unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Bharara’dan Zarrab için yeni başvuru

Kaçma riski bulunduğu, bunu sağlayacak ekonomik gücü ve siyasi ilişkileri olduğu gerekçesiyle Reza Zarrab'ın kefaletle serbest bırakılmasına karşı çıkan New York Güney Bölgesi Başsavcısı Preet Bhrara, bugün mahkemeye yeni bir dilekçe sunmak için başvuruda bulundu.

Reza Zarrab’ın avukatı Benjamin Brafman, geçen salı günü mahkemeye verdiği dilekçede, müvekkilinin 10 milyon doları nakit, 40 milyon doları da tahvil olmak üzere 50 milyon dolarlık kefalet karşılığında serbest bırakılması teklif etmişti.

Zarrab’ın tahliyeyle serbest bırakılma talebine itiraz eden Başsavcı Bharara, yeni bir girişimde bulunarak, mahkemeye ek belge sunma talebinde bulunduğunu duyurdu.

Zarrab hakkında, kara para aklama, dolandırıcılık ve İran’a uygulanan ABD yaptırımlarını delme iddianamesini hazırlayan New York Güney Bölgesi Başsavcısı Preet Bhrara’nın bugün mahkemeye sunacağı dilekçenin, davaya bakan Richard Berman tarafından kabul edilmesi bekleniyor.

Başsavcı Bharara, işlediği öne sürülen suçlardan dolayı Zarrab için 75 yıl hapis cezası istiyor ve kefalet karşılığında serbest bırakılmasına karşı çıkıyor.

ZARRAB’IN AVUKATI PARALELE BAĞLADI

Sözcü’den Zeynep Gürcanlı'nın haberine göre; Zarrab'ın 2 Haziran'da görülecek kefalet duruşması öncesinde, avukatı Brafman mahkemeye 58 sayfadan oluşan bir ek dosya sundu. Zarrab'ın avukatı, ek savunmasında davayı 'paralel’e bağladı.

Zarrab'ı tutuklanan Savcı Preet Bharara'nın mahkemeye sunduğu yaklaşık 200 sayfalık kefaletle salıverilmeye itirazında yer alan 17 Aralık rüşvet ve yolsuzluk iddianamesine, TBMM'de dört bakan hakkında oluşturulan soruşturma komisyonunun raporuyla yanıt veren avukat Brafman, eklerde ise, paralel yapının devleti ele geçirdiğine ilişkin Türkiye'de yayınlanmış köşe yazıları ve röportajları da İngilizceye çevirerek, 'kanıt’ olarak sundu.

Avukat Brafman, Zarrab'ın tutuksuz yargılanması halinde “kaçabileceği ve Türkiye'de yargılanmaktan rüşvet vererek kurtulabileceği' iddialarına karşılık ise, şu ilginç çıkışı yaptı: “Zarrab, Türkiye'deki tüm yargı sistemine rüşvet verse de, bu durum, bu mahkemenin konusu olamaz…'

Savcı Bharara'nın, Zarrab'ın Türkiye'deki yetkililere rüşvet verdiği iddialarının da 'asılsız’ olduğunu iddia eden avukat Brafman, “Bharara'nın iddiaları imzasız bir polis raporuna dayanıyor' dendi. 17 Aralık iddianamesinde yer alanların “dedikodudan ibaret olduğunu' da savunan Brafman, ayrıca söz konusu iddiaların daha sonra mahkemelerce “geçersiz sayıldığını' ve Zarrab'ın Türkiye'de “rüşvet vermekten yargılanmadığını' da ifade etti.

Zarrab'ın tutuklanmasının ardından ilk sorgularında yaptığı yalan beyanlara da değinen avukat Brafman, Zarrab'ın “aslında yalan söylemediğini, ancak İngilizcesi kötü olduğu için soruları yanlış yanıtladığını' iddia etti. Avukat Brafman, Zarrab sorgulanırken yanında “tercüman olmadığından' bu durumun ortaya çıktığını iddia etti.

