unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

CHP: Anayasa yoksa, Cumhurbaşkanı da yoktur

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Selin Sayek Böke, MYK Toplantısı sırasında basın toplantısı düzenledi. Anayasa Mahkemesi'nin Can Dündar ve Erdem Gül hakkında verdiği karara ilişkin Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yaptığı açıklamaları değinen Selin Sayek Böke, "Bir Anayasa Mahkemesi kararını beğenmeyebilirsiniz. Fakat karara uymuyorum demek Anayasal sistemin varlığını reddetmektir. Anayasa'nın kendisini yok saymaktır. Bu siyasete yapılmış açık bir saray darbesidir. Anayasa yoksa, anayasadan yetkisini alan bir Cumhurbaşkanı da yoktur" diye konuştu.

Anayasa Mahkemesi'nin Can Dündar ve Erdem Gül hakkında verdiği karara ilişkin Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yaptığı açıklamaları değinen Selin Sayek Böke, "Kararı tanımıyorum diyebildi. Bu açıkça yargıya bir müdahaledir. Yargı süreci hala devam etmekte, Cumhurbaşkanı sıfatı taşıyan birinin doğrudan hukuka, yargı sürecine böyle müdahil olması, talimat vermesi, açık tavır alması, Türkiye demokratik sitemden söz edilemeyecek duruma geldiğimizin bir somut örneği daha oldu. Bu aynı zamanda, Anayasal düzenin kendisinin cumhurbaşkanı tarafından da reddedilmesi demektir. Bir Anayasa Mahkemesi kararını beğenmeyebilirsiniz. Fakat karara uymuyorum demek Anayasal sistemin varlığını reddetmektir. Anayasa'nın kendisini yok saymaktır. Bu siyasete yapılmış açık bir saray darbesidir. Anayasa yoksa, anayasadan yetkisini alan bir Cumhurbaşkanı da yoktur. Cumhurbaşkanı yok saydığı tanımadığı bu Anayasa'dan yetkisini alıyor. Anayasa'yı tanımıyorsa Cumhurbaşkanı'nı tanımak için de bir neden kalmamaktadır. Açık darbesi Türkiye'de hükümeti, Meclis'i ve siyaseti açıkça vesayet altına alma denemesidir" dedi.

"ADALETİ SAVUNACAĞINA SARAYI SAVUNUYOR"
Selin Sayek Böke, "Biz CHP olarak ne darbelere, vesayete razı değiliz. Duyguları dahi vesayet altına alınmış bir siyasi partiden söz ediyoruz. Önce karar sevindiler sonra ayarı yiyince ne düşüneceklerini, nasıl ifade edebileceklerini bilmediler. Kendi sözcüleri söylüyor. Cumhurbaşkanı'nın kendi düşüncesidir diyerek, bu görüşü meşrulaştıran bir hükümet var. Adalet Bakanı da Cumhurbaşkanı'nın sesi olmuş. Adaleti savunacağına sarayı savunuyor. Yarın, aynı Cumhurbaşkanı çıkıp hükümeti tanımıyorum, saygı duymuyorum derse hükümet olarak yanıtınız; kendi düşüncesi demek mi olacak?" diye konuştu. 

"TEK ADAMIN HIRSI, 78 MİLYONUN OMUZUNDA BİR KAMBUR YÜKTÜR"
Selin Sayek Böke, sözlerini şöyle sürdürdü; "Saray vesayeti karşısında hükümet hukuk sistemini savunamaz halde. Kendi duygularını, varlığını savunamaz halde. Vatandaşını hakkını, hukukunu savunması nasıl beklenebilir. Türkiye'de bugün demokratik bir hükümet yoktur. Bir tek adam rejimi ve bu tek adam rejiminin vesayetine kendi rızası ile teslim olan aciz bir hükümet vardır. Tek adamın ihtirasları, siyasi çıkarları Türkiye'deki bütün siyasi sistemi tıkamıştır. Ülkenin esas sorun problemin ta kendisi bir Erdoğan rejimidir. Tek adamın bu hırslarına teslim etmiş olan iktidar da bu sorunun açık bir parçasıdır. Siyaseti felç eden bir darbe, vesayet rejimi yaşıyoruz. Tek adamın hırsı, 78 milyonun omuzunda bir kambur yüktür. 78 milyon faturasını hep birlikte ödemektedir. Vesayet altındaki AKP hükümeti tarafından, tek kişiye 78 milyon feda edilmektedir. Çağdaş uygarlık düzeyini hedefleyen bir Türkiye mi yoksa; izole olmuş, dışlanmış içine kapanmak zorunda bırakılmış, uluslararası toplum tarafından istenmeyen ilan edilmiş bir diktatörlük mü? Bu darbe rejiminin bütün faturasını vatandaşlarımız ödüyor. Bu tek adam rejimi Türkiye'yi öyle bir noktaya getirdi ki; farklı partilere oy verenler komşu olmak istemiyorlar, birbirlerine iş vermek istemiyorlar, kız vermek istemiyorlar. Komşunun komşuya bakmadığı ortamı tek adam rejimi inşa etti" dedi.

