unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Bakandan şaka gibi yangın açıklaması

Antalya’nın Kumluca ilçesinde cumartesi günü öğle saatlerinde başlayan orman yangını üç kilometrelik hatta ve 300 hektarlık alanda etkili olmuş, yangının dün sabah kısmen kontrol altına alındığı açıklanmıştı.

Antalya’nın Kumluca ilçesinde beş mahallede etkili olan ve kısmen kontrol altına alınan yangının ardından bu kez ilçenin tatil merkezi Adrasan’da bir yangın daha çıkmııştı.

Saat 11.00 sıralarında başlayan yangında ilk belirlemelere göre üç ev zarar görürken, yangının sıçrama ihtimaline karşı tedbir amaçlı otel ve tatil köylerinin yoğunlukta olduğu Olimpos boşaltılmıştı.

Orman Genel Müdürlüğü Yangın Harekat Merkezi’ndeki basın toplantısında konuşan Eroğlu, 'yangın mevsimi’nde şu ana kadar 757 yangının çıktığını ve 121 yangınla Muğla’nın ilk sırada olduğunu belirterek, yangınlara son derece hızlı bir şekilde müdahale edildiğini savundu.

Bakan şöyle devam etti: “Orman yangınlarını ikiye ayırıyoruz. Bir, 'örtü yangını’, yani tabandaki örtü, o ağaçlara fazla zarar vermiyor sadece örtü yanıyor. Bir de 'tepe yangını’ dediğimiz esas o ağaçları tamamen yakan yangın. Bu ikisinin toplamı 1192 hektar. Bu çok büyük bir rakam değil. Biz geçen sene aşağı yukarı 3 bin hektarla yılı kapattık. Şu anda üçte birdeyiz ama şunu ifade edeyim, bunun esas yanan kısmı 604 hektar. 604 hektar zarar gördü diğerleri örtü yangını. Yanan alanlar hiçbir şekilde başka maksatla asla tahsis edilmiyor, verilmiyor ve bir yıl içinde tekrar yeniden ağaçlandırılıyor.'

Kumluca’daki yangının söndürüldüğünü ancak rüzgarın ters dönmesi nedeniyle alevlendiğini aktaran Eroğlu, yangının şu anda kontrol altına alındığını belirtti.

Adrasan’daki yangının 700 kişiyle söndürülmeye çalışıldığını aktaran Eroğlu, “Otelleri korumak için orman teşkilatı kendine has ve dünyada ilk defa uyguladığı bir metotla oradaki bütün otelleri yanmaktan kurtardı. Yoksa oteller büyük risk altındaydı' dedi.

Rüzgar hızının şu anda biraz hafiflediğini belirten bakan, yangınların çıkış nedeniyle ilgili ellerinde net bir veri olmadığını belirtti.

Eroğlu şöyle devam etti: “Adrasan’daki yangının muhtemelen o civardaki bir serada bir takım maddeleri dışarı atıp yakmak isterken çıktığı şeklinde bir ihbar geldi ama net bir şey değil. İnşallah bu yangını da söndüreceğiz.'

Çok Okunanlar

Avrasya Araştırma, 24 Haziran anketini açıkladı

Davutoğlu ekibi Erdoğan'a bayrak açtı

ANAR Müdürü Uslu'dan kritik iddia: Erdoğan, MHP ile...

SONAR'dan son anket: Seçim ikinci tura kalıyor

Guardian'dan çok konuşulacak yazı: Erdoğan'ı kovun...

İlgili Haberler

Güncel

Demokrasi karşıtı bir 'Nurcu' daha AKP'ye desteğini açıkladı

Güncel

AKP'li Erdoğan: Bana üniversite mezunu değil bile dediler

Güncel

Oyuncu Doğulu'dan İnce'ye destek mesajı

Güncel

Zorunlu trafik sigortası yönetmeliğinde değişiklik

Güncel

THY'nin yeni reklamında dikkat çeken Cemaat detayı

Güncel

Muharrem İnce: FETÖ'cülerden mi öğrendiniz?

Güncel

Cumhur İttifakı'nda deprem: Bahçeli'den şok açıklamalar

Güncel

Umut Oran: Son adımları atmaya hazır olun!

Güncel

Zonguldak'ta maden ocağında göçük

Güncel

Süleyman Soylu: Siz bizi 24 Haziran'dan sonra görün

Güncel

Meral Akşener'den 'TİKA' iddiası

Güncel

'Demirtaş Ketıl Sohbeti' başladı: Seven alsın seveni