unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Berkin'in katili üç yıldır korunuyor

Gezi direnişi sırasında polisin attığı gazfişeği ile 3 yıl önce vurulmasının üzerinden üç yıl geçmesine rağmen Berkin Elvan'ın katili hala yargı önüne çıkarılamadı. Dava dosyasında da bulunan vurulma anına ilişkin görüntülerde katilin kimliğinin açıkça belli olduğuna dikkati çeken CHP'li Ali Şeker, "Berkin'in katili de emri veren en tepedeki isim de açıkça belli. Cinayeti işleyenler hesap vermeli" dedi

BirGün'ün haberine göre, Ali Şeker, Gezi direnişi sırasında üç yıl önce ekmek almaya giderken başından gaz fişeği ile vurulan ve 269 gün komada kaldıktan sonra 11 Mart 2014'te 15 yaşında yaşamını yitiren Berkin Elvan'ın babası Sami Elvan ile birlikte parlamentoda basın toplantısı düzenledi.

Aradan üç yıl geçmesine rağmen Berkin Elvan'ın katilleri ve azmettiricilerinin "korunduğu" ve yargı önüne çıkarılmadığını belirten Şeker, vurulma anının görüntülerini de izlettirdi. Dava dosyasında da bulunan görüntüde katilin kimliğinin açıkça belli olduğuna dikkati çeken Şeker, özetle şunları söyledi:

"Berkin'in katili de emri veren en tepedeki isim de açıkça belli. Orada gaz fişeklerini kimin tesim ettiği, kimin ateş ettiği, amirin kim olduğu açıkça belliyken, katil adaletten kaçırılıyor. Bu cinayeti hukuk devleti kim olduğu ortada ksaklama adaletten kaçırma var artık hukuk deveti önünde bu cinayeti işleyenler yargı önünde mutlaka hesabını vermelidir. Aksi takdirde benzer cinayetlerin önüne geçilemeyecektir"

Tetikçilere emri veren belli

Sami Elvan da görüntülerde pusu kuran, gaz fişeğini getiren ve ateşleyen polislerin açıkça belli olduğuna dikkati çekerek, "Bunlar tetikçi. Benim oğlumun katili emri verendir asıl. Dönemin başbakanı. Göndersin polislerini, katiller benim kafamada sıksınlar bekliyorum o kurşunu... Hergün ölmektense birgün ölmek iyidir" diye konuştu. Sami Elvan, görüntüler açıkça belli olmasına rağmen neden işlem yapılmadığını sorduğu soruşturma savcısının "çaresiz" bir şekilde ellerini iki yana açarak "bilmiyorum" yanıtını verdiğini söyledi.

Yanlarına kalmayacak

Gezi direnişi sırasında gözünü kaybeden Volkan Kesenbilici de üç yıl geçmesine rağmen halen bazı davaların açılamadığını, açılan davalarda ise içaçıcı bir tablo bulunmadığını söyledi. Katiller oturdukları yerden ifade verirken, katledilenlerin yakınlarının kent kent dolaşarak hak aramaya çalıştıklarını belirten Kesenbilici, "Katledilenlerin yakınları için açılan davalar hızla sonuçlandırılırken, asıl davalar aynı hızla ilerlemiyor. Bu davalar yarına kalıyor belki ama yanlarına kalmayacak" dedi.

Devlet teslim etmek zorunda

Berkin Elvan davasını takip eden avukat Efkan Bolaç da görüntüler üzerinden açıklama yaparak, "Görüntülerde gaz fişeğini atan kolu sarılı polisin kim olduğunu çok net biri şekilde görülmesine rağmen Emniyet ismini söylemiyor. Devlet Berkin Elvan'ı vuran polisi adalete teslim etmek zorunda. Aksi halde 'birinci derecede fail devlettir' diyeceğiz." diye konuştu.

berkin-elvan.jpg

Çok Okunanlar

Polis korumasında oy hırsızlığı böyle görüntülendi

Sosyal medya bu görüntüyü konuşuyor: İnce'yi görünce suratını astı

Saldırıya uğrayan Ümit Özdağ'dan ilk açıklama

TRT'ye atanan Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Akış'tan tehditler: Ateş edeceğiz

'AKP'ye yakın cemaat saf değiştirdi'

İlgili Haberler

Güncel

YSK'ya giden yollar kamyonla kapatıldı

Güncel

Saadet Partisi'nden ilk seçim açıklaması

Güncel

AKP'li anketçiden son çırpınışlar

Güncel

DHA, Erzurum'da öldürülen İyi Partiliyi 'Kan davası' diye gördü

Güncel

İHD'den il il seçim ihlalleri raporu

Güncel

Hürriyet seçim usulsüzlüklerini görmedi

Güncel

Urfa'dan sonra Erzurum'da da toplu oy kullanımı

Güncel

AKP'den sahte müşahit kartları

Güncel

Ahmet Şık, yürüyemeyen kadını sandığa taşıdı

Güncel

Bu mahallede oy verme işlemi 30 dakika sürdü

Güncel

Bakırköy'de seçim günü elektrik kesintisi

Güncel

HDP adaylarından Suruç çağrısı