unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Bolu Müftüsü: Biber gazı orucu bozmaz

İzani Turan, "Dumanlı bir havaya girdiniz yada ortamı aniden duman bastı. Zaman zaman yangın çıkıyor. O duman içerisinde kalan bir insanın orucu bozulur mu? Aynı şey aşağı yukarı" dedi.

medya14.net'in haberine göre Müftü Turan, kendisine sorulan soruları Elif Sarıhan’a yanıtladı.  Turan, “Devletin bir takım olaylar karşısında tedbir alması muhakkaktır. Keşke böyle eylemler hiç olmasaydı. Keşke güvenlik görevlilerimiz bu tür muamele ile karşı karşıya kalmasa ya da böyle bir muameleyi hiçbir vatandaşa yapmasaydı" diyerek şunları söyledi:

"Bizler memleketimiz de huzur içinde yaşamayı arz ederiz. Özellikle şu Ramazan ayı bütün Müslümanlar için bir rahmet ve merhamet ayıdır. Merhamet demek esirgemek, acımak duygusunun en üst derecede olduğu bir ay demektir. Kendimize acıdığımız kadar karşımızdakine de acımalıyız. Bu Ramazan ayında keşke sokaklarımız sulh içinde olsaydı. Gönül kırmak, incitmek çok kolay ama tamir edilmesi mümkün değil.  Devletin güçlerinin, emniyet güçlerinin tedbir alması, toplumun huzuru için ne  yapılması gerekiyor ise yapılmalıdır.

“ZAMAN ZAMAN YANGIN ÇIKIYOR, YA DUMAN SOLURSAK?'

Dumanlı bir havaya girdiniz yada ortamı aniden duman bastı. Zaman zaman yangın çıkıyor. O duman içerisinde kalan bir insanın orucu bozulur mu? Aynı şey aşağı yukarı. Kendi iradesi dışında olan bir durum olduğu için normalde oruç bozulmaz. Biber gazını eğer kendimize sıkarsak veya gazı burnumuza çekersek o sigara içmeye benzer ve orucumuzu kendi irademiz ile bozmuş oluruz. Ama böyle bir ortamda kendi iradesi dışında bunu yaşamak farklıdır ve orucu bozulmaz.

“PANİKLE SU İÇTİ İSENİZ ORUÇ BOZULUR!'

Gazın etkisinin azalması için o panikle su içildiyse, yada bilinçsiz ve bilgisizce zehirlenme durumuna karşı bunu yapmanız gerekiyor  denildi ise sonuçta can tatlı. Böyle bir telkin neticesinde su içildi ise  güne gün tutacaklar. Ama böyle durumlarda oruç bozmaya gerek yoktur. Biber gazı ile oruç bozulmaz."

Çok Okunanlar

Anadolu Ajansı seçim sonuçlarını 4 gün önceden açıkladı

AA'nın ardından Milliyet de seçim sonuçlarını açıkladı 

Seçime 3 gün kala Gezici'den son anket

Ahmet Hakan, İnce için oran verdi

Konda ilk kez anket sonuçlarını açıkladı: Erdoğan ilk turda...

İlgili Haberler

Güncel

Seçim günü o seferler ücretsizler

Güncel

Sağlık emekçileri 'şiddete hayır' dedi

Güncel

Suruç olayları Meclis gündemine taşındı

Güncel

Saadet Partisi mitinginde ateş açıldı

Güncel

Gülen'in yeğeni: 'FETÖ'yü terör örgütü olarak kabul etmiyorum'

Güncel

Baykal ilk defa seyyar sandıkta oy kullanacak

Güncel

Sahipli kedi vahşice öldürüldü

Güncel

HDP'li adayın evine silahlı saldırı

Güncel

Saadet Partili kadınlar: İslamiyet bitmiş, ‘Tayyibizm' başlamış

Güncel

Yenilenen Karaköy İskelesi'nde seferler başladı

Güncel

Bir tepki de Yavaş'tan: Ankara'nın sahtekarlıkta uzman kişisi

Güncel

İyi Partili Türkkan: Bunu Ankara'nın eski kaşarı yapar