unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Balbay: 'Beter olsunlar' değil, 'Adil yargılansınlar!' istiyorum!

Çağdaş Gazeteciler Derneği’nin düzenleyeceği konferansa katılmak için Zonguldak’a gelen Mustafa Balbay, partisinin il örgütünü ziyaret etti. Gazetecilere açıklamalarda bulunan Balbay, ülkedeki terör sorununa değinerek, terörle mücadelenin birinci boyutunun ülkede en geniş kesimlerin ittifakını sağlamak olduğunu söyledi. Balbay, şöyle konuştu:

"Ülkede bütünlük ve teröre karşı en geniş birliktelik çok önemli. Siz bunu yapmak yerine, terör örgütüyle mücadeleyi siyasal başarı için bir silah haline getirmeye kalkarsanız, siz bunu yapmak yerine ana muhalefet liderine yönelik camide, en kutsal yerde, en ortak değerlerin buluştuğu noktada bir saldırı düzenlerseniz bu terör örgütüyle mücadele olmaz. Genel Başkanımıza yönelik saldırı Türkiye’nin temel değerlerine, Cumhuriyetin temel değerlerine ve parlamentoya dönük bir saldırıdır. Bunu şiddetle kınıyoruz. CHP muhalefette bile olsa bu ülkenin temel sigortasıdır."

Balbay, AK Parti’nin geçmişte terörle mücadelede CHP’yi yanına çağırdığını ve partisinin ise sorunu parlamentoda çözmek istediğini her fırsatta söylediğini vurguladı. Terörle mücadelenin başarıya ulaşması için gerekli desteği vermeye hazır olduklarını söyleyen Balbay, "Onlar terör örgütüyle görüşüyorlardı, İmralı’yı neredeyse rutin sefer haline getirmişlerdi ve bize de 'parçası olun’ diyorlardı. Biz de bu yöntimin yöntem olmadığını söylüyorduk. O dönem 'barışa gidiyoruz parçası olun’ diyorlardı. Şimdi ne diyorlar? 'Savaşa gidiyoruz, parçası olun’ diyorlar. Biz yine terörle mücadelede başarıya ulaşılması için her şeye varız. Ama yolu bilmek istiyoruz. Bir de parlamento zeminin kaybedilmemesini istiyoruz" dedi.

'ADİL YARGILANSINLAR'

Balyoz davası sanıklarına kumpas kurdukları iddiasıyla 5 gazateci hakkında iddianame düzenlenmesini de değerlendiren Balbay, "Dün bizim aleyhimize manşetler atanlara bugün iddianameler düzenlendi ama hala yüreğim onlara 'beter olsunlar’ değil 'adil yargılansınlar' diyor. İçimdeki duygu o. Biz adalet isteyeceğiz. Bosna Hersek'in bilge kralı Aliya Izetbegovic. 6 yıl hapis yattı. Çıktığında etrafındakiler, 'Size bunu yaşatanlardan intikamını alacağız' dediler. Aliya Izetbegovic onlara şunları söyledi; Kin ve intikam ile hareket edersek, kin ve intikam bizim öğretmenimiz olur. Bizim intikamımız kin ve intikam olmamalı. İçerideyken okudum ve beni etkileyen anılardan bir anısı onun anısıydı" dedi.
Gürkay GÜNDOĞAN/ZONGULDAK, (DHA)
 

Çok Okunanlar

Ahmet Hakan: Acaba o isim aday olsa yüzde kaç oy alırdı?

Abdulkadir Selvi: Çiller'e, Akşener'i sordum 

AKP'li kadın: Tayyip senin her yerini yerim

CHP'den çok konuşulacak seçim videosu

Muharrem İnce başkan yardımcılarını açıkladı

İlgili Haberler

Politika

Meral Akşener: Bunları onlara yedireceğiz!

Politika

Kılıçdaroğlu: Muharrem İnce iktidarın dengesini bozdu

Politika

Erdoğan ses kaydıyla oy istiyor!

Politika

F-35'leri teslim alacak Türk heyet ABD'ye ulaştı

Politika

Muharrem İnce: Manşetlere direne direne geliyorum!

Politika

İnce, kitaplarının gelirini eğitime bağışladı

Politika

CHP'li Tezcan: Reform iktidarı yaratacağız

Politika

YSK genelgeyi gönderdi... O zarflar da geçerli sayılacak!

Politika

MHP'li vekilin 'kara propaganda'dan anladığı: Bana Atatürkçü diyorlar

Politika

CHP'lilerden, İnce'nin Ankara mitingine çağrı

Politika

İyi Parti standına saldırıyla ilgili yeni gelişme

Politika

Demirtaş New York Times'a yazdı: Siyasi bir rehine olmaya devam ediyorum