unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Başbakan Ahmet Davutoğlu'ndan 'Edep yahu' hattı

AKP Sürekli Eğitim Merkezi'nin (AKSEM), Haliç Kongre Merkezi'nde düzenlenen ilk dersinde konuşan Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Mümkün olsa önce Kılıçdaroğlu'ndan başlamak üzere bütün evlere, bütün evlerin baş köşesine 'Edep Ya Hu' hattını yerleştirmek isterdim. Bütün siyasi partilere, bütün okullara, bütün mekanlara 'Edep Ya Hu'..." dedi.

'AK Parti Sürekli Eğitim Merkezi'nin Türkiye'de hiçbir partinin düşünemediği, hayata geçiremediği yeni ve büyük bir hamle' olduğunu söyleyen Davutoğlu, "Bizim hareketimiz her şeyden önce insanlığı kuşatan kadim bir geleneğin ürünüdür" dedi.
Başbakan Davutoğlu, "AK Parti Türkiye Cumhuriyeti gibi belli konjonktürel şartlarda ortaya çıkmış bir siyasi yapı değildir. Türkiye Cumhuriyeti de konjonktüre hapsedilemez, AK Parti de konjonktüre hapsedilemez. Köklü bir gelenekten geliyoruz, güzel bir geleceğe yürüyoruz" diye konuştu.

Davutoğlu'nun konuşmasında "Aramızda şahsi menfaat ve çıkar hesabı yapanların yeri yoktur, olmayacaktır. Liyakati terk edip 'Şu benim yakınım’ diyenlerin bizim aramızda yeri olmamalı. Yanlış bir şey gördüğünüzde sesinizi ahlâki bir ölçüde yükseltin. Gücün bizi yozlaştırmasına izin vermeyin. Güç onu tutanın elinde değer de kazanır, elinde tutan kişiyi en büyük azaplara da götürebilir. Gücümüzü makamlardan değil, yüreğimizde taşıdığımız imandan alırız. Hesabımızı da o iman ile Allah’a veririz." ifadeleri de dikkat çekti. 

'GERÇEK CUMHURİYETÇİ BİZİZ'

"Gerçek Cumhuriyetçi biziz, gerçek milli biziz, gerçek demokrasinin sözcüleri biziz" diyen Davutoğlu, "Bu gelenek içinde o tek parti bürokratik elitizmine karşı 'Yeter, söz milletin' diyen Adnan Menderes'in temsilcileriyiz. Vesayetlerle, darbelerle bu milli demokratik anlayışa savaş açıldı" ifadelerini kullandı.
Davutoğlu, "Biz siyasetin nesnesi olmaya değil siyasetin öznesi olmaya geldik, siyasetin öncüsü olmaya geldik. Biz tarihin nesnesi değil tarihin öncüsü olmaya geldik. Onun için mazlum milletlerin sesi bizim sesimizdir. Onun için bakınız birçok dost ülkede AK Parti adı başka partilere ilham oldu" şeklinde konuştu.

'AK PARTİ SİYASİDEN ÖNCE AHLAKİ BİR HAREKET'

Davutoğlu, AKP'nin siyasi bir hareket olmadan önce ahlaki bir hareket olduğunu kaydederek, konuşmasına şöyle devam etti:
"Ahlaki özümüzü her ne surette olursa olsun mutlaka koruyacağız. Ahlaki özden kopan bir siyasi hareket bir müddet sonra bir çıkar grubu haline dönüşür. Modern siyaset bilimi ne derse desin, çıkar çatışmaları üzerinde ne kadar siyaset teorisi üretilirse üretilsin ben AK Parti gençlerine, AK Parti hanımlarına güveniyorum, AK Parti teşkilatlarına güveniyorum. Her zaman diyecekler ki 'Biz bir çıkarın peşinde değil ahlaki bir idealin peşindeyiz."

Başbakan Davutoğlu, "Mümkün olsa önce Kılıçdaroğlu'ndan başlamak üzere bütün evlere, bütün evlerin baş köşesine 'Edep Ya Hu' hattını yerleştirmek isterdim. Bütün siyasi partilere, bütün okullara, bütün mekanlara 'Edep Ya Hu'… Hat, kelamın kalemle kemale ulaştığı bir sanatın adıdır. Kelamı yüreğinde hisseden bir hattat, kalemle kemale ulaşmak için bunu yapar" ifadelerini kullandı.

Çok Okunanlar

Anadolu Ajansı seçim sonuçlarını 4 gün önceden açıkladı

AA'nın ardından Milliyet de seçim sonuçlarını açıkladı 

Seçime 3 gün kala Gezici'den son anket

Ahmet Hakan, İnce için oran verdi

Konda ilk kez anket sonuçlarını açıkladı: Erdoğan ilk turda...

İlgili Haberler

Politika

Erdoğan'ın Kılıçdaroğlu'na açtığı 'tape' davasında gelişme

Politika

HDP'den sahte bildirilere ilişkin açıklama

Politika

SONAR'dan son anket: Seçim ikinci tura kalıyor; Muharrem İnce...

Politika

Ambarlı gümrüğünde intihar girişimi!

Politika

Erdoğan'ın buzdolabı hesabı böyle çöktü

Politika

Komplike Dergi, basılı yayın hayatına hazırlanıyor!

Politika

Bakan Özhaseki'nin 'içi sızlamış': Temel ağabeyi dinleyince...

Politika

Erdoğan: Parası olan Yavuz Sultan Köprüsü'nden geçer, diğerleri öbüründen

Politika

Guardian'dan çok konuşulacak yazı: Erdoğan'ı kovun...

Politika

Torpil patlatma kavgasında gözaltına alınan şahıslar tutuklandı

Politika

Adalet Bakanı Gül: Ezber bozacak delillere ulaşıldı

Politika

OHAL Komisyonu'ndan 1300 işe iade kararı