unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

'CHP darbeden medet umar diyenler büyük mahcubiyet içinde'

Tekim Bingöl ve CHP Gençlik Kolları Genel Başkanı Emre Yılmaz, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından CHP İzmir İl Başkanlığında ilçe başkanları ve il yönetim kurulu üyeleri ile bir araya geldi. Parti örgütlerinin darbe girişimi sonrası süreci nasıl geçireceğinin ve CHP'nin Türkiye'deki planlamalarının konuşulacağı toplantı öncesi, Bingöl ve CHP İzmir İl Başkanı Alaattin Yüksel gündemi değerlendirdi. Bingöl, "Darbeden siyaseten nemalanmak adına 'CHP darbeden medet umar’ diyenler büyük mahcubiyet içinde gözlerimizin içine dahi bakamadılar. Önemli olan dik duruş sergilemek. Aynı kararlılıkla devam ediyoruz" dedi. 

Türkiye’de olağanüstü günler yaşandığını belirten Bingöl, sözlerini şöyle sürdürdü: 

"15 Temmuz akşamı ordudaki cuntanın darbe girişimi söz konusu oldu. CHP olarak ilk andan itibaren çok açık bir tavırla darbeye karşı tutumumuzu ortaya koyduk. Geçmişte darbelerden en çok sıkıntı çeken, mağdur olan bir partiyiz. Bunun da ötesinde sosyal demokrat bir parti olmamız nedeniyle darbelere, diktaya her dönem karşı çıkmışızdır. Henüz taşlar yerine oturmadan, Sayın Genel Başkanımız uçakta bu darbeye karşı açık bir dille darbeye karşı olduğumuzu ifade etmişti. Darbeye kim ya da kimler kalkışırsa kalkışsın darbe başarıya ulaşsa dahi 'bu darbeye karşıyız’ diye açık tavır koyan bir siyasi partinin mensuplarıyız." 

15 Temmuz gecesi Ankara’daki milletvekilleri ile CHP Genel Merkezi’ni süratle açıp parlamentoya geçtiklerini hatırlatan Bingöl, 15 Temmuz’un parlamenter demokratik sistemin önemini çok net bir şekilde ortaya koyduğunu ifade etti. 

Parti örgütlerinin büyük bir soğukkanlılıkla kaotik ortamın bertaraf edilmesi adına neler yapılacağı konusunda arayış içerisinde olduklarını belirten Bingöl, "Genel Başkanımız o devlet anlayışını, o birikimini, ülke sıkıntıya düştüğü an her türlü fedakarlık yapabildiğimizi bir kez daha ortaya koydu. Ülkemize ve 78 milyon vatandaşımıza karşı temel sorumluluğumuz var. Bu anlayışla ortaya koyduğumuz tavır, sorumluluğumuzun gereğidir" dedi. 

Çok Okunanlar

THY'nin yeni reklamında dikkat çeken Cemaat detayı

Avrasya Araştırma, 24 Haziran anketini açıkladı

Davutoğlu ekibi Erdoğan'a bayrak açtı

ANAR Müdürü Uslu'dan kritik iddia: Erdoğan, MHP ile...

SONAR'dan son anket: Seçim ikinci tura kalıyor

İlgili Haberler

Politika

HDP'den Van'da son seçim mitingi: Toplandılar gidiyorlar

Politika

Metin Feyzioğlu'ndan seçim uyarıları

Politika

Seçimi çok sayıda uluslararası gözlemci izleyecek

Politika

Kuzey Kıbrıs sandık başına gidiyor

Politika

Bahçeli: Vatan gittikten sonra neyin özgürlüğünü konuşacaktık?

Politika

HDP adayı Atay'dan Muharrem İnce'nin o sözlerine destek

Politika

Halkın parası 'Erdoğan' propagandasına

Politika

Merdan Yanardağ: Erdoğan ve Cumhur İttifakı kaybetti

Politika

Buna da karışıyorlar: Muharrem İnce'nin çağrısına AKP'den tepki

Politika

Muharrem İnce seçim tahminini açıkladı

Politika

'AKP'ye yakın cemaat saf değiştirdi'

Politika

NTV ve CNN Türk dayanamadı: İnce mitingini yarıda kesti