", "author": { "@type": "Person", "name": "www.abcgazetesi.com" }, "publisher": { "@type": "Organization", "name": "www.abcgazetesi.com", "logo": { "@type": "ImageObject", "url": "/cdn-photo/16396/imgs/190420181810218089950.png", "width": 152, "height": 55 } } }

unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Bakanlık hedef gösterdi, laiklik bildirisi dağıtan Basar gözaltına alındı

Dün İstanbul Okmeydanı'nda bir grup arkadaşıyla kahvehaneleri dolaşarak laikliğin önemini anlatan Halkevi Üyesi Ayşegül Basar gözaltına alındı.

Aynı zamanda Cumhuriyet Gazetesi çalışanı olan Ayşegül Basar, bir kişinin ihbarı ile İçişleri Bakanlığı'nın tweet hesabından hedef gösterilmişti.

Ayşegül Basar'ın evinin sabah 06.00'da polis tarafından basıldığı öğrenildi.

Konuya ilişkin açıklama yapan CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, Basar için beş gün gözaltı süresi alındığını söyledi. CHP'li vekil, Basar'ın Kulaksız Karakolu'na götürüldüğünü söyledi.

POLİS İKİ EVE DAHA GİTTİ

Polis, terör eylemi sonrası laiklik çağrısı yapan gençleri arıyor.

İstanbul Beyoğlu'nda kahvehaneleri dolaşarak IŞİD'i lanetleyen ve laiklik çağrısı yapan gençlere yönelik operasyon sürüyor. Polis Halkevi üyesi iki gencin daha evine giderek gözaltı işlemi gerçekleştirmek istedi.

CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş'ın Twitter'dan duyurduğu bilgiye göre, polis sabah saatlerinde Ayşegül Başar adlı Halkevi Üyesi - Cumhuriyet Gazetesi Stajyer Muhabirini evinden gözaltına aldı.

İstanbul polisinin, bir yurttaşın ihbarı, İçişleri Bakanlığı'nın talimatıyla gerçekleştirdiği operasyon bununla sınırlı kalmadı.

Polis, Ayşegül Başar'ın ardından Halkevi Üyesi Ergin Çevik ile Can Çeliker'in evine de gitti. Çevik ile Çeliker'i evde bulamayan polis iki genci komşularına sordu.

Operasyonlara tepki gösteren CHP'li Yarkadaş, "Laikliği savunan ve IŞİD'i lanetleyenlere karşı adeta bir sürek avı başlatılmış" dedi. Yarkadaş, "Terörü yapanı değil, kınayanları tıpkı bir suçluymuş gibi yakalamaya çalışıyorlar" ifadesini kullandı.

'TERÖRÜ YAPANI DEĞİL...'

Konuya ilişkin açıklama yapan CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, Başar için beş gün gözaltı süresi alındığını söyledi. CHP'li vekil, Başar'ın Kulaksız Karakolu'na götürüldüğünü söyledi.

Yarkadaş, "Twitter üzerinden hedef gösterilen Halkevi Üyesi ve Cumhuriyet Gazetesi çalışanı Ayşegül Başar'ı gözaltına almak, laikliğe sahip çıkanlara gözdağı vermektir" dedi.

Ayşegül Başar ve arkadaşlarının Reina katliamının ardından anayasanın temel ilkelerini anlatan konuşmalar yaptıklarını ve halkı teröre karşı bileşmeye çağırdıklarını anlatan Yarkadaş, "İçişleri Bakanlığı, gençlerin IŞİD karşıtı propaganda yapmasından niye rahatsız oluyor? AKP ve medyası, IŞİD lanetlenince niye gocunuyor?" diye sordu.

Ayşegül Başar'ın derhal serbest bırakılmasını isteyen Yarkadaş, "Beş gün gözaltı süresi almışlar bir de... Hangi suçu işlemiş, neyi soracaklar!" Tepkisini gösterdi.

IŞİD'in, AKP'nin bumerangı haline döndüğünü belirten Yarkadaş, "Bu gerçek konuşulmasın diye, halka gözdağı vermek istiyorlar" dedi.?

İşte Bakanlığın hedef gösterdiği o açıklama:

 

Çok Okunanlar

Muharrem İnce başkan yardımcılarını açıkladı

Sedat Peker'den Bahçeli açıklaması

Meral Akşener'den Tansu Çiller açıklaması

Sigaraya en az yüzde 50 zam geliyor

YSK genelgeyi gönderdi... O zarflar da geçerli sayılacak!

İlgili Haberler

Güncel

Eskişehir'de trafik kazası: Ölü ve yaralılar var

Güncel

Sınır birliklerine tank sevkiyatı

Güncel

Bozcaada Belediyesi'nden 'İnce bir fırtına' mesajı

Güncel

İnce'nin Çorlu mitinginde bir kişi gözaltına alındı

Güncel

Ahmet Şık, Demirtaş'ın 'Seher' kitabını imzaladı

Güncel

TSK'dan Kandil operasyonu açıklaması

Güncel

Boğaz Köprüsü'nde Akşener pankartı

Güncel

Gazeteci Sedat Sur'a 'Suruç' soruşturması

Güncel

Bekir Coşkun: 'HDP'ye oy vereceğim' diyenlere kızmayın

Güncel

DİSK'in 'TAMAM' broşürüne YSK engeli

Güncel

Erdoğan: Şu anda Kandil'e biniyoruz

Güncel

Tonlarca çayı kimyasal boya ile piyasaya süreceklerdi