunu ifade ederek; "Atatürk'ün Türkiye için yaptıkları, Türk dünyası için yaptıkları aslında tüm dünya için örnektir. Bu açıdan Atatürk, tarih değil gelecektir" dedi. 

Nizami Caferov, Azerbaycan'da Atatürkçülüğün bir bilim dalı olarak kabul edildiğini okullarda ders olarak okutulduğunu da sözlerine ekledi.

unnamed-(1)-085.jpg

"Tüylerimiz diken diken oldu"

Azerbaycan’dan gelerek Atatürk’ü Büyükçekmecelilere anlattığı için Azerbaycan Atatürk Merkezi Genel Müdürü Nizami Caferov’a teşekkür eden Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün, "Caferov, Atatürk’ü 10 başlık altında özetledi. Ve, en çok dikkatimi çeken husus 'Bizim okullarımızda Atatürk, bu şekilde bir bilim dalı olarak okutulur ve bizim bir numaralı kitabımız budur. Atatürk, bizim ebedi önderimizdir’ demesi tüylerimizi diken diken yaptı" dedi.

Konferans sonrasında ise Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün, Azerbaycan Atatürk Merkezi Genel Müdürü Nizami Caferov’a Atatürk'ün Nutuk'unu hediye etti.                                

 

Çok Okunanlar

Anadolu Ajansı seçim sonuçlarını 4 gün önceden açıkladı

Seçime 3 gün kala Gezici'den son anket

Ahmet Hakan, İnce için oran verdi

Konda ilk kez anket sonuçlarını açıkladı: Erdoğan ilk turda...

AA'nın ardından Milliyet de seçim sonuçlarını açıkladı 

İlgili Haberler

Güncel

24 Haziran seçimlerini izlemeye gelen gözlemci gözaltına alındı

Güncel

Ankara'da 'Vikingler' operasyonu

Güncel

İstanbul'da otele terör operasyonu

Güncel

İyi Parti milletvekili adayı hayatını kaybetti

Güncel

Yaralı askerden acı haber geldi!

Güncel

Erdoğan posteri sosyal medyanın diline düşünce kayyum yazıyı kaldırdı

Güncel

Kamyon, mescide girdi: Ölü ve yaralılar var

Güncel

Türkiye ilk F-35'ini teslim aldı

Güncel

Athena Gökhan'dan 'İnce' açıklaması

Güncel

Erciyesspor'dan Erdoğan'a seçim otobüsü

Güncel

İddiaya göre IMF Türkiye için acil durum grubu oluşturdu

Güncel

Ayı saldırdığı kişiyle uçurumdan düşüp öldü