unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Ceylanpınar’da iki polisin öldürülmesine ilişkin davanın avukatı gözaltına alındı

Çözüm sürecini bitiren cinayetler olarak anılan, Şanlıurfa’nın Ceylanpınar ilçesinde iki polisin evinde öldürülmesiyle ilgili davada tutuklu bulunan sanıkların avukatlığını yapan ve olayın arkasında Gülen Cemaati’nin olduğunu savunan Hüseyin Akay gözaltına alındı.

Davaya bakan hakim, darbe girişiminin ardından tutuklanmıştı.

Önceki gün de HDP’nin, Ceylanpınar’daki suikast için Meclis’e sunduğu araştırma önergesinin gündeme alınması önerisi de kabul edilmemişti.

22 Temmuz 2015’te Ceylanpınar’da iki polisi öldürdükleri gerekçesiyle bir yıldan fazladır cezaevinde tutulan sanıklara 'kumpas’ kurulduğunu belirten Akay, 15 Temmuz darbe girişimi sonrası yapılan son duruşmada suikastteki 'FET֒ şüphesini dile getirmişti. Hızlı Veri Toplama Sistemi (HTS) dökümanlarının imha edilmesini, hiçbir delil olmamasına rağmen müvekilleri hakkında tutuklama kararını veren hakim Nurettin Bulut’un'FET֒ kapsamında tutuklanmasını, ayrıca ihbarı yapanların 'FET֒kapsamında arandığını ve tutuklandığını belirterek konunun araştırılmasını istemişti.

'FETÖ operasyonunda alınması kuşku yarattı’

Cumhuriyet’ten Ayşe Yıldırım, avukat Akay’ın 'FET֒ operasyonuyla bağlantılı olarak gözaltına alınmasının kuşku yarattığını yazdı: “Dün sabah Ceylanpınar’daki evi ve işyerinde arama yapılan Hüseyin Akay’ın 'talimatla’ gözaltına alındı ve Şanlıurfa’ya götürüldü. Avukatlarıyla görüştürülmeyen Akay’ın Ankara’ya gönderilmesi bekleniyor. Şanlıurfa Baro Başkanı Hikmet Delebe, gözaltı kararının 2012 yılında yapılan hakim ve savcılık sınavıyla ilgili olduğunu öğrendiklerini söyledi. Ancak, Hüseyin Akay’ın 2012’de girdiği sınavı kazanmasına karşın mülakatta elendiği öğrenildi. Yakınları Akay’ın elenmesi üzerine sınavlara itiraz ettiği, 2012’den önce ve sonra da sınavlara girmesine karşın her defasında mülakatı geçemediğini anlatıyor.'

Çok Okunanlar

AKP'nin mitingine kaç kişi katıldı?

Alaattin Çakıcı'dan Meral Akşener açıklaması

Tuncay Özkan da KHK'ya takıldı

Demirtaş, HDP'nin ikinci tur kararını açıkladı

İnce: Erdoğan Allah'tan korkmaz, kuldan utanmaz bir yalancı

İlgili Haberler

Güncel

Çavuşoğlu'ndan Menbiç açıklaması

Güncel

Enes Kanter'in babasına FETÖ'den hapis istemi

Güncel

Millet Kıraathanesi'nde KFC ve Burger King

Güncel

Saadet Partisi'nin seçim bürosuna saldırı

Güncel

Ahmet Hakan'dan cumhurbaşkanı adaylarına çağrı

Güncel

Kuleli Askeri Lisesi'nin akıbeti belli oldu

Güncel

Edirne'de 379 kaçak ve sığınmacı yakalandı

Güncel

O daireler Ankara'da da yasaklandı

Güncel

İnce'den Ahmed Arif'li Babalar Günü paylaşımı

Güncel

Büyükada'da HDP standına bıçaklı saldırı

Güncel

Özel'den ezan polemiği yanıtı: Özür dile

Güncel

Yine bir hayvan cinayeti