unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Bakanlık'tan rant fırsatçılığı

Deprem toplanma alanlarını AVM ve iş merkezi için satan, kamu varlıklarını özelleştiren AKP, şimdi de İller Bankası’na ait 21 taşınmazın tümünü “deprem fonu' için satmaya hazırlanıyor. 21 sosyal tesis dışında bankanın yedi taşınmazının daha satışı için ilan verildi.

Birgün’den Hüseyin Şimşek’in haberine göre, Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki tüm illerde kentsel dönüşüm projelerinin devam ettiğini ve bu kapsamda İller Bankası’na ait 21 taşınmazın satışa çıkarılacağını açıkladı.

'FEDAKARLIĞA KENDİMİZDEN BAŞLIYORUZ’
İller Bankası'nın tüm sosyal tesislerini satılığa çıkardıklarını söyleyen Özhaseki, “İnsanlar başka yerde de yemek yiyebilir, sosyal tesislerde otellerimiz var ancak insanlar başka yerlerde de kalabilir ama bizim sosyal tesislerden elde edeceğimiz gelirleri biriktirip kentsel dönüşüm yapan belediyelerimize sıfır faizle dağıtmaya başladığımızda tüm belediye başkanlarımıza sanki moral geliyor. Fedakarlığa kendimizden başlıyoruz" dedi.

'ANKARA’DAKİ YERİ 300 MİLYON TL’
Kentsel dönüşüm konusunda finansmanın en önemli sorun olarak görüldüğünün altını çizen Bakan Özhaseki, İller Bankası'nın bu sorunun çözümünde önemli bir rol üstleneceğini öne sürdü. İller Bankası kaynaklarının önümüzdeki yıldan itibaren kentsel dönüşüm yapacak belediyelere kullandırılacağını iddia eden Özhaseki, "İller Bankası sosyal tesislerinin tamamını satılığa çıkardık. 21 yerde bulunan, insanların kullandığı, konaklama ve restoran olarak hizmet veren sosyal tesisleri satılığa çıkardık. Ankara'daki yer 300 milyon lira ediyor. Bu paraları kentsel dönüşüm havuzuna koyacağız" diye konuştu.

GECELİK 45 TL’DEN KONAKLAMA İMKANINA SAHİP
AKP’nin satmaya hazırlandığı İller Bankası’na ait sosyal tesislerin konaklama bedelleri her ilde farklı fiyatlarla sağlanırken, bu tesislerde kamu kurum ve kuruluşlarında çalışmayan yurttaşlar da konaklayabiliyor. Gecelik konaklama ücreti odaların büyüklüğüne ve kişi sayısına göre değişse de günlük 45 TL’den başlayan fiyatlar, 90 TL’ye kadar yükselebiliyor.

18 KENTTE ŞUBELERİ VAR
AKP’nin taşınmazlarını satmaya hazırlandığı İller Bankası’nın 18 kentte Bölge Müdürlüğü ve buna bağlı sosyal tesisleri bulunuyor. İstanbul, Bursa, Eskişehir, İzmir, Antalya, Konya, Ankara, Kastamonu, Samsun, Trabzon, Erzurum, Adana, Diyarbakır, Antep, Van, Elazığ, Kayseri ve Sivas’ta bulunan bu tesisler, satış işleminin gerçekleşmesi durumunda İller Bankası’ndan alınarak satın alan kişi veya kurumlara bırakılacak.

YEDİ TAŞINMAZ İÇİN İLAN VERİLDİ
İller Bankası’nın 21 sosyal tesis dışında yedi taşınmazı da yayımlanan ilanla satışa çıkarılmış durumda. İller Bankası’nın internet sitesinde de yayımlanan ilanlara göre, satışa çıkarılan taşınmazların dördü Ankara’da bulunuyor. Ankara’nın Çankaya ilçesinde iki, Yenimahalle ve Altındağ ilçelerinde ise birer taşınmaz satışta. Adana’nın Seyhan, Antep’in Şahinbey ve İstanbul’un Sultanbeyli ilçelerindeki taşınmazlar da satışa çıkarıldı. Yedi taşınmazın tamamının açık arttırma yöntemiyle satılacağı ifade edildi.

 

 

 

 

 

 

Çok Okunanlar

THY'nin yeni reklamında dikkat çeken Cemaat detayı

Avrasya Araştırma, 24 Haziran anketini açıkladı

Davutoğlu ekibi Erdoğan'a bayrak açtı

ANAR Müdürü Uslu'dan kritik iddia: Erdoğan, MHP ile...

SONAR'dan son anket: Seçim ikinci tura kalıyor

İlgili Haberler

Ekonomi

Soma Katliamı davasında karar seçim sonrasına bırakıldı

Ekonomi

Bakan Zeybekci'den 'kur' açıklaması

Ekonomi

Dolar haftanın son gününe 4.74'ten başladı

Ekonomi

IMF, Türkiye için teyakkuzda

Ekonomi

Fiyapı-Dumankaya inşaatları için Almanlarla anlaşıldı

Ekonomi

AKP'li Elitaş: Verdiğimiz ikramiye ekonomiye büyük katkı sağladı

Ekonomi

Zeybekci: ABD'ye ek vergi bugün başlayacak

Ekonomi

400 işçi ücretleri için fabrikada direnişe geçti

Ekonomi

Deutsche Bank'a 205 milyon dolar ceza

Ekonomi

Sigaraya en az yüzde 50 zam geliyor

Ekonomi

Bakan Şimşek: TL diğer para birimlerine göre dirençli

Ekonomi

Emeklinin maaşı, patates ve soğan kadar artış göstermedi