İŞTE ZARRAB'IN AVUKATININ KARŞI İDDİALARI

Zarrab'ın avukatı Brafman, 58 sayfalık dosyasında, Savcı Bharara'nın tezlerine şu iddialarla karşılık verdi:

— Savcı Bharara'nın dosyasındaki iddialar tek taraflı, eksik ve hukuka uygun değil.
— Zarrab'ın sorguları İngilizce yapıldı ve yanında tercüman yoktu. Zarrab niçin ifade verdiğini anlamamıştı. Dolayısıyla Savcılık makamının, “Zarrab sorguda yalan söyledi' iddiaları gerçeği yansıtmıyor. O ifadeler, uygun şekilde alınmadığı için geçersiz sayılmalıdır.
— Zarrab 32 yaşında başarılı bir işadamı. Kaçmamak, aksine adını temize çıkarmak için çok büyük nedenleri var.
— Zarrab ABD vatandaşı değil. Ayrıca isnat edilen suçlar, ABD'de işlenmemiş. Dolayısıyla savcı yetkisiz.
— Zarrab, yanında eşi ve küçük çocuğuyla birlikte Disney World'e gitmek üzere ABD'ye geldi.
— Zarrab Farsça konuşabiliyor, anlıyor ancak yazamıyor. dolayısıyla Savcı Bharara'nın iddianameye de koyduğu email’de yer alan, İran Dini Lideri Hamaney'e yazılmış olan Farsça mektubu kendisinin yazmış olması mümkün değil.
— Savcı Bharara'nın kanıt olarak koyduğu 17 Aralık rüşvet ve yolsuzluk iddianamesi, “imzasız bir polis raporundan' ibaret. Metin İngilizceden Türkçeye kötü tercüme edilmiş. Bu nedenle geçersiz sayılmalı.
— Zarrab Türkiye'de rüşvetten yargılanmadı. 'Dedikodular’ içeren o imzasız polis raporu da mahkeme tarafından geçersiz sayıldı. Türk yargı sisteminin bu kararına saygı duymak lazım.
— TBMM'de adı geçen dört bakanla ilgili kurulan komisyon da raporunu yazdı, o bakanlar aklandı.
— Savcı Bharara'nın Zarrab'ı çok uzun bir hapis cezasının beklediği ve bu nedenle de tutuklu yargılanması gerektiği iddiasının aksine, istenen cezaların hukuki altyapısı yok.
— Savcı Bharara'nın dosyasında adı geçen ve Zarrab'ın rüşvet vererek görevden aldırdığını iddia ettiği Polis Müdürü Orhan İnce aslında Zarrab'a şantaj yapıyordu.

Çok Okunanlar

Erdoğan balkon konuşmasını iptal etti!

Polis korumasında oy hırsızlığı böyle görüntülendi

Muharrem İnce'den ilk açıklama

İşte Adil Seçim'e göre oy oranları

Sosyal medya bu görüntüyü konuşuyor: İnce'yi görünce suratını astı

İlgili Haberler

Güncel

Çankırı'da sağanak

Güncel

Daha yeni başlıyor

Güncel

TKH'dan seçim açıklaması

Güncel

Aşık Veysel'in torunu Meclis'e girebildi mi?

Güncel

Turisti taksiden atan şoför, hakkında yeni gelişme

Güncel

CHP'de 10 kişi istifa etti

Güncel

Tutuklu HDP'li üye ve yöneticiler hakkında yeni gelişme

Güncel

İran: Erdoğan'ın zaferi güzel haber

Güncel

'Kabinede MHP'li isimler mümkün'

Güncel

Abdullah Gül'den Erdoğan'a tebrik telefonu

Güncel

HDP'nin 'baraj' kutlamalarında 10'u aşkın gözaltı

Güncel

TBMM 8 Temmuz'da yemin edecek