unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Ayak ağrısı neden olur?

Sabahları ayak ağrısının en büyük nedeni topuk dikenidir. Çünkü günlük aktivitelerden sonra oluşan bütün ağrılar uykuda topukta toplanır. Ayrıca bir yerde uzun süre oturup kaltığımızda topukta ağrı meydana geliyorsa kesinlikle topuk dikenidir. 

Diğer ağrılardan farklı olarak, topuk dikeni ağrısında ayağınızı dinlendirseniz bile bu ağrı geçmez. Tam tersine dinlenmek, uyumak ve uzun süre yürümek ağrıyı arttırır.

Topuk dikeni tedavisinde ilaç, fizik tedavi, egzersizler, ortopedik tabanlık ile %90 oranında bir iyileşme sağlanır. Bunun dışında hastanın durumuna göre iltihaplanma da varsa topuk dikeni ameliyat ile alınabilir.

Ayak ve ayak bileği ağrısının nedenleri nelerdir?

Ayak bileği ve ayaktaki ağrı, kemik yapılar, eklemler, eklem etrafındaki yumuşak dokulardan kaynaklanabileceği gibi sinir ve damarsal yetmezlikten kaynaklanan ağrılar da bu bölgeye yayılabilir. 

Pek çok farklı nedene bağlı olarak ayak ve ayak bileği ağrısı meydana gelebilir. Yapısal bozukluklar, uygunsuz ayakkabı kullanımı, doğumsal patolojiler, vücudun alt bölgesinin diğer eklemlerindeki hasarlanmalar, akut veya tekrarlayan travmalar, aşırı kullanmaya bağlı yaralanmalar (overuse), sistemik hastalıklar veya bunların birliktelikleri ayak veya ayak bileği ağrısına yol açabilir. Kırıklar, bağlarda kopma ve yırtıklar ezilmeler, çekme ve burkulmalar genelde ani gelişen (akut) olaylara bağlıdır ama tekrarlayan stres ve travma sonucunda da meydana gelebilir. Ayrıca ayak ağrısının nedeni ayağın yapısındaki herhangi bir dokudan kaynaklanabileceği gibi vücudun diğer bölgelerinden yansıyan ve yayılan bir ağrı da olabilir. Ayaktaki ark adı verilen kavisin yüksek veya alçak olması da ağrı ve bozukluklara yol açabilir. Virüsler, mantarlar ve bakterilerde ayakta tutulum yapıp ağrıya yol açabilirler.

Ayak ağrısına ne iyi gelir?

Ayakları önce ılık suyun içinde dinlendirin. Daha sonra soğuk suyun bulunduğu kabın içine sokun. Bu ayaklarda şok etkisi yaratacağından, ayakların rahatlamasını sağlayacaktır.

Ayakların 10 dakika kadar kalp seviyesinden yukarıda tutulması kan dolaşımına olumlu etki yapacaktır. Bunu ayaklarınız çok yorulup ağrıdığı zaman mutlaka uygulamalısınız.

Ayakkabılarınızı değiştirerek giyin.

Ayakta sabit durduğunuzda vücut ağırlığınızı ayaklarınız arasında değişimli olarak kullanın. Ayaklarınızı sırayla dinlendirin.

Ayaklarınızı fazla yormayın.

Uzun yürüyüşler yaparken arada temponuzu değiştirerek, ayak kaslarınızın dinlenmesini sağlayın.

Ayak nasırlarınız ağrıya neden oluyorsa, bunları kendiniz tedavi etmeye kalkmayın. Doktora giderek etkin tedavi yollarını deneyin.

Ayakkabılarınızı bütçeniz ölçüsünde kaliteli almaya dikkat edin.

Oturduğunuz yerde bile ayaklarınızın pozisyonunu arada değiştirin.

Uzun yolculuklarda rahat ayakkabılar giyin.

Ayakta olan ağrılar tırnaklarınızdan dolayı oluyorsa, tırnaklarınızı keserken düz olarak kesmelisiniz.
 

Çok Okunanlar

Polis korumasında oy hırsızlığı böyle görüntülendi

Sosyal medya bu görüntüyü konuşuyor: İnce'yi görünce suratını astı

Saldırıya uğrayan Ümit Özdağ'dan ilk açıklama

TRT'ye atanan Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Akış'tan tehditler: Ateş edeceğiz

'AKP'ye yakın cemaat saf değiştirdi'

İlgili Haberler

Sağlık

Corona virüsü 23 kişiyi öldürdü

Sağlık

Migren aşısına onay verildi

Sağlık

Kurdaki artış ilaçları da etkiledi

Sağlık

Şişli Etfal hastanesi taşınıyor

Sağlık

Canan Karatay: Et alamıyorsanız kemik alın kardeşim

Sağlık

SGK, 18 kanser ilacını geri ödeme listesine aldı

Sağlık

Depresyona girdi, 6 dil öğrendi

Sağlık

Doktorlardan mezar taşlı kampanya

Sağlık

Canan Karatay'dan ramazan tavsiyeleri

Sağlık

Konya'da insanlık ayıbı... Yakarak öldürdüler!

Sağlık

Yine hayvan cinayeti... Aç kedilere zehirli balık yedirerek öldürdüler!

Sağlık

Bu bakteri psikolojinizi bozuyor