unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Beşiktaş’ın bu fotoğrafları ilk kez ortaya çıktı!

Serdar Nâzım Yüce / ABC

Daha önce basında hiç yer almamış, bilinmeyen fotoğraflardan bir araya getirilen seçkin bir Beşiktaş koleksiyonu… Sahaf Murat Uncu yıllar süren titiz çalışmasıyla, aynı alanda çalışan koleksiyonerlerin de desteğiyle oluşan bu nadir fotoğraflar ilk defa müzayede ediliyor. İnternet mezatlarının Türkiye'deki marka isimlerinden Pera Mezat'ın düzenlediği Beşiktaş müzayedesi, daha dokuz gün devam edecek.

Otoritelerin oldukça değerli buldukları ve ilgiyle takip ettikleri bu koleksiyonun, yeni açılan Beşiktaş Müzesi’nin de dikkatini çekeceği düşünülüyor. Çünkü bu koleksiyonda, Beşiktaş’ın 'gençlik’ yıllarından çok sayıda ismin, yerin, maçın ve olayın tarihi önemde belgesi bulunuyor.

Beşiktaş’ın 1929 yılında yaptığı Balkan seyahati şimdilerde hiç bilinmiyor. Gelişmekte olan kulüp, adeta bavulları toplayıp Balkanları gezmeye başlıyor. Anlaştıkları tüm takımlarla dostluk maçları yapan Beşiktaş, çok sayıda anı ve fotoğrafla ülkeye geri dönüyor. Koleksiyonda, takımın Varna’ya trenle gidişinden Saraybosna’daki Ali Paşa Camisi ziyaretine, Üsküp’teki karma kadroyla çekilen fotoğraflar…

saraybosna1.jpg

TOPÇU KIŞLASI ÖNÜNDEKİ MAÇLAR
Yine 1929’da Topçu Kışlası henüz varken bugünkü Gezi Parkı’nın bulunduğu alandaki Taksim Stadı’nda oynanan karşılaşmaların fotoğrafları yer alıyor. Bu fotoğraflardan birinde Türkiye İş Bankası’nın devasa 'Kumbara alınız’ reklamı yer alıyor. Reklamın önünde Galatasaray karşısına çıkan Beşiktaşlı oyuncular yer alıyor. İş Bankası’nın reklamının önünde durduğu bina ise Topçu Kışlası. Fotoğraflarda kışlanın pencerelerinden sarkan seyirciler görünüyor.

isbankasi.jpgbjk-gs2.jpg

BABA HAKKI SEMT KAHVESİNDE…
Koleksiyonda sadece Beşiktaş’ın değil, Türk futbolunun da 'Baba’sı Hakkı’nın da fotoğrafları bulunuyor. Türk futbolunda 'adalet’in simgesi Baba Hakkı’nın koleksiyonda bulunan bir fotoğrafında semtte Beşiktaş sevenleriyle oturduğu düşünülüyor.

babahakki_semt.jpg

'İZMİR’İN DAĞLARINDA ÇİÇEKLER AÇAR’
Beşiktaş’ın yurtdışı gezileri dışında, memleket gezilerinden bir durağı da İzmir. Beşiktaş’ın, İzmir’in işçi takımı Demirspor’u ziyareti bu koleksiyonda. Önceki yıllarda Taksim Stadı’nda ilk defa Bursa Sanatkârangücü takımıyla yapılan maç öncesi şimdiyi aratan bir dostluğun fotoğrafı da yer alıyor.

izmirdemirspor.jpg

İLK SİYAHİ SPORCU
Aynı yıllara denk gelen 'Küçükler Ligi’ mücadelelerine katılan Beşiktaş takımını fotoğrafıyla, atletizm takımında bulunan ve Türkiye’nin ilk siyahi sporcusu olduğu tahmin edilen atletinin de fotoğrafı bu koleksiyondaki nadir belgelerden.

ilksiyahi.jpg

BEŞİKTAŞ 40 GÜN YASTA…
Koleksiyonda Türk futbolunun sahada yaralanıp hayatını kaybeden Beşiktaşlı futbolcu Adil Bey’e vefa da var. 1928 yılında, yine Taksim Kışlası Stadı’nda oynanan Beşiktaş-Askeri Sanayi Mektebi karşılaşmasında yaşanan talihsiz olayda, rakibinden yediği tekmeyle yere yığılan Beşiktaşlı Adil Bey, aldığı darbeyle kaldırıldığı hastanede, bir süre sonra hayatını kaybetmişti.

5haftamacyok.jpg

Koleksiyonda Beşiktaş’ın Genç Adil beyi anmaları ve onun anısına yaklaşık 40 gün boyunca tutulan yasın fotoğrafları yer alıyor. Aynı zamanda yasın ardından çıkılan ilk maçın öncesinden fotoğraf da bu koleksiyonda yer alıyor.

5haftamacyok3.jpg

Koleksiyonun oluşturulmasına öncülük eden Sahaf Murat Uncu,  müzayede edilen eserler hakkında şunları söyledi:

“Özenle bir araya getirdiğimiz bu koleksiyonun en önemli özelliği -ki bu koleksiyonerliğin olmazsa olmazıdır- daha önce rastlanmamış, mevcut haberleri de hem güncelleyip hem de görsel anlamda destekleyen belgelerden oluşması. Çok ince elenip tekrar tekrar gözden geçirilen bu koleksiyonun Türk spor tarihi ve Beşiktaş tarihi için önemli bir ispatın oluşmasına aracılık etmesi. Koleksiyonda göze çarpan en önemli özellik, şimdilerde sıkça telaffuz edilen 'fair-play’ sözcüğünün daha 1920’lerde Beşiktaş kulübü tarafından toprak sahalarda sergilenmesidir.  Bu koleksiyon, genç cumhuriyetin kendisi gibi gencecik takımının-takımlarının, tüm zorluklara rağmen ciddiyet ve kararlılık içerisinde hayatta kalma mücadelesini gözler önüne sermesi itibariyle de kritik önemde.'

Beşiktaş Müzayedesi Pera Mezat'ın internet sitesinde dokuz gün daha devam ediyor. 

ekran-resmi-2017-10-24-19.12.30.png

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Çok Okunanlar

Anadolu Ajansı seçim sonuçlarını 4 gün önceden açıkladı

AA'nın ardından Milliyet de seçim sonuçlarını açıkladı 

Seçime 3 gün kala Gezici'den son anket

Ahmet Hakan, İnce için oran verdi

Konda ilk kez anket sonuçlarını açıkladı: Erdoğan ilk turda...

İlgili Haberler

Spor

Süper Kupa tarihi açıklandı

Spor

Süper Kupa'nın oynanacağı yer ve tarih belli oldu

Spor

Türk yıldız Juventus'ta

Spor

Fenerbahçe'de yeni teknik direktör dönemi

Spor

Yeşil sahada evlendiler

Spor

Türk futbolcu Juventus'a transfer oldu

Spor

Dietmar Hamann: Mesut Özil'den elinizi çekin!

Spor

Luis Nani'den Göztepe açıklaması

Spor

Emre Can'ın yeni takımı belli oldu

Spor

İşte Galatasaray'ın transfer etmek istediği genç yıldız

Spor

Dünya Kupası'nda İspanya, İran'ı 1-0 mağlup etti

Spor

Portekiz - Fas maçı sonuçlandı