unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Bakan yeğenine kıyak Meclis gündeminde

Eski bakan ve milletvekili Süleyman Arif Emre’nin oğlu ve yeğenine ait Çekmeköy’deki araziden geçen Kuzey Marmara Otoyolu kaydırıldı. Arazi Karayolu Kuruma Kuşağı’ndan çıkarıldı ve 0.25 emsal imar hakkına kavuştu. Karar, İBB Meclisi’nde CHP’lilerin ret oyuna karşılık oy çokluğuyla kabul edildi.
İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Meclisi, bu ay ilginç bir karara imza attı. Geçtiğimiz şubat ayında oy birliğiyle Meclis’te reddedilen imarla ilgili bir itiraz, Planlama Müdürlüğü tarafından 5 ay sonra, kararın içeriğinin net olarak anlaşılamadığı gerekçesi ile yeniden Meclis’e iletildi.


CHP İstanbul Milletvekili Eren Erdem de konuyu Meclis gündemine taşıyarak Ulaştırma ve Haberleştirme Bakanı Ahmet Arslan'ın yanıtlaması istemiyle soru önergesi hazırladı. 
Eren Erdem'in soru önergesi şu şekilde;
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA
Aşağıdaki sorularımın Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.

Eren ERDEM
İstanbul Milletvekili

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi, geçtiğimiz günlerde 2016 Şubat ayında oy birliğiyle Meclis’te reddedilen bir imar planını, Planlama Müdürlüğü tarafından gerekçenin daha ayrıntılı ve anlaşılır yazılması talebiyle 5 ay sonra yeniden Meclis’e iletmiştir. Ulaşım ve Trafik Komisyonu ise daha önce reddedilen dosyaya bu kez olumlu görüş vermiş, komisyon görüşü doğrultusunda oylanan imar değişikliği mecliste kabul edilmiş ve arazi hem koruma kuşağından çıkarılmış hem de araziye 0.25 emsal imar hakkı tanınmıştır. Ancak yazılı ve medyada, itiraza konu arsa sahiplerinin eski bakan ve milletvekili Süleyman Arif Emre’nin oğlu ve yeğeni olduğuna dair iddialar yer almaktadır.
Bu çerçeveden hareketle;
Yaklaşık 16 bin metrekare büyüklüğündeki arazinin Ali Rıza Emre ve Ömer Emre adlı kişilere ait olduğu iddiası doğru mudur?
Şubat ayında İBB Meclisinde reddedilen başvurunun ardından İmar Komisyonu üyelerinin değişmesinin gerekçesi nedir?
Bahsi geçen İmar Komisyonu üyeleri, arazinin önce otoyol güzergâhı, daha sonra da Karayolları Koruma Kuşağından çıkarılması kararını iptal eden üyelerden olduğu için mi değişmiştir?
İBB Planlama Müdürlüğü, hangi hukuki yetkiye dayanarak iptal kararının ardından “kararın içeriği net olarak anlaşılamadı' gerekçesiyle imar planını tekrar meclise taşımıştır? İlgili kararın hangi içeriği net olarak anlaşılmamıştır?
Yeni İmar Komisyonunun geçmişte reddedildiği halde tekrar gündeme alıp onayladığı kaç imar planı bulunmaktadır? 

Çok Okunanlar

Polis korumasında oy hırsızlığı böyle görüntülendi

Sosyal medya bu görüntüyü konuşuyor: İnce'yi görünce suratını astı

Saldırıya uğrayan Ümit Özdağ'dan ilk açıklama

TRT'ye atanan Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Akış'tan tehditler: Ateş edeceğiz

'AKP'ye yakın cemaat saf değiştirdi'

İlgili Haberler

Politika

Bozdağ'dan: CHP YSK'yi ve AA'yı tehdit ediyor

Politika

TEM'de feci kaza

Politika

İlk sonuçların ardından Diyarbakır'da kutlama

Politika

Barış Atay meclise girebildi mi?

Politika

Dakika dakika seçim sonuçları

Politika

Gezici'den seçim sonuçlarına ilişkin açıklama

Politika

Muharrem İnce'den sandık güvenliği uyarısı

Politika

Anadolu Ajansı'nın sitesi çöktü

Politika

adilsecim.net kullanıma açıldı

Politika

HDP'den AA manipülasyonuna tepki

Politika

AKP'den ilk açıklama

Politika

Riyad'da şiddetli patlama sesleri