unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Bakan'dan 'Türk Rus ortak fonu' açıklaması

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Türk Rus ortak fonunun ortak yatırımları destekleyeceğini belirtirken hedefin 200 milyar dolar olduğunu ifade etti.

Bloomberg HT'ye konuşan Bakan Zeybekci'nin açıklamalarından notlar;

* 17 Ağustos 99 depreminin de yıldönümü, afette hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet diliyorum. Darbe girişimi sonrası hayatın normale döndüğünü, esnaf dükkanını açmıştı, bütün dünyanın beklediği, başka ülkelerde olsaydı ne olurdu diye yorum yaptığımız ama çok hızlı şekilde toparlanan bir Türkiye ekonomisi gördük.

* Dostlarımıza anlatmakta zorlanıyoruz. Tam anlamalarını zorlayan, farklı dedikoduları bile gündeme getirme tarzına sahip olduklarını görüyoruz. Başka ülkelerde olsa ekonomi darmadağın olurdu ama Türkiye ekonomisi çok hızlı şekilde toparlandı.

* Bilanço kapanmadığı için Borsa'da zararı ne kadar derseniz kendini toparlayarak devam edecektir. Kurdan kaynaklı kayıp uzun dönemli bir kayıp beklemek Türkiye'ye güvenmemektir. Beklenen bir dalgalanma evet başta yaşanmıştı. Ancak bunun ilerdeki seyrinin kendini telafi ettiğini göreceğiz. Kurdaki dalgalanmanın enflasyon yükselişine çok cüzi bir katkısı oldu.

ERTESİ GÜN DARMADAĞIN OLABİLECEK BİR TÜRKİYE İZLENİMİ...

* Kurda beklentimiz doğrultusunda seyir sürüyor. Yatırımın, hukuk ortamının gayet iyi olduğu bir Türkiye, ertesi gün darmadağın olabilecek bir Türkiye izlenimi verdi. Bunu anlatmakta zorlanıyoruz. Dostlarımıza anlattıyoruz. Yurtdışından gelen yatırımcı dostlarımıza kendimizi anlatıyoruz. Darbenin şirketlerimize zararı olmuştur, yurtdışından mal üretenler açısından, reel açıdan zarar olmuş olabilir. Ağustos, eylül, ekim rakamlarımızla göreceğiz.

* 2015'e göre ihracatımızda bir toparlanma göreceğiz. Darbe girişiminin reel sektöre zararı olmuştur, ama endişelenecek bir sonuç olmaz.

"TÜRKİYE KONSEPT DEĞİŞTİRMELİ"

* Türkiye son 15-20 yıldaki, ihracata dayalı büyüme ekonomisi gibi bir yol yürüşünü malesef diyelim enerji hammadde kaynaklarını başkalarının kontrol ettiği dağıtım tüketim kanalları başkaları tarafından kontrol edilen hedef 2023 diyorsak, artık Türkiye'nin konsept değiştirmesi lazım. Her şeyi artık kontrol etmemiz lazım. Almanya'nın çok başarılı örnekleri var.

* Türkiye için stratejik olan alanlarda Türkiye'nin yeterli yatırımı yoktur. Gerekirse tek şirkete teşvik için Bakanlar Kurulu kararı da çıkarılacak. Stratejik sektörlere teşvikte çok hızlı davranmamız gerekiyor.

* Hedefimiz ilk 10 büyük ekonomiden biri olmaksa artık Türkiye konsept değiştirmeli..Bu anlamda hedef odaklı teşvik sistemlerine geçmeliyiz. Ülke olarak belirlediğimiz petrokimya, enerji teknolojileri, ilaç sanayi, teknik tarım gibi sektörlerde stratejik alanlarda yeterli yatırımı yok. Bununla ilgili teşviklerimiz olacak. Gerekirse her tek şirket için karar çıkarmak gerekiyorsa onu da yapacağız.

"HEDEF 200 MİLYAR DOLAR"

* Varlık Fonu ve Rus Fonu biraraya gelecek. Hedefimiz fonun 200 milyar dolar ulaşması. Türk Rus ortak fonu ortak yatırımları destekleyecek. Varlık ve yatırım fonuyla Rusya'yla biraraya gelecek. Bu fon zorunlulukların olduğu bir gün vatandaşın doğrudan katkı verdiği bir fon değil. Bu fonun denetimi uluslararası denetim şirketleri tarafından yapılacak. Bu fon uluslararası piyasaların kabul edeceği tüm üst standartlarda denetlenecek.

* Gıda fiyatlarını kontrol için dışarıdan tarım ve gıda ürünü getirmek istemiyoruz. Enflasyon ile ilgili tarım gıda ürünlerinde vatandaşın canını yakanlarla ilgili gerekli tedbirleri almaktan kaçınmayız. Terör örgütü (FETÖ) tarafından kuluçka makinesi gibi kullanılan bazı şirketler var; bunlarla ilgili kati şekilde gereği yapılacak.

 

Çok Okunanlar

Muharrem İnce başkan yardımcılarını açıkladı

Sedat Peker'den Bahçeli açıklaması

Meral Akşener'den Tansu Çiller açıklaması

Sigaraya en az yüzde 50 zam geliyor

YSK genelgeyi gönderdi... O zarflar da geçerli sayılacak!

İlgili Haberler

Ekonomi

Deutsche Bank'a 205 milyon dolar ceza

Ekonomi

Sigaraya en az yüzde 50 zam geliyor

Ekonomi

Bakan Şimşek: TL diğer para birimlerine göre dirençli

Ekonomi

Emeklinin maaşı, patates ve soğan kadar artış göstermedi

Ekonomi

Türkiye'nin satın alma gücü AB'nin yüzde 35 altında

Ekonomi

Şimşek'ten tuhaf dolar açıklaması: Ülkemize özgü değil

Ekonomi

Audi'nin yeni CEO'su belli oldu

Ekonomi

Örtülü ödenekten ilk 5 ayda 915 milyon harcanmış

Ekonomi

Dolar ve avroda son durum

Ekonomi

Borsa günü düşüşle tamamladı

Ekonomi

Fitch Türkiye'nin 2019 büyüme tahminini düşürdü

Ekonomi

‘Yerli ve milli' kripto para Turcoin'de vurgun