unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

'Cerablus operasyonunun asıl hedefi Kürtler’

Türkiye’nin Suriye’nin Cerablus kentinin IŞİD’in elinden geri alınması amacıyla başlatıldığını söylediği Fırat Kalkanı operasyonunu değerlendiren uzmanlar, Ankara’nın asıl hedefinin kurulacak 'Kürt kemerini’ engellemek olduğunu belirtti. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Suriye’deki operasyonlarının Cerablus’la sınırlı kalmayacağını savunan Suriye ordusundan emekli Tuğgeneral Turki Hasan, İzvestiya gazetesine yaptığı açıklamada, şunları söyledi:

“ABD’liler büyük ihtimalle Kürtlerin kendi bölgesel oluşumlarını yaratmasına izin verdi. Ankara bu oluşumun er ya da geç Türkiye topraklarına genişleyeceğini biliyor. Bu yüzden de Türk birlikleri Suriye’ye, Kamışlı’dan Afrin’e uzanacak 'Kürt kemerini’ engellemek için girdi.' Hasan, Cerablus operasyonunun Suriye’nin toprak bütünlüğüne yönelik bir saldırı olduğunu da sözlerine ekledi.

'BİR SONRAKİ ADIM EL BAB’A OPERASYON OLABİLİR’

Akademisyen Leonid Isayev de, Menbiç’i IŞİD’den alan Demokratik Suriye Güçleri’nin El Bab’a doğru ilerleyişlerine devam ettiklerini aktararak, “Kürtler, Türkiye-Suriye sınırında bir kemer oluşturmak istiyor. Ankara, bu duruma Cerablus operasyonuyla karşılık verdi. Bir sonraki adım El Bab’a düzenlenecek bir operasyon olabilir' dedi. Ankara’nın kısa bir süre öncesine kadar Rus varlığı sebebiyle Suriye’ye girmek istemediğine dikkat çeken yazar ve akademisyen Gerard Chailan, Le Figaro’ya yaptığı açıklamada, “Türkiye Suriye’deki operasyonu IŞİD’le mücadeleden çok Kürtleri durdurmak için başlattı. Türkiye, Suriye’deki birleşik bir Kürt bölgesi oluşturulmasına hiçbir zaman izin vermeyecek' diye konuştu.
'ERDOĞAN, ESAD’IN GÖREVDE KALACAĞINI KABUL ETTİ 
Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Moskova’da gerçekleştirdiği görüşmede Suriye’nin geleceğiyle ilgili büyük kararlar alındığını savunan Chailan, şöyle devam etti: “Moskova Türk birliklerini bombalamamayı kabul etti. Karşılığında da Erdoğan (Suriye Devlet Başkanı) Esad’ın görevde kalacağını kabul etti, en azından şimdilik. Bu durum, Ankara, Moskova ve Şam’ın üçü için de iyi.' 

Çok Okunanlar

Ahmet Hakan: Acaba o isim aday olsa yüzde kaç oy alırdı?

Alaattin Çakıcı'dan Meral Akşener açıklaması

AKP'nin mitingine kaç kişi katıldı?

AKP'li kadın: Tayyip senin her yerini yerim

Abdulkadir Selvi: Çiller'e, Akşener'i sordum 

İlgili Haberler

Güncel

Ataşehir'de Halk Arenası'na saldırı girişimi

Güncel

Petrol boru hattında patlama

Güncel

Söylediği şarkıda 'Kürdistan' sözcüğü yer aldığı için tutuklandı

Güncel

Erdoğan bir anda hayvansever oldu çıktı | Nahit Duru yazdı...

Güncel

MHP'nin önemli isminden İnce'ye destek

Güncel

Oyların geçersiz sayılmaması için seçim günü bunlara dikkat!

Güncel

Seçmeni, ''ezik insanlar'' diyerek aşağılayan AKP adayı özür diledi

Güncel

Demirtaş'ın seslendirdiği şarkıyı bu kez eşi Başak Demirtaş seslendirdi

Güncel

Sosyal medya operasyonu: 21 gözaltı

Güncel

Tutuklu Yunan askerler hakkında karar

Güncel

Bakan Veysel Eroğlu: Özal'ı limonatayla zehirlediler

Güncel

Erdoğan E-5'te bile propaganda yapıyor