unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Bursa'nın tek kilisesine tahliye kararı

Bursa'da, Latin Katolik, Alman Katolik, Ortodoks ve Protestan cemaatlerinin ortaklaşa kullandıkları, şehrin tek Hristiyan ibadethanesi olan Fransız Kilisesi'nin gelecek cuma gününe kadar boşaltılması istendi.

Binanın Vakıflar Genel Müdürlüğü'ne geçeceğini belirten Kilise Pastörü İsmail Kulaçoğlu, bundan sona ne yapacaklarını bilmediklerini söyledi.

Bursa'da yaşayan 4 Hıristiyan topluluğunun 2002-2004 yıllarında restore ettikleri kilise, Büyükşehir Belediyesi ile yapılan protokol kapsamında ibadethane olarak kullanılıyor. Protestan Topluluğu'nun Pastörü İsmail Kulaçoğlukilise ile ilgili şu bilgileri verdi: “Bu kiliseyi Ortodoks cemaatleri, Latin Katolik ve aynı zamanda Alman Katolik cemaatleri ile birlikte kullanıyoruz. Zamanında Katolik kilisesi olarak yapılmış ve mülkiyeti zamanla Vakıflar Genel Müdürlüğüne geçmiş. Restorasyon sürecinden sonra vakıflar Genel Müdürlüğü Büyükşehir Belediyesine ibadet amaçlı tahsis yapıyor. O günden beri cemaatler olarak kullanıyoruz. Geçtiğimiz yıl buranın sözleşmesi bitti ve yeni bir süreç başladı. Büyükşehir Belediyesine yeniden ibadet amaçlı tahsis için başvuruda bulunduk, başlangıçta olumlu görünüyordu ama Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün durumu belirsizdi. Geçtiğimiz yıl Ekim ayında konuşmalar oldu ve geçen Perşembe günü vakıflar müdürlüğünden aranarak burasını salı gününe kadar terk etmemiz istendi. Daha sonrada Cuma gününe kadar süre tanındı. Burasının ibadet amaçlı kullanıldığını, farklı cemaatler tarafından kullanıldığını, üstelik dünyada belki de tek örnek olduğunu anlatmaya çalışıyoruz.' dedi.

Bundan sonra sorumlulardan anlayış beklediklerini anlatan Kulakçıoğlu, “Bizden Cuma gününe kadar burayı boş olarak terk etmemiz istendi. O zaman da burası Vakıflar Genel Müdürlüğüne geçmiş olacak. Eğer çıkarılırsak, burayı terk etmek istemiyoruz ama nasıl terk ettirecekler bilmiyoruz.' şeklinde konuştu.

Binanın 1880’li yıllarda bir kompleks olarak yapıldığını anlatan İsmail Kulakçıoğlu, zamanla binanın kullanılmadığını ifade etti. Kulakçıoğlu, en son 12 yıl önce restore edilerek özellikle Mehmet Ali Şahin tarafından geçici bir izin verilerek ve daha sonra da bakanlar kurulu kararı ile ibadet içini kullanılmaya başlandığını anlattı. Kulakçıoğlu, bütün cemaatlerin toplam sayısının 200 civarında olduğunu belirtti. 

Çok Okunanlar

Anadolu Ajansı seçim sonuçlarını 4 gün önceden açıkladı

AA'nın ardından Milliyet de seçim sonuçlarını açıkladı 

Seçime 3 gün kala Gezici'den son anket

Ahmet Hakan, İnce için oran verdi

Konda ilk kez anket sonuçlarını açıkladı: Erdoğan ilk turda...

İlgili Haberler

Güncel

Seçim günü o seferler ücretsizler

Güncel

Sağlık emekçileri 'şiddete hayır' dedi

Güncel

Suruç olayları Meclis gündemine taşındı

Güncel

Saadet Partisi mitinginde ateş açıldı

Güncel

Gülen'in yeğeni: 'FETÖ'yü terör örgütü olarak kabul etmiyorum'

Güncel

Baykal ilk defa seyyar sandıkta oy kullanacak

Güncel

Sahipli kedi vahşice öldürüldü

Güncel

HDP'li adayın evine silahlı saldırı

Güncel

Saadet Partili kadınlar: İslamiyet bitmiş, ‘Tayyibizm' başlamış

Güncel

Yenilenen Karaköy İskelesi'nde seferler başladı

Güncel

Bir tepki de Yavaş'tan: Ankara'nın sahtekarlıkta uzman kişisi

Güncel

İyi Partili Türkkan: Bunu Ankara'nın eski kaşarı yapar