unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Bahçeli'den kayyum, anayasa ve kurultay açıklaması

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. HDP'li vekillerin fezlekeleri konusunda dokunulmazlıklarını kaldırılması konusunda değerlendirme yapacaklarını sinyalini veren Bahçeli, parti içi muhalefet hakkında da önemli açıklamalarda bulundu. Bahçeli, yeni anayasa konusunda da "Masadan kalkmadan herkesi davet ederiz. Gelmezlerse siyasi iktidar b planını ortaya koymalıdır. TBMM'yi bilgilenmelidirler. Bu ancak referandum yolu ile mümkün olabilir." dedi.

Bahçeli'nin konuşmasından satırbaşları:

Türkiye'nin yoğun terör döneminde teröristlerle barışık halde faaliyetlerinin bulunması sonucunda fezlekeye MHP'nin milli hassassiyetleri bellidir. Gerekçeler iyi incelenir ise bu yolla dokunulmazlıkların kaldırılması ve yargının önüne çıkarılması temel tercihimiz olcaktır.

ZAMAN GAZETESİ'NE KAYYUM

Bir fidanın iki dalı ayrılmış hale gelmişlerdir. Örtülü ve açık bir çatışma ortamına girmişlerdir. Hem üretim alanında hem medya alanında önemli çalışmalar yaratan veya Türk toplumunun bilgilendirilmesine katkı sağlayan müesseseleri bu tür davranışlarla ortaya koyulan davranışı tasvip etmemekteyiz. Bu kurgulamalardan başta siyasi iktidar vazgeçmelidir. Medyaya gerekli alakayı göstermelidir. 

Anayasanın uzlaşı ile değişimi konusunda bütün siyasi partiler temel tercih ortaya koymuşlardır. 60 maddede bu çalışmalar paket içerisine alınmıştır. Genel kurula bir bütün olarak sunulması gerekirken bu askıya alınmıştır. Şimdi yeniden başladı. Bu masanın içinde 3 partinin olması çok sığ kalır ama iktidarla CHP arasında bazı temel kavramlar üzerinde farklılıklara uzlaşma komisyonunda tartışmaları yerinde ön şart olarak sunmaları yanlış bir yaklaşım olmuştur. Dünyada her tarafta masalar kuruldu, bizde de masa tercihini yapmak doğru değil. MHP komisyonda bulunmayı, fikirlerini açıkça söylemeyi tercih etmektedir. Çalışmalarımız sürecektir.

"İMZALARI MHP İNCELEMEKTEDİR"

Tüm siyasi partilerimiz anayasa ve siyasi partiler yasasında yazılmış olan haklardan yararlanabilmeyi demokratik hak olarak görmektedir. MHP'de 200'ü aşkın il, ilçelerde imza toplanmıştır. Bu imzayı MHP incelemektedir. Biz kimsenin demokratik hakkını kullanmasına karşı değiliz ancak her partinin geleneğine uygun siyasi yapısı vardır. Basın ile fısıltı ile MHP'nin demokratik hakkını kullanmak yerine tasfiye etmeye yönelik çabalara katı sağlayan yanlışlıklar olmuştur. Bunlardan bir tanesi 17 il başkanımızdır. İl başkanları aynı zamanda delegedir. 

"KİMSE KONGRE PARTİLERİNE ÖZENMEMELİDİR"

Genel merkeze olmadık beyanlarla hakaret edilmesine müsade etmeyiz. MHP'nin hiyararşik kademesine aksaklık yoktur. Bazı demeçler tüzüğümüzle bağdaşmayan konular olduğu için disiplin kurulu yolunda izlenecektir. Kimse kongre partilerine özenmemelidir. Kimse Türkiye'nin bu hassas döneminde milli direnci ve son söz sahibi olan Milliyetçi Hareket Partisi'ni başka bir yola sürüklemek gibi bir hataya düşmemelidir. Hiç birisi bu hata tespit edilirse affedilmeyecektir.

"REFERANDUM YOLU MÜMKÜN OLABİLİR"

MHP masadan kaçmaz. Masada oturduğu yerde 3 arkadaşlarımız oturuyor ama komisyonun verimli olması için TBMM'de olan tüm partilerin çalışma usul ve esaslarına göre orada bulunmalarında yarar var. Masadan kalkmadan herkesi davet ederiz. Gelmezlerse siyasi iktidar b planını ortaya koymalıdır. TBMM'yi bilgilenmelidirler. Bu ancak referandum yolu ile mümkün olabilir. Onun için de milletvekilinin 330'a tamamlanması lazım. Böyle bir durumda da bir referandum söz konusu olursa MHP'nin anaysas konusundaki hassasiyetleri göz önünde bulunularak kamuoyunun aydınlatılmasına katkı sağlayacaktır. 

Çok Okunanlar

THY'nin yeni reklamında dikkat çeken Cemaat detayı

Avrasya Araştırma, 24 Haziran anketini açıkladı

Davutoğlu ekibi Erdoğan'a bayrak açtı

ANAR Müdürü Uslu'dan kritik iddia: Erdoğan, MHP ile...

SONAR'dan son anket: Seçim ikinci tura kalıyor

İlgili Haberler

Politika

Muharrem İnce seçim tahminini açıkladı

Politika

'AKP'ye yakın cemaat saf değiştirdi'

Politika

NTV ve CNN Türk dayanamadı: İnce mitingini yarıda kesti

Politika

AKP'li okul müdüründen Atatürk'e hakaret, tepki gösterene tehdit

Politika

Erdoğan'dan İnce'ye: Burası guguk devleti değil

Politika

'Dipten gelen dalga tsunami oldu'

Politika

Yandaş gelenek devam ediyor: İnce'nin mitingi sırasında 'penguen' filmi

Politika

Seçim yasakları neler?

Politika

DHA, Demirören Haber Ajansı oldu

Politika

İçişleri Bakanı: Seçim sürecinde 370 hadise meydana geldi

Politika

ABD, KDHC'ye tabut gönderiyor

Politika

Muharrem İnce: Yarın bambaşka bir Türkiye olacak!