unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Buca Cezaevi'nde 'mahkumlara bozuk et yedirildi' iddiası

Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) İzmir Şube tarafından hazırlanan “İzmir'deki Cezaevleri'nde Yaşanan Hak İhlalleri Raporu'na' göre cezaevindeki soğuk hava deposundaki etlerin bozulduğu ve mahkumlara bu etlerin zorla yedirildiği savlandı.

ÇHD İzmir Şubesi Hapishane Komisyonu Üyesi Avukat Dinçer Çalım, Buca Kapalı Cezaevi'ni ziyaret ettiklerini ve mahkumlardan bozuk etlerin kendilerine zorla yedirildiğine dair şikayetler duyduklarını söyledi. Çalım, şu ana kadar bu etler yiyen 5 kişinin zehirlendiğini öğrendiklerini de kaydetti.

ÇHD İzmir Şubesi tarafından hazırlanan “İzmir'deki Cezaevlerinde Yaşanan Hak İhlalleri Raporu'nda' dikkat çekici bir iddia ortaya atıldı.

Cezaevlerinde doluluk ve hak ihlalleriyle ilgili tartışmalar sürerken, Buca Kapalı Cezaevi'nde mahkumlara zorla bozuk etlerin yedirildiği öne sürüldü.

ÇHD İzmir Şube Hapishane Komisyonu Üyesi Avukat Dinçer Çalım, mahkumlardan gelen şikayetler üzerine Buca Kapalı Cezaevi'ni ziyaret ettiklerini edindikleri bilgileri hazırladıkları rapora yazdıklarını da kaydetti.

Çalım, raporda yer alan şu bilgileri paylaştı:

“10 Ağustos'ta soğuk hava depolarının bozuldu. O tarihten bu yana tamir edilip edilmediğini bilmiyoruz. Soğuk hava deposunun bozuk olduğu süre içinde etlerin açıkta kalmış. Bu zehirlenmelerin ardından mahkumlar, mutfakta çalışan mahkum arkadaşları tarafından 'sakın et yemeyin' diyerek uyarılmış. Etlerin sıcaktan kapkara olduğunu anlatmışlar. Şu an da bir çok mahkum verilen etleri yememeyi tercih ediyor.' 

Cezaevlerinin dağıtılan yemeklerde yasaya göre belli bir gramajda et vermek zorunda olduğu kaydederek, “Bozuk etler, yasaya uymak adına verilmiş olabilir. Ancak bu durum kabul edilemez. Bile bile insanların zehirlenmesi suçtur. Cezaevlerinde idareler hiçbir zaman çok iyi olmamıştı. Ama bozuk et dağıtmak işin ne noktaya geldiğini gösteriyor. Buradan çağrı yapıyoruz. Cumhuriyet Başsavcılığı derhal soruşturma açmalıdır. Çağdaş Hukukçular Derneği olarak cezaevlerini takip etmeye devam edeceğiz' diye konuştu. 

Çok Okunanlar

Muharrem İnce başkan yardımcılarını açıkladı

Sedat Peker'den Bahçeli açıklaması

Meral Akşener'den Tansu Çiller açıklaması

Sigaraya en az yüzde 50 zam geliyor

YSK genelgeyi gönderdi... O zarflar da geçerli sayılacak!

İlgili Haberler

Güncel

Eskişehir'de trafik kazası: Ölü ve yaralılar var

Güncel

Sınır birliklerine tank sevkiyatı

Güncel

Bozcaada Belediyesi'nden 'İnce bir fırtına' mesajı

Güncel

İnce'nin Çorlu mitinginde bir kişi gözaltına alındı

Güncel

Ahmet Şık, Demirtaş'ın 'Seher' kitabını imzaladı

Güncel

TSK'dan Kandil operasyonu açıklaması

Güncel

Boğaz Köprüsü'nde Akşener pankartı

Güncel

Gazeteci Sedat Sur'a 'Suruç' soruşturması

Güncel

Bekir Coşkun: 'HDP'ye oy vereceğim' diyenlere kızmayın

Güncel

DİSK'in 'TAMAM' broşürüne YSK engeli

Güncel

Erdoğan: Şu anda Kandil'e biniyoruz

Güncel

Tonlarca çayı kimyasal boya ile piyasaya süreceklerdi