unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Bakanlar Kurulu sonrası derbi açıklaması

Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, Bakanlar Kurulu sonrası yaptığı konuşmada 1'i canlı bomba 5 kişinin öldüğü İstiklal'deki saldırıya ve güvenlik tedbiriyle ertelenen Galatasaray-Fenerbahçe derbisine değinirken "Asla teröre alışmayacağız. Terörden korkmayacağız. Hayatımıza devam edeceğiz. Her gün birçok terör saldırısıyla karşı karşıya kalıyoruz. Bunların bir kısmı önleniyor bazıları da alınan tüm tedbirlere rağmen engellenemiyor. Dünkü saldırdan sonra İstanbul'da Galatasaray-Fenerbahçe derbisiyle ilgil olarak spekülasyonlar yapıldı. Çeşitli kanallardan farklı istihbarat bilgileri alındı. Birbirini teyit eden istihbarat verileri vardı. Derbiyi erteleme kararı aldık" ifadelerini kullandı. 

Numan Kurtulmuş konuşmasından satır başları şöyle:

"Kamu istihdamıyla ilgili çalışmalar dile getirildi. İstanbul'da yaşanmış olan bombalı saldırıda bir kez daha bu hain saldırıda hayatını kaybedenlere taziye ve üzüntülerimizi dile getiriyoruz. yaralılardan başka ülkenin vatandaşları olan da var onlara da acil şifalar diliyoruz. Misafir oldukları süreç içerisinde bu hain saldırıyla karşı karşıya kaldırlar. Hayatlarını kaybettiler. Derin üzüntülerimizi hükümetimiz adına bir kez daha iletiyoruz. 20 Temmuz'dan beri devam eden hain terör saldırılarının halkı içine kapatmak Türkiye'yi çevre ülkeler gibi yönetilemez hale getirmeye çalıştıklarını biliyoruz. Kullandıkları insanlık dışı yönemlerler halkımızı korkutmaya çalışıyorlar. Hep birlik beraber olacağız tüm bu terör saldırılarına karşı tek vücut olarak varlığımızı sürdüreceğiz. Asla teröre alışmayacağız. Terörden korkmayacağız. Hayatımıza devam edeceğiz. Her gün birçok terör saldırısıyla karşı karşıya kalıyoruz. Bunların bir kısmı önleniyor bazıları da alınan tüm tedbirlere rağmen engellenemiyor. Dünkü saldırdan sonra İstanbul'da Galatasaray-Fenerbahçe derbisiyle ilgil olarak spekülasyonlar yapıldı. Çeşitli kanallardan farklı istihbarat bilgileri alındı. İlgili bakanlıklar ve ilgili istihbarat birimleri tarafından derbi müsabakası ertelendi. Bunun üzerinden kimsenin spekülasyon yapma hakkı yoktur. Birbirini teyit eden istihbarat verileri var. Derbide ortaya çıkacak olan bir terör eyleminin Türkiye ile ilgili ne kadar ağır bir fatura ortaya çıkaracağı ortada. 

"Terör Türkiye'yi terörize etmeye çalışıyor. Atmamız gereken adımları atmamamızı sağlıyor. Biz, hükümet olarak, yapmamız gereken işleri eksiksiz yapmaya devam edeceğiz. AB ile Türkiye arasındaki ilişkiler son zamanlarda önemli bir ivme kazandı. Bunların en sonuncusu 18 Mart'ta Brüksel'de yapıldı. Varılan mutabakat çerçevesinde yunanistan adalarında varolan mültecilerin geri alınımları söz konusudur. Bire bir kuralı var. Türkiye, Yunanistan'dan almış olduğu her mülteciye karşılık kendisinde var olan bir mülteciyi Avrupa'ya gönderecek. AB şu anda 72 binle sınırlandır. Ancak Merkel bunun dışında Almanya'ya çok sayıda mülteci kabul etmesi eylemini de biliyoruz."

"Schengen'in kaldırılması için tüm hukuki düzenlemeleri Nisan ayının sonuna kadar yapacağız. Parlamentodaki tüm partilere sesleniyoruz. Hükümete destek olmalarına ve katkıda bulunmalarına davet ediyoruz. Haziran ayında vize serbestisine geçeceğiz ve ümit ediyorum ki haziran ayında vize serbestisi başlayacak. 

"20 Temmuz'dan itibaren başlayan bu terör saldırılarının amacı Türkiye'yi içine kapatmak. Terörden yılmadan yola devam edeceğiz. Teröre alışmayacağız, birlik olacağız.

"Farklı istihbarat bilgileri alındı, maç ya seyircisiz oynanacaktı yada iptal edilecekti. Gerekli istişareler sonrası bu derbi müsabakası ertelendi. Ortada son derece tedbir almamızı gerektiren istihbarat mevcuttu. Ciddi bildiler vardı, spekülasyonlar boştur. Gelen istihbarat bilgileri üzerine bu zor arar alındı.

"4 Nisan'dan itibaren geri alımlar öngörülmektedir. Yunan adalarından alınan bir mülteci için Avrupa'ya bir mülteci gönderilecektir. Şu anda Avrupa Birliği rakam olarak 72 binde sınırlamaktadır. Ancak Merkel'in bu konudaki çalışmalarını biliyoruz. Türkiye'de AB'ye gidecek mültecilerde gidecek isimlerden en çok ihtiyaç içerisinde olanlar seçilecek. Bakıma muhtaç olanlar, ağır hastalar gibi...

"Vize serbesti için bütün çalışmaları Nisan ayına kadar yapacağız. Umuyoruz ki Haziran ayında vize serbestisi işini halletmiş olacağız.

"Terör örgütlerinin hepsinin ortak özelliği türkiyenin önünü kesmek türkiyeyei başka konularla meşgul etmek. Tüm bunlara karşı milli birlik ve dayanışma içerisinde tek vücut duracağız. milletimiz uyanık olmasını ve Türkiye'de terör örgütlerinin her birine karşı ortak bir tavrı sergilemelerini istiyoruz. Siyaset örgütleri de terör örgütlerinin hiçbirini ayırt etmememeli"

Çok Okunanlar

Erdoğan balkon konuşmasını iptal etti!

Polis korumasında oy hırsızlığı böyle görüntülendi

Sosyal medya bu görüntüyü konuşuyor: İnce'yi görünce suratını astı

Muharrem İnce'den ilk açıklama

Saldırıya uğrayan Ümit Özdağ'dan ilk açıklama

İlgili Haberler

Politika

Erdoğan'dan hileli seçim sonrası balkon konuşması

Politika

Binali Yıldırım'dan balkon konuşması

Politika

Başbakan Yardımcısı Akdağ: Bu gece FETÖ ve PKK üzüldü

Politika

YSK Başkanı Güven: Erdoğan'ın geçerli oyların salt çoğunluğunu aldı

Politika

İşte AKP'nin vekil çıkaramadığı iki il

Politika

Ahmet Şık'tan sonuçlara ilişkin ilk açıklama

Politika

İstanbul'da seçilen milletvekillerinin tam listesi

Politika

Çalışma Bakanı'ndan tehdit gibi açıklama

Politika

Cizre'de HDP'lilere polis müdahalesi

Politika

Karamollaoğlu: Yanlışlarını söyleriz ama onları asla düşman olarak görmeyiz

Politika

Berberoğlu cezaevinden milletvekili seçildi

Politika

CHP adayı Abdüllatif Şener meclise girebildi mi?