unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

YAZARLAR

Tüm Yazıları Torun Ahmet Türkmen

Kürt devleti ve mezar saldırısı

16.09.2017 13:46

Yakın zaman öncesine kadar en azından "acılar bizi birleştiriyor" derdik.

     Bir kaç gün önce yaşadığımız bir olayla görüldüğü gibi, artık acılarında bizi birleştirmediği, aksine ayrıştırma ve koparma çizgisinin bir aracı haline getirildiğini gösterdi.

    Eski HDP milletvekili, partinin eş genel başkan yardımcısı Aysel Tuğlukun annesinin cenazesinin Kürt ve Alevi olduğu gerekçesi ile Gölbaşı mezarlığına gömülmesinin engellenmesi, törene katılanlara alenen saldırılması, devlet yetkililerinin buna seyirci kalması, olayın basit kınana açıklamaları ile geçiştirilmesi ülkede "ayrıştırarak bölme" politikalarının nerelere kadar getirildiğini ortaya koyuyor. 

    Olayın tezgahlanış ve uygulanış şekline, olaydan sonra gözaltına alınanlara gösterilen "hoşgörüye", sıradan olay gibi gösterilmesine, polisin ve savcılığın olguyu ele alış bimine baktığımızda iyi planlanmış, hedef ve amaç gözetilerek yapılan bir eylem olduğu görülüyor. 

   Birileri çıkarda "devlet içinde bir güç bunu planlamış" der de, başta planlayanlar olmak üzere tüm saldırganların üzerine giderse kısmen de olsa bu konuda kamuoyu rahatlatılabilir. 

    Hele saldırganların " eğer buraya gömersenin çıkarır parçalarız" türü açıklamaları, iktidar destekli saldırganlığın nerelere kadar götürülebileceğini ortaya koymaktadır. Eğer istenseydi olay anında önlenebilirdi. Ama maalesef bu istenmedi.

     Gelişmeler insanın kanını donduracak özelliktedir. Eğer önü alınmaz ise günlük yaşamın her alanını kapsayacak bir niteliğe dönüşme ihtimali taşımaktadır. 

    Aklı başında her insan bu sürece bir biçimiyle tepki göstermek zorundadır. Dünyadaki deneyimler göstermektedir ki bu tür gelişmelerin çok karanlık sonuçları olmaktadır. Her birey bu sonuçtan doğrudan etkilenmektedir. Bu işlerin ucu bana dokunmaz demek asla doğru bir yaklaşım olamaz.

    Acaba bu saldırganlıkla Kürt kökenli vatandaşlarımıza "herkes kendi bölgesine, sizlere bu şehirlerde yaşam hakkı vermeyeceğiz" mi denmektedir. 

    İnsan bu sürece baktığında, ülke içindeki bu tür gelişmelerle "kuzey Irakla ilgili AKP iktidarının izlediği çizginin arasında bir paralellik olabilir" şeklinde bir düşünceye kapılmıyor değil. Bilindiği gibi Amerikancılığı ile tescilli,  kuzey Irak yönetimi başkanı Barzani bir kaç ay öncesinde AKP yönetimi tarafından özel devlet töreni ile karşılanmış, göndere Kuzey Irak bayrağı çekilmiş, adeta bağımsızlık için yüreklendirilmişti. Sadece bağımsızlık ilan tarihi noktasında görüş farklılığın olduğu görülüyor. 

  Şimdi ise bu tür Türk- Kürt çatışması zemininin bir üst düzeyde yaratılarak, Türkiye halkının, Kürt halkının birlikte yaşam iradesine rağmen tüm bölgede "bağımsız bir Kürt devleti için" oluşum mu hedefleniyor. 

    Bu senaryonun uzun süredidir siyonistler ve Amerikan emperyalistleri tarafından konuşulduğu, Ortadoğuda bu güçlerin hesabına bir blok oluşturulmaya çalışıldığı biliniyor. Nitekim İsrailin bağımsızlık referandumunu ilk destekleyenlerden olması oldukça manidar olsa gerekir.

   Sistematik bir mekanizma çalışıyor. Bu mekanizmanın bölge halklarının çıkarlarına uymadığı açık. Sağduyulu herkes bu planın amacını görüyor. Bundan kimse "Kürt halkının kendi kaderini tayin hakkını savunma" sonucunu çıkaramaz, çıkarmamalıdır. Ortada, bölgede yeni bir İsrail gibi işlev görecek bir devlet kurma hesabı söz konusudur.

    Ortadoğuda gelecek yeniden şekillendiriliyor. Bu şekillendirmenin neresinde olunacağı çok önemli. 

    Amerikanın Suriyede istediği sonuca pek ulaşamayacağı artık netleşiyor. Dünya artık Esat rejimi ile masaya oturmaya hazırlanıyor.

     AKP siyaseti tümden tersyüz oldu. Yakın zamanda Esatla kaçınılmaz olarak görüşecekler. Belki de başladılar bile görüşmeye. Bugüne kadar koruyup kolladıkları radikal İslami IŞİD, NUSRA gibi güçler hem ülkemizin hem de kendilerinin de başlarına bela olacaklar.

   Böylesi ortamda büyük güçler tek çıkış olarak kuzey Irakta Kürt devletini görüyorlar. Herkes hesabını bunları bilerek yapmak zorundadır.

    

Eğitim