unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Aydınlanma Hareketi'nden Diyanet'in işlediği suça karşı hukuki girişim

Gericiliğe Karşı Aydınlanma Hareketi, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın düzenlemeye hazırlandığı "Tarikatlar ve Cemaatler Buluşması"na karşı hukuki girişimde bulunacak. 

Aydınlanma Hareketi tarafından yapılan açıklamada, "Bir anayasal kurumun yasa dışı cemaat ve tarikatlarla bu şekilde bağlantı kurmak istemesi öncelikle varlığını borçlu olduğu anayasanın laiklik ilkesi ile bağdaşmaz" denildi.

Aydınlanma Hareketi'nin açıklamasında şöyle denildi: 

 

"Diyanet İşleri Başkanlığı, politik ve yönetimsel alanlara müdahil olmanın peşindedir. Diyanet yöneticilerinin 26 cemaat ve tarikat lideriyle ön görüşme yaptığı haberlerde yer aldı. Fethullah Gülen cemaatinin darbe girişiminden sonra, aslında 30 Kasım 1925 tarihli ve 677 Sayılı Tekke ve Zaviyeler İle Türbelerin Kapatılmasına ve Türbedarlar İle Bazı Unvanların Men ve İlgasına Dair Kanun ile fiziksel mekanlarını kaybeden, ancak toplumsal yaşam içinde varlık ve etkilerini sürdüren tarikat ve cemaatlerin neler yapabileceğini gören AKP, bu kez gardını yüksek tutmak ama aynı zamanda Fethullah Gülen cemaatinden boşalan alanları nasıl ve kiminle dolduracağını belirlemek adına, anılan yasa dolayısıyla hukuksal kimliği olmayan, yasa dışı kimi gruplarla Diyanet İşleri Başkanlığı aracılığı ile bağlantıya geçmenin peşindedir. Amaçlanan, haberde geçen tarikat ve cemaatlerin biatlerini sağlamak, kontrol altında tutmak, gerektiğinde de nereye kadar kullanabileceklerini saptamaktır.

Bir anayasal kurumun yasa dışılığı yukarıda açıklanan cemaat ve tarikatlarla bu şekilde bağlantı kurmak istemesi öncelikle varlığını borçlu olduğu anayasanın laiklik ilkesi ile bağdaşmaz. Yine, belirtilen ilkeler çerçevesinde bir toplantı yapmak üzere böylesine bir ön görüşme yapılmasının gereği, anlamı ve amacı yoktur. Diyanet İşleri Başkanlığı'nın bu toplantının yapılması konusunda bağlı olduğu üst kurumdan bir telkin, öneri ya da talimat alması büyük olasılıktır. Böylelikle hükümet hem varlıklarına göz yumduğu yasa dışı oluşumlara meşruiyet sağlamış, hem kendisine bağlamış, hem de gözdağı vermiş olmaktadır.

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın anılan eylem ve amaçlarına ilişkin Gericiliğe Karşı Aydınlanma Hareketi çağrıcılarından Av. Özlem Şen Abay, Diyanet İşleri Başkanlığı'na gerekli soruları yöneltmiştir. Gericiliğe Karşı Aydınlanma Hareketi hukuk komisyonu gelişmeleri takip etmekte olup, Diyanet'ten gelecek yanıtlara göre gerekli hukuki girişimlerde bulunulacaktır."

 

Çok Okunanlar

Ahmet Hakan: Acaba o isim aday olsa yüzde kaç oy alırdı?

Abdulkadir Selvi: Çiller'e, Akşener'i sordum 

AKP'li kadın: Tayyip senin her yerini yerim

CHP'den çok konuşulacak seçim videosu

Melih Gökçek'e Twitter'da büyük anket şoku!

İlgili Haberler

Güncel

TSK'dan son dakika Menbiç hamlesi

Güncel

TMMOB'un yeni yönetimi belli oldu

Güncel

Bakan Albayrak: Bekar hayatı yaşadım

Güncel

Manisa'da kadın cinayeti

Güncel

Erdoğan'dan AKP'li Yıldız'a Suruç taziyesi

Güncel

Bursa'da 4 ayağı kesilmiş yavru kedi ölüsü bulundu

Güncel

AKP'li milletvekili Yıldız'ın esnaf ziyareti sırasında çıkan ölümlü kavganın görüntüleri

Güncel

Suruç'taki cinayetlerin otopsi raporlarına ulaşıldı

Güncel

Hakkari'den acı haber geldi

Güncel

Kemal Kılıçdaroğlu'ndan önemli açıklamalar

Güncel

Laiklik çağrısı yapan Halkevciler beraat etti

Güncel

Çocuk işçiler soruldu, bakanlık kaçtı