unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Aydın'dan Canan Karatay'a incir tepkisi

Prof. Dr. Canan Karatay'ın dün söylediği "Fazla incir tüketmek öldürür" sözü tepki çekti. Aydın Ticaret Odası (AYTO) Başkanı Hakan Ülken, “İncirden elinizi ve dilinizi çekin. Yaptığı açıklamalar bilim çevreleri tarafından tartışılan Canan Karatay’ın bir ilçemizde misafir edildiği bir ortamda incirin fazlası öldürebilir açıklamasını şiddetle kınıyoruz." dedi.

Aydın Ticaret Odası (AYTO) Başkanı Hakan Ülken, incir hakkında yapılan kötü yorumların Aydın’ın marka ürünü incire ve Aydın’a büyük zarar verdiğini söyledi. En son Canan Karatay’ın Nazilli ilçesinde katıldığı bir programda incirin fazlası öldürebilir açıklamasını eleştiren AYTO Başkanı Hakan Ülken, “İncirden elinizi çekin.' dedi.

[Canan Karatay: 'İncirin fazla tüketilmesi ölüme neden olabilir'] Canan Karatay: 'İncirin fazla tüketilmesi ölüme neden olabilir'

İNCİR ŞOV MALZEMESİ HALİNE GETİRİLDİ

Aydın’da jeotermalin zararları anlatılırken incirin ön planda tutulmasını eleştiren AYTO Başkanı, incirin şov malzemesi haline getirildiğini söyledi. Canan Karatay’ın fazla incir öldürür açıklamasını 'Her gün 2 adet kuru incir her şeye iyi gelir' diyerek cevap veren AYTO Başkanı Hakan Ülken, önceki hafta AYTESKON’da yaptığı açıklamada da jeotermalin zararlarının incir üzerinden yürütülmesini de eleştirmişti.

56fa7bde67b0a93528b55cd6.jpg

İNCİRDEN ELİNİZİ VE DİLİNİZİ ÇEKİN

Bu tür açıklamaların Aydın’ın marka ürünü incire büyük zararlar verdiğini ifade eden Ülken, şunları kaydetti: “İncirden elinizi ve dilinizi çekin. Yaptığı açıklamalar bilim çevreleri tarafından tartışılan Canan Karatay’ın bir ilçemizde misafir edildiği bir ortamda incirin fazlası öldürebilir açıklamasını şiddetle kınıyoruz. Son dönemlerde sırf jeotermal konusunu gündeme getirmek için yine incir gündem oluşturma ve şov malzemesi haline getirilmiştir. Faydaları saymakla bitmeyen Aydın’ın sembolü ve Avrupa Birliği tescili Aydın Ticaret Odası’na ait olan kutsal meyvenin bu şekilde karalanmasına Aydın Ticaret Odası olarak yeter diyoruz.'

"İNCİR ENERJİ KAYNAĞI"

İncirin enerji kaynağı olduğunu ve faydalarının saymakla bitmeyeceğini ifade eden Hakan Ülken, “Üreticisinden, müstahsiline, tüccarına ve ihracatçısına kadar Aydın ekonomisinin ana damarlarından biri olan Aydın İncirinin bilimsel veriler ışığında hiçbir zararı olmadığı gibi faydaları, nezle ve bronşite faydalıdır. Bakteri ve virüslerin çoğalmasını önleyerek, hastalıklara karşı direnci arttırır. Düzenli incir tüketimi kolon ve çeşitli bağırsak hastalıklarına karşı koruyucudur, sağlıklı bir bağırsak fonksiyonu sağlar. İncir Omega-3 ve Omega-6 esansiyel yağ asitleri açısından zengin bir meyvedir. Bu nedenle incir yemek kalp hastalıkları engellemede çok büyük fayda sağlar. İncir kalbin normal işlemesine yardımcı olur. Düşük sodyum, son derece yüksek potasyum ve magnezyum sayesinde kan basıncını düşürür. Taze incir yüzde 80 kadar su içerir, beyin için uyarıcı ve enerji kaynağıdır. İçerdiği güçlü antioksidan ve enzimler sayesinde cilt yaşlanmasını yavaşlatır. Ayrıca çatlamış dudakları ve erken kırışıklıkları önlemeye yardımcı olur. Düzenli İncir tüketimi hafif müshil etkisi, kabızlık ve hemoroit gibi bağırsak sorunlarının tedavisinde yardımcı olur. Her gün 2 adet kuru incir her şeye iyi gelir.' diyerek sözlerini tamamladı.

 

Çok Okunanlar

Anadolu Ajansı seçim sonuçlarını 4 gün önceden açıkladı

AA'nın ardından Milliyet de seçim sonuçlarını açıkladı 

Seçime 3 gün kala Gezici'den son anket

Ahmet Hakan, İnce için oran verdi

ANAR Müdürü Uslu'dan kritik iddia: Erdoğan, MHP ile...

İlgili Haberler

Güncel

Seçimlere 2 gün kala Milli Eğitim Bakanı'ndan ‘yatırım': 10 bin öğrenci mezun ediliyor

Güncel

Muharrem İnce'den Erdoğan'a son çağrı: Kabul edersen İstanbul mitingimi iptal ederim

Güncel

Muğla'daki gece kulübüne düzenlenen silahlı saldırıyla ilgili yeni gelişme

Güncel

Erdoğan'dan bedelli askerlik açıklaması

Güncel

Kılıçdaroğlu: Ece Sevim Öztürk'ün tutuklanması demokrasi ayıbıdır

Güncel

Yurt dışından gelen oy çuvalları tasnif edildi

Güncel

Kayıp Leyla'nın arama çalışmalarında şüpheli beyaz minibüsün sırrı çözüldü

Güncel

Seçim günü o seferler ücretsizler

Güncel

Sağlık emekçileri 'şiddete hayır' dedi

Güncel

Suruç olayları Meclis gündemine taşındı

Güncel

Saadet Partisi mitinginde ateş açıldı

Güncel

Gülen'in yeğeni: 'FETÖ'yü terör örgütü olarak kabul etmiyorum'