unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

'Boko Haram çatışmalarda kadın ve çocukları canlı kalkan olarak kullanıyor'

''The Punch'' gazetesinin Maiduguri'deki bir generalin açıklamalarına dayandırdığı haberine göre,  Boko Haram örgütü kadın ve çocukları çatışmalarda canlı kalkan olarak kullandı. Habere göre, ordunun terör örgütünün konuşlandığı Sambisa Ormanı'na gerçekleştirdiği bir operasyon sırasında çektiği görüntülerde örgüt üyelerinin kadınları kalkan olarak kullanarak ormana doğru kaçtıkları görülüyor.

Gazete, görüntülerdekilerin Chibok'tan kaçırılan kız öğrenciler olabileceklerini öne sürdü. Ancak iddiaya yönelik henüz resmi bir doğrulama gelmedi.

2014 yılının Nisan ayında gerçekleşen ve dünya çapında büyük tepkilere neden olan olayda örgüt, 276 kız çocuğunu kaçırmıştı. Bazı kız çocukları örgütün elinden kaçmayı başarsa da 200'den fazla kız çocuğundan hala haber alınamıyor.

Öte yandan örgütle yürütülen pazarlıklar sonucu özgürlüklerine kavuşan 21 kız çocuğunun Noel'i aileleriyle geçirmelerine izin verilmediği bildirildi. Ekim ayında serbest bırakılan kızlar başkent Abuja'daki bir rehabilitasyon merkezine getirilmişti.

Noel'de memleketleri Chibok'a giderek aileleriyle birlikte olma isteklerini yineleyen kızların Noel arifesinde bir milletvekilinin evinde tutuldukları öğrenildi.Kızların aileleri duruma tepki gösterirken yetkililerin bu eylemi soru işaretlerine neden oldu. 

Geçen hafta düzenlenen operasyondan sonra Nijerya Cumhurbaşkanı Muhammadu Buhari örgütün ''bitirildiğini'' açıklamıştı. Örgüt lideri Ebubekir Şekau ise bir video yayınlayarak Cumhurbaşkanının iddiasını yalanladı. Güvende olduklarını söyleyen Şekau Buhari’ye seslenerek, ''İnsanlara yalanlar söylemeyi bırakmalısınız. Gerçekten bizi yendiyseniz beni burada nasıl görebiliyorsunuz? Düzmece ölümlerinizle bizi kaç kere öldürdünüz?'' ifadelerini kullandı.

Çok Okunanlar

Anadolu Ajansı seçim sonuçlarını 4 gün önceden açıkladı

Seçime 3 gün kala Gezici'den son anket

Ahmet Hakan, İnce için oran verdi

AA'nın ardından Milliyet de seçim sonuçlarını açıkladı 

Konda ilk kez anket sonuçlarını açıkladı: Erdoğan ilk turda...

İlgili Haberler

Dünya

ABD'den Menbiç iddiası

Dünya

Bloggera ''casusluk''tan 7 yıl hapis

Dünya

Meksika'da 2 belediye meclisi üyesi adayı öldürüldü

Dünya

İsrail Başbakanı Netanyahu'nun eşine yolsuzluk soruşturması

Dünya

İsrail askerleri Batı Şeria'da patlayıcı mermiyle ateş açtı

Dünya

Seçim gözlemcisinin Türkiye'ye girişine izin verilmedi

Dünya

IMF, Türkiye için acil durum grubu oluşturdu

Dünya

AİHM, 77 kişiyi katleden Breivik'in başvurusunu reddetti

Dünya

Başbakan Modi 50 bin kişiyle yoga yaptı

Dünya

Lavrov: Rusya, BM'nin Doğu Guta raporuna şüpheyle yaklaşıyor

Dünya

Trump: Kuzey Kore 200 ABD askerinin geri kalanını gönderdi

Dünya

Dünya Kupası'nda kadın muhabire canlı yayında taciz!