"TÜKETİCİ, ÜRETİCİ BUGÜNE VE YARINA GÜVEN DUYMUYOR"
İhracat oranlarında düşüş olduğunu ifade eden Selin Sayek Böke, "2,5 milyon mülteci Türkiye'de. Bu sayı her geçen gün artıyor. Ekonomik bir fatura ödüyoruz. İran, Rusya, Irak… 5 ülkeye toplam ihracatta 8,5 milyar dolarlık bir düşüş var. Turizm gelirlerinde ciddi düşüş var. 2014 yılında toplam 31 milyar dolarlık yabancı yatırım yapıldı. 2015 yılında bırakın yatırımı yabancı yatırımcı Türkiye'den kaçtı. 30 milyar dolarlık bir yabancı sermaye kaybı var. Tek adamın faturası bu. İşler çok kötüye giderse Türkiye'nin biriktirmiş olduğu uluslararası rezervler var. İşte o uluslararası rezervleri kaybediyoruz. 1 sene içerisinde 11 milyar dolarlık rezervimizi harcamak zorunda kaldık. Sorumsuz ekonomi yönetimi nedeniyle. Tüketici, üretici bugüne ve yarına güven duymuyor. Vatandaş, spor kulüplerimiz borç içerisinde. Bu kötü yönetim spor kulüplerimizin Avrupa kupalarından men edilmesine giden yolu hazırlıyor. Türkiye izole ediliyor derken söylemek istediğimiz bu" diye konuştu. 

"TÜRK LİRASI SÜREKLİ DEĞER KAYBEDİYOR"
Selin Sayek Böke, "2016'da sorumsuz dış politika sebebiyle, Türkiye'nin turizm sektöründe iş bulamayacak olan 200 bin kişiden bahsediyoruz. Türk Lirası sürekli değer kaybediyor. Yarın küçülmeye iflasa doğru gidiyor. Türkiye'de iflas artıyor. Her yerde hain görmek, herkesi iç ve dış düşman ilan etmek otoriter rejimlerin en iyi ve tek yöntemidir" dedi. 

YENİ ANAYASA ÇALIŞMALARI
Yeni Anayasa çalışmalarına ilişkin Selin Sayek Böke, şu açıklamalarda bulundu; "Anayasa'yı yok sayan bir despotun bu despotluğu resmileştirmek için kullanacağı bir masanın orta oyuncusu olmayacağız. Darbe hukukundan arındırılmış, güçlendirilmiş bir parlamenter sistemin inşası için çalışacağımız her tür ortaklıkta varız. Böyle bir ortaklık kurulmuyorsa da kendimiz bu gayreti bütün toplumu kucaklayarak yürütmeye devam edeceğiz. Çağrımız bütün muhalefet partilerinin tavırlarını da netleştirmeleri yönünde. Aynı rejimden bütün muhalefet şikayetçi. Herkes tek adam rejimine karşı ilkesel bir tutum almak zorunda. Biz netiz. Tek adam rejimini sonlandırmak, demokratik sistemi inşa etmek, 78 milyonu tek adamın bu yükünden kurtarmakta kararlıyız. Samimiyseniz, CHP'nin vermiş olduğu kanun tekliflerini hemen yarın geçirelim. CHP ilk ve bu mektupta da aynı şeyi ifade ediyor. Biz Türkiye'yi darbe hukukundan arındıracak, parlamenter sistemi güçlendirecek…Anayasa'nın ilk 4 maddesine dokunmayacak her tür çalışmaya, masaya oturmaya hazırız. Yanıtı vermesi gereken bizi yeniden koşullarımızı bilerek bizi masaya davet etmiş olan Meclis Başkanı'dır" diye konuştu.
 

Çok Okunanlar

Avrasya Araştırma, 24 Haziran anketini açıkladı

Davutoğlu ekibi Erdoğan'a bayrak açtı

ANAR Müdürü Uslu'dan kritik iddia: Erdoğan, MHP ile...

SONAR'dan son anket: Seçim ikinci tura kalıyor

Guardian'dan çok konuşulacak yazı: Erdoğan'ı kovun...

İlgili Haberler

Politika

Ses ver!

Politika

Erdoğan evlerde buzdolabı ve fırın yok demişti: İktisatçı Sönmez rakamlarla Erdoğan'ı yalanladı

Politika

Avrasya Araştırma, 24 Haziran anketini açıkladı

Politika

Muharrem İnce'nin Ergenekon kumpasına karşı direnişi

Politika

'Orantısız akıl' Türkiye'de yeni bir dönem başlattı!

Politika

Atatürk Cumhuriyeti mi? Tayyiban Faşizmi mi?

Politika

CHP'li İbrahim Kaboğlu: Cumhuriyetin 100. yılında demokratik, laik anayasa için çalışacağız

Politika

6 siyasi partiden Muharrem İnce'ye destek

Politika

Bakanlıktan oy kullanamama riski olan 12 bin kadınla ilgili açıklama

Politika

MHP'li Usta: Cumhur İttifakı 15 Temmuz gecesi kurulmuştur

Politika

Oy kullanırken nelere dikkat edilmeli?

Politika

Muharrem İnce'nin İstanbul mitinginin detayları belli oldu