unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Binlerce metal işçisi ayakta: AKP grevi yasaklandı

Güncelleme 14.04

Bakanlar Kurulu’nun bu sabah verdiği grev yasağı kararıyla ilgili İleri Haber’e açıklamalarda bulunan Birleşik Metal İş Sendikası Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu, söz konusu yasağın greve bir 'müdahale’ olduğunu söyledi.Henüz herhangi bir tebligatta bulunulmadığını ifade eden Serdaroğlu, bulunduğu takdirde kararı işçilerle birlikte değerlendireceklerini belirtti.

'BU YASAK ANAYASA'NIN BİR ŞEY İFADE ETMEDİĞİNİ GÖSTERİYOR'

Grevin devam ettiğinin altını çizen Serdaroğlu şunları söyledi: “Bu yasak insanlara net bir şekilde göstermiştir ki bir hakkın Anayasa’da yazması bir şey ifade etmiyor. Bir kişinin ya da iki kişinin iki dudağının arasından çıkanların, binlerce insanın hakkını hukukunu engelleyecek bir yetkisi var. Bu kadar insan hakları için aylardır mücadele veriyor. Tamamen işverenlere süreci elini güçlendirerek teslim ediyorlar. Yüksek Hakem Kurulu tehdidi yapıyorlar. Ama buna elbette işçiler kendisine en uygun şartlarda bu hak mücadelesini devam ettirecek.

İşçiler, geçmiş tecrübelerine dayanarak da ne yapması gerektiğini, planlarını biliyor. Bundan sonraki süreçte de o planlamalara göre davranacak.'

***

Güncelleme 13.40

Öğle saatlerinde Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım ve bakanların imzasıyla grevin 60 gün süreyle ertelendiği duyuruldu.

metal-iscilerinin-grevini-yasaklandi-235790-1.jpg

Toplu İş Sözleşmesi (TİS) görüşmeleri sürecinde Elektromekanik Metal İşverenleri Sendikası (EMİS) ile yaşanan anlaşmazlık nedeniyle binlerce metal işçisi 4 kentte 13 fabrikada hakları için greve çıktı.

**

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu’na (DİSK) bağlı Birleşik Metal İşçileri Sendikası’na (Birleşik Metal İş) üye 2 bin 200 işçi İstanbul, Kocaeli, İzmir ve Manisa’daki örgütlü olduğu fabrikalara 'Bu iş yerinde grev var' pankartını asarak ve önlüklerini giyerek grev başlattı.

Haklarını talep eden metal işçileri, Schnider Elektrik’e bağlı Manisa, İstanbul ve İzmir Çiğli fabrikaları, ABB Elektrik’e bağlı İstanbul’daki Dudullu, Kartal, Sarıtaş, Tuzla, Elmek, Kartal, İzmir ve Kocaeli Dilovası’ndaki fabrikaları ile GE Grid Solution ve Schnider Enerji fabrikalarında greve çıktı.

DİSK'e bağlı sendika yöneticilerinin de desteğe geldiği fabrika önlerine TOMA ve çevik kuvvet polislerinin yerleştirilmesi de dikkat çekti.

İşçiler, hükümetin Bursa ve Kocaeli'deki grev yasağını da "Baskılar bizi yıldıramaz" ve "Metal işçisi direnişin simgesi" sloganlarıyla protesto etti.

HÜKÜMET BURSA VE KOCAELİ'DEKİ GREVİ ERTELEMİŞTİ

Bakanlar Kurulu, Birleşik Metal İş’in 19 Ocak’ta Bursa ve Kocaeli’de faaliyette olan Asil Çelik’te başlatacağı grevi 'milli güvenliğe tehdit’ gerekçeyle 60 gün süreyle ertelemek suretiyle yasaklamıştı.

Karara ilişkin İleri Haber’e açıklama yapan Birleşik Metal İş Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu, “Gece bir Bakanlar Kurulu kararıyla oldu bittiye getirdiler' diye konuşmuş, grev yasağına tepki göstermişti.

İŞÇİLERİN TALEPLERİ

Greve çıkan metal işçileri, ücret ve sosyal haklar konusundaki ciddi kayıplar, kıdem tazminatı hakkının gasp edilmesi, kiralık işçilik uygulaması kapsamında fabrikalarda işçi çalıştırılması, geçmişte kazanılmış hakların ve sosyal ödemelerin fabrikalarda farklı şekilde uygulanması, temsilci izinlerinin yükseltilmesi gibi ekonomik ve idari hak gasplarının ortadan kaldırılmasını istiyor. EMİS tarafından belirtilen zam ise işçilerin taleplerini karşılamıyor.

ÖNLÜKLER GİYİLDİ, GREV PANKARTI ASILDI

GE Grid Solution fabrikasına gelen Birleşik Metal İş Sendikası Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu'nun yaptığı basın açıklamasının ardından metal fabrikalarındaki grevi resmen başlattı. Greve, çevre fabrikalardan da işçiler destek verdi.

 

 

 

 

Çok Okunanlar

Polis korumasında oy hırsızlığı böyle görüntülendi

Sosyal medya bu görüntüyü konuşuyor: İnce'yi görünce suratını astı

Saldırıya uğrayan Ümit Özdağ'dan ilk açıklama

'AKP'ye yakın cemaat saf değiştirdi'

TRT'ye atanan Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Akış'tan tehditler: Ateş edeceğiz

İlgili Haberler

Güncel

Ahmet Şık, yürüyemeyen kadını sandığa taşıdı

Güncel

Bu mahallede oy verme işlemi 30 dakika sürdü

Güncel

Bakırköy'de seçim günü elektrik kesintisi

Güncel

HDP adaylarından Suruç çağrısı

Güncel

Olası internet sansürünü aşmak için yöntemler

Güncel

Sandık başındaki baba oğul gözaltına alındı

Güncel

Deniz Baykal oyunu kullandı

Güncel

Seçim usulsüzlüğü: Listelere 3200 kişi eklendi

Güncel

Muş'ta bir kişi AKP'ye iki oy birden attı, videosunu paylaştı

Güncel

AA: 10 yabancı hakkında yasal işlem başlatıldı

Güncel

HDP'li Garo Paylan'dan 'mühürlü 1000 oy' açıklaması

Güncel

AKP'li başkandan sandık görevilerine tehdit