unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

AKP'nin mitingine kaç kişi katıldı?

Demirtaş, HDP'nin ikinci tur kararını açıkladı

Erdoğan, İnce'ye cevap vereyim derken kendisini yalancı çıkardı

İnce: Erdoğan Allah'tan korkmaz, kuldan utanmaz bir yalancı

The Guardian: Erdoğan kaybederse meclisi feshedebilir

Barış Derneği ve Hukukta Sol Tavır Derneği'nden Suriye'de işlenen savaş suçları raporu

Barış Derneği ve Hukukta soL Tavır Derneği, Kadıköy-Nâzım Hikmet Kültür Merkezi’nde, 21 Mayıs Cumartesi günü, saat 15.00’te “Savaş Suçları Yargılanacak' başlıklı bir söyleşi düzenlendi.

Söyleşinin başlangıcında, Barış Derneği Genel Başkanı Zuhal Okuyan, Barış Derneği’nin Suriye’de işlenen savaş suçlarına karşı Dünya Barış Konseyi’yle birlikte Hatay’da ve İstanbul’da gerçekleştirdiği konferanslarda ve Aralık 2013’te yayınlanan savaş suçları raporundaki emperyalizm ve gericilik karşıtı barış hattına işaret etti. Bununla birlikte, Zuhal Okuyan, Barış Derneği ve Hukukta soL Tavır Derneği’nin birlikte hazırladığı, AKP’nin Suriye halkına karşı işlediği savaş suçlarını konu alan ikinci raporu da katılımcılarla paylaştı.

Söyleşide, AKP’nin bizzat faili olduğu petrol kaçakçılığı, silah sevkiyatı, tarihi eser kaçakçılığı, insan ticareti, göçmen kaçakçılığı gibi suçlara değinilirken; IŞİD’in işlediği ve AKP’nin de azmettiricisi olduğu insan öldürme, yaralama ve toplu katliamlar, cinsel saldırı, tecavüz ve çocuk istismarı; kimyasal silah kullanımı; bir dine ve ırka mensup kişileri öldürme gibi suçlar ve bu suçların Türk hukuk sistemindeki karşılıkları tespit edildi. Ayrıca, Hukukta soL Tavır Derneği üyesi Vedat Eslek, AKP’nin Suriye’de işlemiş olduğu savaş suçlarına dair hazırlamış oldukları iddianame taslağı hakkında bir sunum yaptı.

Hukukta soL Tavır Derneği Yönetim Kurulu üyesi Ali Rıza Aydın ise, AKP’nin Suriye halkına karşı işlediği pek çok suç ülke veya dünya basınında yer alsa da, “Türk mahkemelerinin' herhangi bir soruşturma yürütmemesi veya davaların sonucunda gerçek faiilerin perde arkasında kalması sebebiyle, Türk yargı sisteminin meşruiyetini yitirdiğini belirtti. Aydın, AKP’nin Suriye’de işlediği savaş suçlarına karşı bugün yargılama yapacak bir yargı kurumu olmaması nedeniyle, meşruluğunu halkın vicdanından alan bir mahkeme kurulması ihtiyacının doğduğunu vurguladı.

Toplantıda ayrıca Nürnberg’ten Yugoslavya’ya savaş suçlarının yargılanmasındaki uluslararası deneyimlere ve savaş suçları mahkemelerinin tarihsel arka planına değinildi ve Russell Mahkemelerinin değerli bir örnek olduğu vurgulandı.

Gazetecilerin, sanatçıların, hukukçuların ve aydınların katılımının yoğun olduğu söyleşi, izleyicilerin soru ve katkılarıyla sonlandı.

İlgili Haberler

Güncel

Saadet Partisi'nin seçim bürosuna saldırı

Güncel

Ahmet Hakan'dan cumhurbaşkanı adaylarına çağrı

Güncel

Kuleli Askeri Lisesi'nin akıbeti belli oldu

Güncel

Edirne'de 379 kaçak ve sığınmacı yakalandı

Güncel

O daireler Ankara'da da yasaklandı

Güncel

İnce'den Ahmed Arif'li Babalar Günü paylaşımı

Güncel

Büyükada'da HDP standına bıçaklı saldırı

Güncel

Özel'den ezan polemiği yanıtı: Özür dile

Güncel

Yine bir hayvan cinayeti

Güncel

Türkiye, 'çölleşmeye fazla duyarlı ülkeler' arasında

Güncel

Şehir hastanelerindeki usulsüzlüğü ortaya çıkardı, görevden alındı

Güncel

Akşener'in konuk olacağı programa izin yok