unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Bu fotoğrafın arkasında hangi gerçekler yatıyor

"Arap baharı" sürecinde, ama en çok da Suriye'de, savaş yalnızca kurşunlarla yahut bombalarla verilmiyor. Bazen, kurşun yerine "video" ya da "fotoğraf" sıkılıyor.

2 gün önce, cihatçıların kontrolündeki Doğu Halep'te, bir hava bombardımanından kurtulduğu söylenen 5 yaşındaki Umran Daqneesh'in (Umran Dakniş) videosu/fotoğrafı da böyle büyük bir etki uyandırdı.

GÖRÜNENLER

Artık herkesin bildiği görüntülerde, Umran, kendisini kurtaran bir kişi tarafından yeni ve temiz bir ambulansa götürülüyor, bir koltuğu oturtuluyor. Küçük çocuk, kafasının sol tarafından kanlı bölgeye dokunuyor, eline bakıyor, sonra elini koltuğa siliyor. Tüm bu süre boyunca, Umran oldukça sakin ve "dünyaya küsmüş" görünüyor.

Bu görüntülerin video olarak devamı da var. Umran'dan sonra bir başka çocuk, bu sefer kan olmadan, enkaz altından çıkartılıyor ve ambulansa konuyor. Hemen arkasından orta yaşlı bir adam, üstü başı toz içinde, Umran'ınkine benzer bir yara ile görüntüye giriyor.

Videonun sonunda, kötü şöhretli "White Helmets" (Beyaz Miğferler) mensubu birini görüyoruz. Yine görüntülerde, zaman zaman "kurtarıcı" kalabalık tekbir getiriyor.
Tüm Batılı medya kuruluşlarının yayımladığı görüntülerin, Halep Katerci'de çekildiği söyleniyor. Bombardımanın "rejim"den mi, yoksa Rusya'dan mı geldiği de bilinmiyor.

'MUHABİR'İN GEÇMİŞİ

fotoicerik1.jpg

İşler bundan sonra biraz karmaşıklaşıyor. Fotoğrafı dünyaya servis eden kişi, Mahmoud Raslan, Associated Press'e (AP) demeç veriyor. Facebook'taki "The Syria Campaign" sayfasından da açıklama yapan Raslan, Beyaz Miğferler'in sahnede olduğunu doğruluyor. 

"Foto muhabiri" olduğu söylenen Raslan'ın başka fotoğrafları bulunamasa da, bir "selfie"si sosyal medyada dolaşımda. Raslan, bu selfiede, geçtiğimiz haftalarda Filistinli bir çocuğun kafasını keserek gündeme oturan Nureddin Zengi militanları ile görülüyor:

Raslan'ın Facebook hesabından paylaştığı soldaki fotoğraf, 6 Ağustos tarihli. Yani, Nureddin Zengi ekibinin "kafa kesme" görüntülerinden sonra. "Foto muhabir", kafa kesen grubun kim olduğunu bildiği halde selfiesini çekiyor. 

Üstelik, Umran'ın görüntüleri hakkında AP'ye verdiği demeçte, "Bu çocuk, Suriye'deki tüm çocuklar gibi masumiyetin sembolü" diyebiliyor.

Demek ki, kuşku duymak gerekiyor.

BEYAZ MİĞFERLER VE SAZ ARKADAŞLARI: 'GÖSTERİ' Mİ?

fotoicerik2.png

ABD ve müttefiklerinin propaganda makinesini deşifre etmeye gayret eden Moon of Alabama (MoA) blogunda, ilgili görüntülerle ilgili bir gönderi yayımlandı.

MoA, hem Umran'ın, hem de daha sonra görüntüye giren adamın başında kan izleri göründüğünü, ancak "kanamadıklarını" belirtiyor.

fotoicerik3.jpg

Acil servis ambulans şoförlüğü yaptığını kaydeden blog yazarı, kafasından yaralananlardan her zaman "oluk oluk kan aktığına" dikkat çekiyor.

Daha sonra, bir ilkyardım sitesine atıf yaparak, kafadan alınan küçük yaraların bile genellikle ağır kanamaya neden olduğunu söylüyor.

Umran ve adamın "kanamalarının" genel eğilime uymadığını kaydeden MoA, ayrıca kanı durdurmak için herhangi bir bandaj yahut başka bir şey kullanılmadığını vurguluyor.

Blog yazısında, Batı Halep'te cihatçıların saldırısı ile yaralanan şu çocuğun fotoğrafının "kafadan yaralanmalara" daha uygun olduğu yazıyor (rahatsız edici görüntü):

MoA blogunda, daha önce de Beyaz Miğferler'in "sahte çocuk kurtarma videoları" yaptığını dikkat çekilmişti. Örneğin 26 Mayıs 2016 tarihli şu videoda, yine Beyaz Miğfer üyesi bir "kurtarıcı", moloz yığınlarını eliyle kazarak bir kız çocuğunu "kurtarıyor." Ne tesadüf ki, kız çocuğunda yara bere yok, elinde ise en sevdiği oyuncağı var!

(Beyaz Miğferler'in sahte "çocuk kurtarma" operasyonları için bakınız ve bakınız)

MoA, özet olarak, Umran ve diğerlerinin "kurtarıldığı" videounun, önceden kurgulanmış bir "film" olduğunu düşünüyor.

Doğu Halep'teki El Kaide ve müttefiklerinin zor durumda kaldığı bugünlerde, tüm dünyayı etkileyecek bir kurgunun "işe yarar" olduğu su götürmez. 

Ve elbette, fotoğrafın kurgu olup olmamasından bağımsız olarak, Batı'nın propaganda makinesi, Doğu Halep'teki Umran'ı "seçerken", Batı Halep'te cihatçıların ateşinde daha birkaç gün önce yaralanan bir küçük kızı "gösteri" malzemesi hâline asla getirmiyor:

fotoicerik4.jpg
Ancak işin en ironik tarafı, El Kaide ile bağı bilinen Beyaz Miğferler'in, kendi internet sitesinde "Nobel Barış Ödülü"ne aday gösterilmek istenmesi. 

Elbette, Pakistan'da, Yemen'de, Afrika'da "terörle mücadele" adı altında sivillere karşı İHA savaşı yürüten Barack Obama'nın Nobel Barış Ödülü aldığı bir dünyada, Obama'nın sevdiği cihatçıların destekçisi Beyaz Miğferler'in de ödül alması şaşırtıcı olmaz.

Çok Okunanlar

Anadolu Ajansı seçim sonuçlarını 4 gün önceden açıkladı

AA'nın ardından Milliyet de seçim sonuçlarını açıkladı 

Seçime 3 gün kala Gezici'den son anket

Ahmet Hakan, İnce için oran verdi

Konda ilk kez anket sonuçlarını açıkladı: Erdoğan ilk turda...

İlgili Haberler

Dünya

Şarj olurken telefonu patlayan iş adamı hayatını kaybetti

Dünya

Parlamento bahçesinde kenevir bulundu

Dünya

Naziler, Romanlar…

Dünya

Romanya'da, Sosyal Demokrat Parti'nin liderine 3.5 yıl hapis

Dünya

F-35'leri kullanacak pilotlar ABD'de eğitim görecek

Dünya

SETA D.C.

Dünya

AGİT gözlemcisinin Türkiye'ye alınmamasına tepki

Dünya

Yunanistan'ın 'borç kurtarma programı' bitti

Dünya

Taliban 33 işçiyi kaçırdı

Dünya

IŞİD destekçisi din adamı hakkında idam kararı

Dünya

Burger King'den skandal reklam!

Dünya

Ünlü fast food şirketi Popeyes'i satın alıyor