unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Avukat Barkın Timtik'e gözaltında polis şiddeti

KHK ile kapatılan ÇHD ve Halkın Hukuk Bürosu üyesi avukat Barkın Timtik, Tunceli Ovacık’ta polis noktasında öldürülen Oğuz Meşe için çarşamba günü Kıraç Cemevi’nde verilen yemeğe polisin müdahelesinde 20 kişiyle birlikte gözaltına alındı. Avukatlar 4 gün sonra Timtik ile Kıraç Polis Merkezi’nde görüştü. Timtik’in darp edildiği, yüzünde ve gözünün altında morluklar olduğu belirtildi. Timtik, kendisiyle görüşen avukatlara, polisin yaşlı kadınlar ve küçük yaşta çocuklar olmasına karşın cemevindeki yemeğe gaz bombaları ve plastik mermilerle müdahale ettiğini,  kendisinin de plastik mermilere maruz kaldığını, saçlarından sürüklenerek gözaltına alındığını, polis aracında kendisine yumruk atıldığını ve üzerine silah doğrultularak tehdit edildiğini  anlattı.  
 
ÇHD üyesi avukat Aytaç Ünsal, Timtik’in gözaltına alındığından savcılığın haberi olmadığını belirterek, “avukatlar asla ve asla savcı olmadan gözaltına alınamaz. OHAL’de de bu böyledir. Yasalar gayet açık. Savcılık  Barkın Timtik’in gözaltına alınması talimatı vermediğini ve böyle bir gözaltıdan haberi olmadığını söylüyor. Polis savcı talimatı olmadan gözaltı yapabiliyor. Savcılar, artık polise teslim olmuş durumda. Birçok olayda bu durumla karşılaşıyoruz. Bu kanuni değil, polise verilen moral ve psikolojik yetkinin yansımaları' dedi.  
 unnamed-140.jpgunnamed1.jpg
OHAL döneminde avukatlar ve insan hakları savunucularına yönelik sistemli bir polis şiddeti olduğuna dikkat çeken  Avukat  Ünsal, geçtiğimiz pazartesi günü gözaltına alınan avukat ve insan hakları savunucusu Tugay Bek’in gözaltında darp edildiğini ve zorla ters kelepçe takıldığını, 7 Aralık’ta  ÇHD üyesi avukat Süleyman Gökten’in Kartal Adliyesi’nde polisler ve özel güvenlikçiler tarafından darp edilerek burnunun kırıldığını, aynı gün ÇHD üyesi avukat Günay Dağ’ın hakkında ihbar olduğu gerekçesiyle Malatya’dan dönerken uçakta gözaltına alındığını ve 4 saat gözaltında tutulduğunu, 16 işçinin yaşamını yitirdiği  maden faciasının ardından Siirt’in Şirvan ilçesine giden müvekkillerinin gözaltına alınması üzerine ÇHD Üyesi Avukat Ayşegül Çağatay polis merkezinde savcının bilgisi olmadan gözaltına alındığını,  KHK ile kapatılan MHD Mardin Şubesi Eş Başkanı  Seher Acar ile dernek üyesi avukatlar  Mahmut Bingöl, Feyzi Atsız ve Ziya Baği ’nin 17 gün gözaltında tutukduktan sonra  9 Aralık’ta gizli tanık ifadeleriyle “örgüt üyesi' iddiasıyla tutuklandığını anımsattı. 
 
“Bu  avukatlara ve halka gözdağıdır. Halkı avukatsız bırakma, adalet mücadelesini engelleme istemidir' diyen Avukat Ünsal, sözlerini şunları söyledi: “Avukatları, mesleğini yapamaz hale getirmek istiyorlar. Bu avukatlık pratiği 1974’ten beri Halit Çelenk’lerin, Niyazi Ağırnaslı’ların ve birçok adalet savunucusunun yürüttüğü bir gelenektir. 12 Eylül’de cunta, 1990’larda kontgerilla infazları gördü. Öldürülen, kaybedilen,  dilekçe verdiği için gözaltına alınıp işkence gören avukatlar oldu. Biz avukatlar olarak da ÇHD olarak da buna boyun eğmeyeceğiz '
 

Çok Okunanlar

Avrasya Araştırma, 24 Haziran anketini açıkladı

THY'nin yeni reklamında dikkat çeken Cemaat detayı

Davutoğlu ekibi Erdoğan'a bayrak açtı

ANAR Müdürü Uslu'dan kritik iddia: Erdoğan, MHP ile...

SONAR'dan son anket: Seçim ikinci tura kalıyor

İlgili Haberler

Güncel

Adil Öksüz'ün bacanağı yakalandı

Güncel

Bakan Fakıbaba'dan tuhaf 'patates' açıklaması

Güncel

TEMSA işçileri atılma tehdidiyle karşı karşıya

Güncel

Göçükten 6.5 saat sonra sağ çıktılar

Güncel

Van'da 4.7 büyüklüğünde deprem

Güncel

Demokrasi karşıtı bir 'Nurcu' daha AKP'ye desteğini açıkladı

Güncel

AKP'li Erdoğan: Bana üniversite mezunu değil bile dediler

Güncel

Oyuncu Doğulu'dan İnce'ye destek mesajı

Güncel

Zorunlu trafik sigortası yönetmeliğinde değişiklik

Güncel

THY'nin yeni reklamında dikkat çeken Cemaat detayı

Güncel

Muharrem İnce: FETÖ'cülerden mi öğrendiniz?

Güncel

Cumhur İttifakı'nda deprem: Bahçeli'den şok açıklamalar