unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Başika IŞİD'den temizlendi!

Irak'ta IŞİD'in elinde tuttuğu Musul'un kurtarılması operasyonun 7'nci gününde, Peşmerge güçleri kentin kuzeydoğusundaki Başika kasabasını geri almak için operasyonu hızlandırdı. Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'ne (IKBY) bağlı Peşmerge güçleri, kuzeydoğu bölgesinde yer alan Başika ve Naweran cephelerinde sabahın erken saatlerinde IŞİD'in elinde tuttuğu kasabaya ilerledi.

Kasabadan birkaç kilometre mesafedeki İmam Rıza köyünde Peşmerge güçleri ve IŞİD militanları arasında şiddetli çatışmalar yaşandı.

Pazar sabahı başlatılan operasyonda Peşmerge'nin yanı sıra ABD'li askerler de yer aldı. Peşmergeleriyle Naweran Cephesi'ne giden İran'a muhalif Kürdistan Özgürlük Partisi Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Yezdanpenah da, IKBY'li Peşmergeler'e destek için çatışmalara katıldıklarını söyledi.

Ve Reuters haber ajansı, Peşmerge'nin Başika'da kontrolü sağladığını duyurdu.

Reuters'e göre ABD'li bir yetkili, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani'nin ABD Savunma Bakanı Ashton Carter'ı, kasabanın IŞİD'den alınması konusunda bilgilendirdiğini de söyledi

Böylece sabahın erken saatlerinde başlatılan operasyonla Musul kent merkezine 20 kilometre mesafede yer alan Başika kabası IŞİD'den kurtarıldı.

Sabah saatlerinde operasyon hızlandırıldı

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Genelkurmay Başkanı General Cemal Muhammed AA'ya yaptığı açıklamada, "Musul'u kurtarma operasyonunun 7'nci gününde Peşmerge güçleri, Naweran ve Başika cephelerinde ilerlemeye devam ediyor" ifadelerini kullanmıştı.

Her iki cephede 3 köyün Peşmerge güçleri tarafından kontrol altına alındığını aktaran Muhammed, "Güçlerimiz Naweran ve Başika cephelerindeki 3 köyü kontrol altına aldı ve diğer bir köyde de ilerliyor" demişti.

Peşmerge güçleri, her iki cephede yer alan Omer Kamçı, Faziliye ve Tırbize köylerine girmişti. Tizxirab'da da şiddetli çatışmalar vardı.

IKBY'ye bağlı Özel Kuvvetler (Zeravani) Birlikleri'nin Musul'un kuzeydoğusunda yer alan Başika ve Naweran Cephesi'nde sonra aynı noktada birleşmeye yakın oldukları ifade edilmişti.

Operasyonun başladığı ilk saatlerde, IŞİD'in Omer Kamçı köyünde bomba yüklü araçla saldırdığı ancak Peşmerge güçlerinin Milan olarak adlandırılan tanksavarlarla saldırıları püskürttüğü de duyurulmuştu.

TSK da o bölgede

IŞİD, iki buçuk yıldan uzun bir süredir, çoğunlukla Hristiyan ve Ezidilerin yaşadığı kasabayı elinde tutuyordu.

Tamamı Musullu savaşçılardan meydana gelen "Ninova Muhafızları"nı eğitmek için geçen yıldan beri Türk askerleri Başika bölgesinde konuşlanmış durumda. Çatışmaların yoğun şekilde yaşandığı bölge ve kamp arasında sadece birkaç kilometre mesafe var.

Peşmerge güçleri, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) kampının yakınındaki Başika kasabasını IŞİD’den almak için Perşembe günü saldırı başlatmıştı.

Çok Okunanlar

Ahmet Hakan: Acaba o isim aday olsa yüzde kaç oy alırdı?

Abdulkadir Selvi: Çiller'e, Akşener'i sordum 

AKP'li kadın: Tayyip senin her yerini yerim

CHP'den çok konuşulacak seçim videosu

Melih Gökçek'e Twitter'da büyük anket şoku!

İlgili Haberler

Dünya

Dünya Sağlık Örgütü trans kimlikleri ‘ruhsal bozukluk' kategorisinden çıkardı

Dünya

Papa Francis'ten Trump'a 'sıfır hoşgörü' eleştirisi

Dünya

AP'den Brexit çağrısı: Uzlaşın

Dünya

Walt Disney, 21st Century Fox'u satın alıyor

Dünya

Kongre binasında Trump'a küfürlü protesto

Dünya

Makedonya'nın ismi bizi de ilgilendiriyor... | Sait Yılmaz

Dünya

Makedonya parlamentosundan 'isim değişikliği' kararı

Dünya

Başbakan sözümü tuttum dedi: Eğlence amaçlı esrar yasallaştı

Dünya

Taliban en az 30 Afgan askerini öldürüp askeri üssü ele geçirdi

Dünya

İsrail Gazze'de 25 hedefi vurdu

Dünya

Pentagon'dan Türkiye açıklaması

Dünya

ABD'den Birleşmiş Milletler kararı