unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Basın açıklaması yapan 21 yüksek yargı üyesine soruşturma

Yargıtay ve Danıştay'ın kendi içlerinde başlattığı soruşturmanın gerekçesi, 'mesleğin şerefine aykırı tutumda bulunmak' olarak gösterildi. 2'si Danıştay, 18'u Yargıtay üyesi, yüksek yargıya ilişkin yasaya karşı önceki gün Yargıtay önünde açıklama yaparak düzenlemenin geri çekilmesini istedi.

Cumhuriyet'ten Alican Uludağ'ın haberine göre, bu eylem sonrası Yargıtay ve Danıştay Başkanlık Kurulları harekete geçti. Olağanüstü toplanan kurullardan söz konusu üyeler hakkında inceleme başlatılması kararı çıktı.

İnceleme kararlarında 21 üyenin eylemleri, 'Üyeliğin vakar ve onuruna dokunan, kişisel haysiyet ve itibarını kıran veya görev icaplarına uymayan davranış' olarak nitelendirildi.

Yargıtay Yasası'nın 'Yüksek Disiplin Kurulu' başlıklı 19. maddesi; Yüksek Disiplin Kurulu'nun Yargıtay üyeliği vakar ve onuruna dokunan, kişisel haysiyet ve itibarını kıran veya görev icaplarına uymayan davranışta bulunduğu tespit edilen üyeler hakkında eylemlerinin ağırlığına göre 'Uyarma' veya 'Görevden çekilmeye davet' işlemlerinden birinin uygulanacağını hüküm altına alıyor.

KESİN KARAR ÖNÜMÜZDEKİ GÜNLERDE

Yargıtay ve Danıştay'ın söz konusu üyeler hakkında kesin kararını önümüzdeki günlerde vermesi bekleniyor.

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu ve avukat Sedat Vural, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile birlikte yurt gezilerine çıkan Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit'i, Yargıtay Birinci Başkanlık Kurulu'na "Yargıtay üyeliği vakar ve onuruna dokunan ve görev icaplarına uymayan davranışlar" gerekçesiyle şikayet etmişti. Kurul oybirliği ile 'soruşturma açılmasını gerektirecek bir neden bulunmadığından, işlem yapılmasına yer olmadığına' karar vermişti. Danıştay Birinci Başkanlık Kurulu da, Başkan Zerrin Güngör hakkındaki benzer şikayeti işleme koymamıştı.

Yargıtay’dan 516 üyeye mesaj: Ankara’dan ayrılmayın

YARGITAY ve Danıştay’ı yeniden yapılandırma paketi daha yayınlanıp yürürlüğe girmeden Yargıtay Başkanlığı az önce 516 üyeye de mesaj atarak, “Ankara’dan ayrılmayın 18 ve 19 Temmuz’da göreve başlama yazılarını tebliğ edin' diye yazı gönderdi.

Yargıtay Başkanlığı’nca saat 17.19’da 516 Yargıtay üyesine gönderilen mesajda şöyle denildi:

“6723 sayılı Danıştay Kanunu ile bazı kanunlarda değişiklik yapılmasına dair kanun ile yapılan düzenleme sonuca Yargıtay üyeliğine seçilen sayın üyelerimizin göreve başlama yazılarını 18 Temmuz-19 Temmuz 2016 tarihlerinde genel sekretere gelerek tebliğ etmeleri gerekmektedir. Gereği saygı ile duyurulur'

Çok Okunanlar

Muharrem İnce başkan yardımcılarını açıkladı

Sedat Peker'den Bahçeli açıklaması

Meral Akşener'den Tansu Çiller açıklaması

Sigaraya en az yüzde 50 zam geliyor

YSK genelgeyi gönderdi... O zarflar da geçerli sayılacak!

İlgili Haberler

Güncel

Eskişehir'de trafik kazası: Ölü ve yaralılar var

Güncel

Sınır birliklerine tank sevkiyatı

Güncel

Bozcaada Belediyesi'nden 'İnce bir fırtına' mesajı

Güncel

İnce'nin Çorlu mitinginde bir kişi gözaltına alındı

Güncel

Ahmet Şık, Demirtaş'ın 'Seher' kitabını imzaladı

Güncel

TSK'dan Kandil operasyonu açıklaması

Güncel

Boğaz Köprüsü'nde Akşener pankartı

Güncel

Gazeteci Sedat Sur'a 'Suruç' soruşturması

Güncel

Bekir Coşkun: 'HDP'ye oy vereceğim' diyenlere kızmayın

Güncel

DİSK'in 'TAMAM' broşürüne YSK engeli

Güncel

Erdoğan: Şu anda Kandil'e biniyoruz

Güncel

Tonlarca çayı kimyasal boya ile piyasaya süreceklerdi