unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

'Başbakan opera bestesi yapsın'

Başbakan Binali Yıldırım’ın Atatürk Kültür Merkezi’yle (AKM) ile ilgili olarak “AKM’yi kaldıralım, ne özelliği var o binanın?' demesi mimarlık ve kültürsanat dünyasında tepki çekti. Anımsanacağı üzere Başbakan Yıldırım, önceki gün Şehrin Mimarları Buluşması etkinliğinde şu ifadelere yer vermişti: “Onu kaldıralım, o alanı da genişletelim, kimliği olan, dört köşe cam giydirme bir bina yerine bizim kültürümüzü, tarihimizi, geçmişimizi geleceğe taşıyan güzel bir bina yapalım.' ifadelerini kullanmıştı.

Cumhuriyet'ten Ceren Çıplak'ın haberine göre, Yıldırım’ın sözleri mimarlık ve kültür-sanat dünyasında tepki çekti. AKM’yle ilgili kararların siyasetçiler tarafından değil Koruma Kurulu tarafından verilmesi gerektiği vurgulandı.

SORUMLUSU AKP

Eyüp Muhcu (Mimarlar Odası Genel Başkanı): AKM’nin değerini Koruma Kurulu tescil ederek ortaya koymuştur. Ayrıca mimarlık, kütür-sanat alanında çalışan bilim insanları, uzmanlar hazırlanan rapor ve düzenlenen belgelerle AKM’nin özelliklerini, değerini bilimsel veriler ortaya koymuştur. AKM’nin bugün işlevisiz hale getirilmesinin sorumlusu AKP iktidarlarıdır. Bir başbakan tarafından AKM’nin değersiz olduğu şeklinde niteleme son derece talihsiz. Bu yapıya politik nedenlerle ya da bölgedeki yüksek rant elde etmek amacıyla karşı çıkabilirsiniz ancak o yapının değersiz olduğunu iddia edemezsiniz.

YARGI KARARINA SAYGI

Sami Yılmaztürk (Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı):Mimarlar Odası’nın düzenlediği ankette AKM önemli yapılar arasında ilk 20’ye girdi. Daha öncede AKM’nin yıkılmasını öngören projeler yargı kararıyla durdurulmuştur. Başbakan’ı yargı kararlarına saygılı olmaya davet ediyorum. Cumhurbaşkanı ya da Başbakan kendi düşüncelerine uygun bir yapıyı başka bir yerde yapabilir. AKM’yi yıkıp yeniden yapmaya kalkmak Cumhuriyet ilkeleriyle, çağdaşlaşmayla kavgadır. Biz bu kavgayı kabul etmiyoruz.

KÜLTÜR BAKANLARI...

Orhan Aydın (Sanatçılar Girişimi sözcüsü): Başbakan 'AKM yıkılamaz tescilli kültürel bir varlıktır. Koruma Kurulu kararı doğrultusunda onarılmalıdır’ denen yargı kararını hiçe sayıyor ve binanın görünümüyle ilgili görüş beyan edip yıkılmalı diyor. 9 yıldır AKP’nin tüm Kültür Bakanları da CB’de aynı şeyleri söylediler ve binayı ölüme terk ettiler.

BAŞBAKAN OPERA BESTESİ DE YAPSIN

Korhan Gümüş (Mimar, aktivist): Hukuk açısından bakarsak buna siyasitçiler mi verir yoksa Koruma Kurulu mu? Kendini mimari konuda bu kadar yeterli hissediyorsa neden opera bestesi de yapmasın. Sayın Başbakan kusura bakmasın ama buna karar verecek kurumlar var. Başbakan kendi evinde beğenmediği koltuğu değiştirebilir ama bir kamu kişiliği olarak bir yapının akıbetini evindeki koltuk gibi çözemez.

Çok Okunanlar

Polis korumasında oy hırsızlığı böyle görüntülendi

Sosyal medya bu görüntüyü konuşuyor: İnce'yi görünce suratını astı

Saldırıya uğrayan Ümit Özdağ'dan ilk açıklama

TRT'ye atanan Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Akış'tan tehditler: Ateş edeceğiz

'AKP'ye yakın cemaat saf değiştirdi'

İlgili Haberler

Yaşam

Halk yeni sloganını buldu: Patates, soğan güle güle Erdoğan

Yaşam

Seçim günü hava durumu: 4 il için uyarı

Yaşam

"Game of Thrones" dizisinin ünlü çifti evlendi

Yaşam

Seçim günü hava durumu

Yaşam

Erdoğan Türkiyesi'nden görüntüler: Taksici, turisti böyle kovdu!

Yaşam

Cinsel istismar sanığı eskrim antrenörüne 65 yıl hapis cezası

Yaşam

İETT'den tarife değişikliği

Yaşam

O maganda için istenen ceza belli oldu

Yaşam

Meteoroloji uyarmıştı! Ankara sele teslim

Yaşam

3,5 yaşındaki Leyla'nın amcasına telefon açan kişinin kimliği belirlendi

Yaşam

Ajda Pekkan'a mahkeme şoku!

Yaşam

Hayvanseverlerden adliye önünde protesto