unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Bakırköy'deki mitingte ortak bildiri: Barış demekle ekmek demek aynı şey

Mitingde kurumların ortak bildirisi Kürtçe ve Türkçe olarak  okundu.

Ortak metnin Kürtçesini Yılmaz Dağlar, Türkçesini ise Nida Karabağ okudu.

Okunan bildiri özetle şöyle:

“AKP/Saray iktidarının savaş ve yıkımına karşı halkların direnişinin yükseltildiği günlerde karşılıyoruz bu 1 Mayıs’ı… Sermaye, Hükümet ve Saray kendi çıkarları için bütün bir halkı hedef almış durumda. Bütün bunlar yaşanırken Barış’ı savunmak suç oluyor, Saray’dan halka “ya boyun eğeceksiniz, ya baş vereceksiniz' tehditleri savruluyor.  Haber yapan gazeteciler, barışı savunan akademisyenler tutuklanıyor. Basın, ifade, toplantı ve gösteri hakkı diye bir şey kalmadı.

“Emek karşıtı politikalar hız kesmiyor. Bir bütün olarak işçi sınıfına ve emekçilere yönelik saldırı ve hak gaspları da bitmek bilmiyor. İşçi sınıfının yaşama ve çalışma koşulları daha da ağırlaştırılmak, örgütlenme zeminleri tümüyle ortadan kaldırılmak, kapitalist sömürü derinleştirilmek isteniyor.

“Çalışırken ne güvencemiz var ne de güvenliğimiz. Yılın ilk üç ayında ise en az 415 canımızı iş cinayetlerinde kaybettik.

“Kadın işçiler torba yasalarla eve gönderiliyor. Her yeni güne “Müjde!' diye yutturulmaya çalışılan bir saldırı politikasıyla uyanıyoruz.

“Taşeron işçilerini kadroya geçirme vaatlerine rağmen, mevcut haklarını bile geriye götüren, “özel sözleşmeli personel' adı altında güvencesizleştirme girişimleri gündemde.

“Özel istihdam büroları adıyla, kölece çalışmanın dayatılacağı kiralık işçi büroları, Fon adı altında, kıdem tazminatı hakkının gaspı, kamu emekçilerine yönelik tehdit ve saldırılar hükümetin ve sermayenin ajandasında.

“Bizler biliyoruz ki, kapitalist sömürü sistemine ve diktatörlük kurma heveslilerine karşı insanca çalışma koşullarını, insanca yaşamı ve barışı ancak birlikte direnerek kazanabiliriz!

“Bugün, emek, barış ve demokrasi mücadelesi her zamankinden daha çok bir birine bağlı… Bugün, faşizme karşı mücadele ile kölelik yasalarına karşı çıkmak aynı anlama geliyor… Bugün Barış demekle Ekmek demek aynı şey…

“İstanbul’da 1 Mayıs alanının Taksim olduğunu ve bu konudaki ısrarımızın devam edeceğini bir kez daha belirtmek istiyoruz. Bütün bu saldırılara karşı bugün de, yarın da birlikte mücadele etmekten geri durmayacağız.

“Ve biliyoruz ki: Mutlaka kazanacağız! Yaşasın 1 Mayıs! Bîji Yek Gulan!'

Çok Okunanlar

Erdoğan balkon konuşmasını iptal etti!

Polis korumasında oy hırsızlığı böyle görüntülendi

Muharrem İnce'den ilk açıklama

Sosyal medya bu görüntüyü konuşuyor: İnce'yi görünce suratını astı

İşte Adil Seçim'e göre oy oranları

İlgili Haberler

Güncel

'Kabinede MHP'li isimler mümkün'

Güncel

Abdullah Gül'den Erdoğan'a tebrik telefonu

Güncel

HDP'nin 'baraj' kutlamalarında 10'u aşkın gözaltı

Güncel

TBMM 8 Temmuz'da yemin edecek

Güncel

CHP'li Tanal: Bu millete her şey müstahak

Güncel

Yaşar Okuyan'dan MHP'ye 'baraj özrü'

Güncel

AGİT'ten seçim ön raporu

Güncel

Bitlis'ten acı haber

Güncel

HDP seçim sonuçlarını değerlendirmek için toplanıyor

Güncel

Birce Akalay'dan Muharrem İnce'ye mesaj

Güncel

Kütahya'da iş cinayeti: Kamyonun altında kalan işçi öldü

Güncel

CHP'nin iktidar özlemi sağa kayarak giderilemez